Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Angajatorul e obligat sa pastreze postul ?


coryna

Recommended Posts

In iulie 2001 am intrat in concediu de odihna pina la 15 august cind am intrat in concediu de maternitate. In 15 septembrie mi se termina concediul pentru ingrijire copil pina la 2 ani si as dori sa stiu daca angajatorul este obligat sa pastreze postul pe care eram anterior intrarii in concediu de odihna -post de conducere- sau daca nu, macar imi ofera altceva? La discutia avuta cu superiorul meu in luna iunie nu am primit informatii de aceasta natura, asa ca ii rog pe cei care au idee sa-mi dea si mie de veste. Sper sa fie cea pe care o doresc eu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Postul detinut nu poate fi desfiintat pana la (re)intorcerea din concediul pentru ingrijirea copilului confom art 62 din Contractul Colectiv de munca la nivel national, articol redat mai jos. Insa dupa intoarcerea la serviciu mai sunt obligati doar 15 zile, perioada considerata obligativa prin preaviz in cazul in care acest post dispare din organigrama, sau se organizeaza concurs si acesta nu este castigat de dvs. s.a.m.d. deci depinde. ART. 62 (1) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata. (2) Pe perioada in care salariata se afla in concediul prevazut la alin. 1 nu i se va putea desface contractul de munca, iar in postul sau nu vor putea fi angajate alte persoane, decat cu contract de munca pe durata determinata Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...