Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

indemnizatie restanta


kmi

Recommended Posts

In perioada 2000-2002 am fost in CIC.Firma unde lucram nu mi-a platit indemnizatia de CIC timp de 6 luni. De anul trcut este numit un lichidator care nu a vandut nimic pana acum din capitalul firmei. Am vreo sansa sa-mi recuperez indemnizatiile restante de la CNPAS? Am inteles ca sunt niste precizari (la legea 19 sau interne CNPAS) care-mi permit sa solicit drepturile cuvenite in termen de 3 ani de la data falimentului firmei(cred).Care este data falimentului:cea la care s-a numit lichidatorul sau dupa ce vinde tot ce a ramas din firma la licitatie publica? kmi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu asa se pune problema. In primul rand nu are importanta daca firma este in faliment, e problema ei. Fiind in concediu platitorul asigurarii este casa de asigurari. De aceea nu este nici un motiv de a urmari procedura de executare prin faliment ci trebuie depusa o adresa alaturi de numirea lichidatorului firmei prin decizia judecatorului sindic (copie xerox) la Casa de asigurari pentru a primi banii de acolo, firma nemaivand drept de plata decat doar prin lichidator. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Marius pt. raspuns Eu trebuie sa depun aceasta adresa la casa de pensii sau o va depune lichidatorul fara sa iau eu nici o initiativa, in momentul in care termina cu vanzarea prin licitatie a tot ceea ce a ramas din firma si nu-mi va putea plati acea indemnizatie restanta din cauza ca nu a scos suficienti bani? kmi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Repet ideea. Tu ca persoana nu esti si nici nu vei fi platita de catre firma indiferent daca se afla in faliment sau nu. Si in situatii normale firma iti da tie banii doar in numele casei de asigurari. Fiind in faliment nu are cum sa faca acest lucur motiv pentru care trebuie sa te adresezi Casei de asigurari cu o adresa prin care sa instiintezi casa asupra acestei imposibilitati a firmei de a mai plati asigurarea in numele casei si pentru motivatie recomandam anexarea deciziei judecatorului sindic de a numi un lichidator si de incepere a procedurii de faliment in copie xerox pe care ar trebui sa o obtii de la firma aflata in faliment. Dosarul tau va fi preluat in plati de catre casa de asigurari care este platitorul real al asigurarii tale pe toata perioada concediului. Dupa aceea nu mai este deci va trebui sa cauti un alt loc de munca. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius,stiu ca nu ma plateste firma ci casa de pensii. Ideea era alta: este vorba de plati restante de anul trecut cand inca nici nu era in pronuntare procedura de faliment. Eu intre timp am inceput lucrul si am plecat prin transfer de la acea firma. Abia dupa ce am plecat eu de acolo s-a numit un lichidator sindic. Vreau sa stiu daca am vreo sansa sa recuperez banii care mi se cuveneau pt. lunile ianuarie-iunie 2002 (anul trecut), drc. firma nu a avut lichiditati sa plateasca nici macar salariile angajatilor. Repet stiu ca nu firma ma platea, ci platindu-ma pe mine isi reducea din datoria catre CNPAS. kmi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat? Cum imi pot recupera banii care mi se cuveneau anul trecut pt. CIC.Firma unde aveam cartea de munca nu m-a putut plati, fiind in incapacitate de plata, in prezent este in faliment. Pot face vreo cerere la casa de pensii sa-mi plateasca ei direct indemnizatia restanta pt. CIC-ul de anul trecut. Va rog frumos sa-mi scrieti daca stiti ceva despre aceasta situatie. kmi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate raspunsul meu este unul negativ. Daca ai figurat pe statul de plata cu indemnizatie calculat si neincasata asa cum spui inseamna ca firma la care ai lucrat a luat banii de la casa de asigurari si in loc sa-ti achite aceste sume le-a consumat in alte parti. In consecinta practic discutand nu cred ca iti vei recupera banii. Daca prin procedura de lichidare si prin valorificarea activelor (bunurilor) vandabile si/sau prin recuperarea creantelor firmei (de la clientii neincasati de exemplu) se vor degaja sume de bani teoretic tu si ceilalti salariati care nu si-au primit drepturile aveti prioritate in fata oricaror alti creditori. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...