Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cine poate sa-si spuna parerea de cunoscator?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roxana draga, ma bucur sa dau de subiectul tau. Stiu cit esti de nemultumita de viata ta de acuma si faptul ca ai pus postul asta dovedeste ca vrei sa iei o decizie. De atita vreme te lupti sa salvezi casnicia ta. Motivul principal : copilul. O fetita absolut minunata. Eu un sfat n-as putea sa iti dau, dar nu stii cit ma bucur sa te vad hotarita sa faci ceva, sa nu te mai plingi. Oricare ar fi alegerea ta sa nu-ti fie teama, nu o sa pierzi copilul. Mai ales daca ai ascultat sfaturile pe care ti le-au dat fetele care se pricep: un avocat bun si sa te asiguri ca verdictul dat de asistenta sociala e corect. Nu-ti fie teama sa iei hotariri, nu o sa ai linistea sufleteasca de care ti-e asa de dor pina nu lupti pentru ea. cu drag, D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa gasesti puterea sa mergi mai departe alaturi de sotul tau. Daca problemele nu sunt foarte grave si sunt generate de lipsa de timp pe care il petreceti impreuna, eu zic sa mai ai rabdare si chiar daca e greu, sa fii diplomata, sa nu lasi sa vada ca te raneste, sa schimbi ceva in atitudinea ta. Bineinteles ca si el ar trebui sa schimbe ceva, insa unii barbati sunt foarte orgoliosi si chiar daca iubesc, se feresc s-o arate. Depinde si de cat ai investit in relatia voastra si daca il mai iubesti. http://community.webshots.com/user/freediaro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ce ciuda imi este iti scrisesem un raspuns foarte lung si mi s-a restartat computerul, cand sa il corectez. Deci, again gandeste-te foarte bine inainte de decide sa divortezi, aminteste-ti ce te-a facut sa il iubesti, analizezaza conflictul actual dintre voi. Se poate face ceva pentru a indrepta lucrurile?Sunteti dispusi sa faceti impreuna eforturile necesare? Daca ati hotarat totusi sa divortati pregateste-te pentru un razboi crunt, fara menajamente in care fiecare dintre voi va folosi orice mijloc pentru a castiga. Ai un start bun determinat de faptul ca e vorba de o fetita si in general fetitele nu sunt incredintate tatilor. dar pool position nu inseamna neaparat si castigarea cursei. Ai nevoie de un avocat versat. Asta inseamna unul care sa stie carte, sa iti fie loial in proportie de 100% si sa recurga la orice fel de mijloace pentru a castiga. de regula nu il gasesti intreband la tribunal, ci prin recomandari. Apoi ai nevioe de doi martori, care sa fie capabili chiar sa minta pentru tine daca va fi cazul.Sa nu va oripilati, voi cei care cititi! Si martorii lui vor face probabil acelasi lucru. Va trebui sa demonstrezi ca esti capabila sa iti cresti copilul intr-un climat care sa ii asigure o dezvoltare armonioasa. Pentru asta ve trebui sa arati si ca ai mijloacele financiare pentru cresterea si intretinerea copilului. Martorii, atat ai tai cat si ai lui vor fi intrebati in legatura cu niste aspecte: cine se ocupa mai mult de cresterea copilului, cum era atitudinea fiecaruia dintre voi in relatia cu copilul, etc. Ancheta sociala...Mama ei de lipsa de omenie! E adevarat ca se poate aranja cu bani. Va trebui sa fii pregatita sa dai si tu in cazul asta, ca la licitatie. Pensia de intretinere: de regula e bine sa ceri plata pensiei de intretinere de la depunerea actiunii, nu de la pronuntarea sentintei de judecata. cuantumul acesteia se stabileste in functie de veniturile lui. Dovada veniturilor se face printr-o adeverinta de la locul lui de munca. Si aici se recurge la tot felul de tertipuri. El vorbeste cu dududia de la personal care ii da o adeverinta din care rezulta ca are venituri mai mici decat cele reale. Poti cere instantei revenirea cu adresa si sa incerci sa obtii personal adeverinta care sa reflecte realitatea. Programul de vizite:pentru ca el iubeste copilul, ceea ce e minunat, va dori sa se implice in cresterea klui, sa ii fie alaturi. de comun acord sau prin decizia instantei se va stabili un program in care fetita ta va petrece timpul exclusiv cu el sau noua lui familie (weekenduri, vacante etc) Bunurile comune:impartirea lor reprezinta o alta mare batalie dar vad ca nu te intereseaza. Daca sunteti de acord in ceea ce priveste impartirea lor puteti face o tranzactie in care scrieti cate linguri ia el si cate tu. Numele:daca sunteti de acord poti pastra numele dobandit prin cadsatorie sau poti reveni la numele avut anterior. Cheltuieli de judecata:poti cere plata lor daca se va desface casatoria exclusiv din vina lui, dar putin probabil sa ti le si recuprezi in realitate. Na, ca uitam vinovatia: casatoria se poate desface din vina ambelor parti sau din vina exclusiva a unei dintre parti, chestie de orgoliu si de care se va tine cont si la incredintarea copilului. Dupa pronuntarea sentintei de catre judecatorie, partea nemultumita are un termen de 30 zile in care poate face recurs. Daca nu vreti sa faceti recurs puteti declara asta in fata instantei de fond, de la judecatorie, iar sentinta devine astfel definitiva si irevocabila. Veti avea nevoie de mai multe copii legalizate de pe sentinta (pentru schimbarea actelor de identitate, o eventuala recasatorire, inscrierea copilului la scoala etc) Sper ca nu am uitat sau gresit nimic, ma corectati voi ca mi-e teama sa nu se restarteze iar. Iti doresc multa intelepciune si Dumnezeu sa fie cu tine cand iei o hotarare. te pup, nadina "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxana, In urma cu cativa ani am trait ceea ce traiesti tu acum. La fel ca tine am sperat ca e ceva trecator. Nu a fost. Sfatul meu, foarte sincer, este sa nu te ascunzi. Indiferent ce hotarasti, daca ramai cu el sau divortezi, nu ascunde lumii ceea ce traiesti. De aceea el poate juca teatru, pentru ca nimeni nu stie ce se intampla intr-adevar cu voi. Asa am facut si eu, foarte rau, si cand am avut nevoie de martori la proces nu a vrut sa vina nimeni considerand ca eu eram cea vinovata. Parintii, prietenii, rudele, toata lumea m-a considerat vinovata pe mine. Chiar daca hotarasti sa ramai cu el, ori de cate ori te jigneste sau da in tine, suna un prieten. Sau suna-ti parintii. Atunci, imediat. Important este ca lumea sa-i cunoasca adevarata viata. Poate ca asa ii va fi rusine si se va schimba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, daca ti-ai pus singura intrebarea "sa divortez sau nu" e clar ca cel putin in subconstient mai dai o sansa casniciei tale. Altfel nu ai fi avut dubii... Eu zic sa nu te pripesti, sa iti analizezi pe indelete sentimentele si sa vezi daca il mai iubesti sau nu. Nu stiu in ce consta problemele tale, poate e vorba doar de lipsa de comunicare, stress, nesincronizari. Daca mai ai sentimente profunde pentru el, merita sa mai incercati. Poate apelati la un consilier matrimonial, un psiholog, un cabinet de terapie a cuplului, ceva. Cred ca n-ar strica si un mic concediu, macar un week-end linistit, undeva, sa va relaxati si sa va regasiti. Tine-ne la curent cu pulsul relatiei voastre! Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, apoi intrebarile legate de a divorta sau nu le ma de vreo 1.5 ani, nu-s de azi, de maine, dar trebuie sa recunosc ca mereu dau inapoi, vine si-si cere scuze, promite ca se schimba(dar recunoaste ca-i este greu si nu poate peste noapte), eu imi dau seama ca inca-s iubesc, evident ca altfel nu as mai sta pe ganduri...si asa mai departe... nadina, merci ptr. raspunsul detaliat si nu sunt deloc oripilata, stiu cum merg treburile in Romania, din pacate... nu este neaparat vorba de partea materiala, desii mi-ai fi foarte greu sa fiu singura pentru ca apartamentul in care stam este al lui sidesii mai avem unul cumparat ptr. Maria, pe numele amandurora, mai avem inca jumatate de platit, ani buni de acum inainte...de fapt, de aici vin multe dintre problemele noastre, de la lipsa banilor, ptr. ca 70% din venitul nostru merge la creditul pe casa...daca am vinde apartamentul tot n-as face nici o branza ptr. ca nu-mi ajunge suficient ca sa-mi cumpar alta locuinta... dar oricate motive as putea gasi, adevarul este ca, chiar si acum il mai iubesc, cu toate cele ce-mi face...dar daca pana la urma ajung la concluzia ca nu se poate, cu siguranta ca o sa divortez...eu vreau ca Maria sa creasca cu tatal ei dar decat cu certuri mpnstru in familie, mai bine singure si linistite...cat despre bataie sau altceva, nici nu se poate pune problema, odata ca eu sunt destul de "MARE", hi,hi ca sa nu-mi pun problema, cred ca l-as face una cu pamantul..si in al II-lea rand, i-as schimba iala, chit ca-i casa lui [:D]...am eu o chestie cu babatutul...nu-l accept...desii el m-a amenintat de cateva ori ca daca-l mai jignesc o sa-mi traga una dar i-am zis numai sa incerce...el motiveaza ca jignirile mele dor la fel ca si palmele [bang][bang]...e...nu este numai vina lui, poate daca as fi si eu mai rabdatoare...si nu i-as mai baga in seama tot timpul cicalelile zilnice, si reprosurile si toate tampeniile care-i ies pe gura...cu siguranta ca ar fi mai bine..dar nu pot...eeee...greu...zau asa...plus de asta nu-i chiar asa rau..adica va inchipuiti ca nu-s masochista chiar in proportie de 100 la 100, este un tata bun, nu merge nicaieri in afara de serviciu, aduce toti banii in casa, nu bea, nu fumeaza, dar gura lui...soacra-mea este parfum..chiar si colegii lui il numesc "soacra" este infiorator de cicalitor..si perfectionist....ee hai ca m-am intins prea mult..pupici si multumesc Roxana Lilea,mama Mariei 2 ani si ceva
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi ,marele adevar este ca numai tu poti lua decizia finala ,vreau totusi sa-ti impartasesc din experienta mea nu tocmai placuta asta in plus fata de ce ai citit deja de la fete.Eu am tatonat terenul mai mult de un an si chiar se ajunse-se la un fel de joc (daca-l pot numi asa)intre noi ,care merge primul la divort. Eu am avut 1001 de motive si tot am asteptat sa se schimbe ceva si nu s-a intimplat,asa ca am intrebat daca merge el ori ma duc eu.Raspunsul a fost ca este inchis tribunalul la acea ora ,iar eu am plecat cu tot ce trebuia si la mai putin de 2 saptamini a primit citatia acasa ,o citea si nu-i venea sa creada ochilor ca-i adevarat. Situatia din casa o stiau toti:familia mea si a lui ,prieteni,colegi de serviciu(ai lui) si pina la divort toti au fost de partea mea,dupa care au devenit cei mai crunti dusmani. Am fost inselata (am fost ultima care am aflat)si toti au stiut,nu mai aducea bani in casa ,decit strictul necesar pt.copil,lipsea de acasa,iar bataia a fost cea care a pus capac(prima si ultima) A platit avocata mea ,care nu a reactionat la prima infatisare si atunci mi-am dat seama,dupa care am luat un avocat super bun cu care s-a si incheiat procesul. Amenintarile ca are sa-mi i-a fata erau zilnice ,tremuram de cite ori mergea cu ea la plimbare ,gindindu-ma ca poate fi ultima oara cind mai vad copilul ,totusi acum realizez ca totul a fost un joc de-al lui.Nu o vroia cu adevarat ,aceasta fiind o povara pt. el in cazul in care ea i-ar fi fost incredintata. A fost,nu greu ci ingrozitor de greu,asa ca poti sa iei in calcul ce-i mai rau ,dar multumesc lui Dumnezeu ca mi-a fost alaturi si am avut puterea sa pun capat unui cosmar care a durat prea mult timp iar singura mea vina a fost ca ,ei bine :L-am iubit si am vrut sa fim o familie.N-a fost sa fie asa si nu regret nici un pic decizia luata. Astazi ma uit la copilul meu cu mindrie si stiu ca am putut sa-i ofer ce-i mai bun din mine:dragostea de mama,iar tatal ei ii este tata numai 2 luni pe an si ca o incheiere nici pensi alimentara nu plateste ca de...este politist si a aranjat cu d-na de la Personal. Pune in balanta ce-i mai bine pt. tine si puiul tau si....da-i inainte. Chiar daca povestea mea si a fetelor se aseamana intr-un fel ,nu inseamna ca trebuie sa faci ca noi. Dumnezeu sa te ajute sa iei cea mai inteleapta decizie. Krissias si Alex http://community.webshots.com/user/krissias
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...