Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Heeiiii, brailenilor!!!


Recommended Posts

Si eu abia asteptam sa plec din Braila (cand aveam 18 ani [:)]) iar in timpul facultatii imi lasam o restantza (sau marire) numai ca sa imi ofer un pretext de plimbare la buc. Dar acum ma bucur de fiecare vizita in Braila. Locuri de plimbare ... tot orasul [:)] , mai precis din Radu Negru/Viziru pana pe Calea Galati (pendulam intre parinti si bunici) ... si bulevardul Carol era fain de batut cu piciorul ... faleza ... ocazional ajungeam si eu in Gradina Publica, de unde se vad muntii Dobrogei ... O institutie publica pe care am apreciat-o enorm era biblioteca judeteana. Iar vara imi placea sa merg la lac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragelor, va amintesc eu cate ceva legat de orasul Braila - cel din ziua de azi... Intradevar este un oras linistit ("monoton" cum spun altii),cu mult verde in jur:Parcul Kisseleff,Gradina Mare,bulevardele sunt ca-nainte - intretinute foarte bine,curate.Nu mai vorbesc de Dunare...care in anotimpul cald concureaza cu plajele de la Marea Neagra.Poate va mai amintiti si de statiunea Lacu-Sarat unde vara e nemaipomenit de frumos.Dupa parerea mea brailenii nici nu ar trebui sa mearga in concediu la mare,au doua posibilitati de plaje;de aceea cum da caldura si pana in toamna noi sunt bronzati [:I][:I][:I]!!!! Nu excelam noi prin dezvoltarea economica a orasului dar faptul ca e un oras curat si deosebit de frumos cum rar gasesti in Romania te face sa ignori acele "frumuseti" gen Bucuresti. Eu prefer natura si locurile cu insemnatate istorica in locul aglomeratiei,a poluarii,a vacarmului din capitala sau orasele mai dezvoltate. Zona Calea Calarasilor a ramas centrul nou al orasului unde ies la plimbare spre faleza Dunarii brailenii ..pana in centrul vechi unde vegheaza si acum ceasul binecunoscut si o biserica veche de sute de ani (renovata acum) unica in Europa. http://www.braila.go.ro/ -aici puteti afla mai multe despre orasul de care va leaga totusi ceva.... Va pup [pegeam][aho] [flo][flo][flo] Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
quote:
Originally posted by Mitzi
Salut! Eu nu sunt din Braila dar am cunoscut de doi ani incoace o gramada de braileni. De exemplu, Cristian Tambaliuc sau Carmen Ionescu, Onorin Ciurea, Daniela si Doru Ditu...suntem cu totii vecini! Stiu ca cel putin o parte din ei au terminat Balcescu, nu stiu daca nu mai devreme decat tine
carmen si onorin, ca si cristi tambaliuc au absolvit in 1986 ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...