Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sunt si mamici din Italia?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Cara"verutza, azi din intimplare am gasit forumul acesta si chiar m-am gindi....Di Italia nu scrie nimeni! Eu sint in Italia mai precis in Torino,tu unde ai stat?si cum de te-ai intors in Romania? Scuzama ca te intreb,dar de 6 luni de zile traiescu cu un dubio,care a devenit deja un incub si anume:impreuna cu sotul meu ne-am gindit sa ne intoarcem in rominia,mai intai eu si fetita...si mai tirziu vom vedea.Sotul meu are aici o firma de constructii si de accea el va continua sa lucreze aici si eu intre timp sa fac"ceva"in rominia. Sinceramente tu ce ma sfatuiesti? Nu stiu cit timp ai stat tu aici si in ce perioada,dar acum credema e din ce in ce mai greu,in sensul de cind sa schimbat cu EURO,preturile s-au dublat la tuate si in tot. Noi sintem aici de 10 ani si credema ca imi este f.f.dificil sa ma intorc...Tu ce ma sfatuiesti? Un bacio!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cara dayen, Ma bucur ca mi-ai raspuns atat de repede. Eu am stat cinci ani in Italia intre 91 si 96. M-am intors acasa pt. ca m-am casatorit si oricum nu as fi vrut atunci sa raman. Acum sincera sa fiu as alege sa traiesc acolo. Sora mea locuieste in Macerata si mi-a propus sa venim acolo. Noi aici avem o afacere pe care nu o putem lasa decat daca ne mutam definitiv in Italia. Nu stiu ce afacere vreti sa faceti in Ro, dar este bataie de cap. Doar sa faci o colaborare cu alte firme, dar ca sa initiezi o afacere este destul de greu. Aici birocratia ne omoara. In Italia eu am lucrat in multe orase chiar si in Torino. Am facut un numero d attrazione. Se numea La Piovra si am aparut de multe ori la tivu pe canale 5 la Buona Domenica sau pe Rai. Daca merg s-o vizitez pe sora mea vreodata, poate ne vedem. Dar deocamdata am copii mici si nu pot sa plec nicaieri. Sfatul meu este sa nu plecati definitiv de acolo caci nici aici nu se traieste pe roze. Puteti sa va faceti o afacere aici dar sa locuiti acolo. Tu ai copilasi? Anche io ti bacio e aspeto la tua risposta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cara verutza,vroiam sa-ti spun ca decizia eu am luato,"NU ne mai intoarcem in Rominia"cel putin deocamdata,si pent. faptul caci fetita mea avea de suferit schimbnd colegi, prietenele,a crescut aici si acum trece in clasa a opta,si cu scoala iar fi foarte greu. Eu mai am inca un baiat de 19 ani si fetita are 13.Mi-ar face placere daca vei veni in vizita la sora ta sa ne putem intilni. tu citi copilasi ai? Am fi vrut sa venim acum in august acasa dar va merge doar sotul pent. citeva zile (noi sintem din Petrosani)sa ia citeva informati,pentru ca una e sa vorbim si sa ne sfatuim de aici si alta e la fata locului,mai ales ca el nu a mai fost in tara de vreo patru ani.Vroiam sa-ti multumesc si tie mult de tot pentru sfatul tau si pent tot cit mi-ai spus. Va doresc o duminica placuta tie si la familia ta! Un abbraccio forte, dayen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cara dayen, Abia astazi am ajuns la birou si am vazut mesajul tau. Am vazut ca ai copii mari, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei. In curand vor fi la casele lor...ai scapat de griji. Copiii mei sunt f. mici. Am un baietel de 2 ani si 8 luni si o fetita de 4 luni. M-am casatorit tarziu si uite asa la 35 de ani am copii mici. La sora mea nu voi ajunge curand din motive lesne de inteles, dar daca vei ajunge in Ro, poate ne intalnim. Cum iti petreci timpul acolo? Ce gatesti acolo, mancare romaneasca sau dupa retete italienesti? As dori daca poti sa-mi spui cum gatesti tu pastele? Sotului meu ii plac tare mult si in fiecare duminica vrea spaghetti cu sos de rosii. Dar as vrea sa ii fac si altfel. Astept raspunsul tau e ti voglio tanto bene.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Cara Verutza, Iarta-ma ca am intirziat atit de mult cu raspunsul meu,am fost plecata in vacanza si m-am intors astazi dupa masa ! Nu am fost in Romania,sa dus doar sotul meu(si mai este inca acolo)eu si copii am fost la mare in Toscana. Despre mine ce pot sa-ti mai spun...? di luna martie sint acasa nu mai lucrez,decizie luata impreuna cu sotul meu.Am lucrat intro spital de bolnavi de morbul Alzheimer,lucram in schimburi,aproape toate duminicile,nici salariul nu era asa de convenabil dupa sacrifici mai mult distrugeam masina faceam in fiecare zi 60 de km.dus si intors. Sincera sa fiu acum stau tare bine acasa fara sa fac totul si totul pe fuga uitinduma mereu la ceas! In ceeace priveste bucataria mea...bucataresc italieneste,nu pentru ca bucataria noastra nu este buna,doar pentru faptul ca in primul rind iti ia prea mult timp si ori cit as incerca eu nu are gust ca in rominia.Nu pot sa zic ca de sarbatori nu fac sarmale sau racituri! copii mei sau obisnuit cu mincarea de aici si chiar daca mai fac vreo cirba sau supa nu vror sa manince.Am sa-ti scriu intro zi citeva retete,acum este putin cam tirziu (3 noapttea). Tu unde locuiesti?Si nu uita ...de vrei sa faci vro vizita pe la surioara ta...Ricordati anche di me! Cum se numesc bebelasi tai? ai mei, baiatul se cheama Razvan-Daniel,si noi il chemam Vani,iar fetita Eveline Andrada. O s-ti raspund puntual de acum....promit! Un abbraccio fortisimo,Tatiana. dayen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cara dayen, De data aceasta am intarziat eu cu raspusul. Nu am mai intrat pe forum pt ca am avut f putin timp in ultima vreme. Asta noapte nu am dormit deloc pt ca fetita mea nu a dormit si a avut si putina temperatura. Cauza inca nu o cunosc dar cred ca a tras-o putin curentul. Alina-Diana este f sensibila fata de fratiorul ei mai mare Dalian-Bogdan care are 2 ani si 9 luni in curand. Fetita are 4 luni si jumatate si este in schimb mult mai cuminte decat baiatul. Zilele trecute am vorbit cu sora mea care locuieste in Porto Recanati-Macerata, si-mi spunea ca la anul sa ma duc in Italia sa fac concediul. Acest lucru va fi posibil abia prin octombrie anul viitor cand va mai creste fetita mea caci voi veni doar cu sotul meu. Cred ca ai luat o decizie buna sa stai acasa caci cel mai important este sa te simti tu bine si sa ai o viata cat mai linistita. Daca vei veni in Romania, mi-ar face mare placere sa ne intalnim si sa ne cunoastem. Tante cose belle, Vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...