Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Filoloagele de pe forum


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
multumesc, fetelor! Ioana, astept interviul cand dai de el! Puck, detaliile si picanteriile se refera tot la ea? :)) ca "nazbatiile" nu i le pot vedea din link-ul pe care mi l-ai dat, tre' sa citesc intai cartea :)). pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Abia acum am vazut si eu rubrica asta. Eu am absolvit chineza-engleza in '91. Doamne, cum trece timpul ! Pe vremea mea exista o mini biblioteca americana la et.2 (o camera de fapt, o mai fi oare? Imi amintesc cu drag de doamna Baciu la engleza, o profa de exceptie si un om extraordinar ! Da, copaceii aia groaznici si madam Cornilescu; imi venea s-o intreb la ce o sa-mi foloseasca prostiile alea in viata. "I disapprove of what you say but will defend to the death your right to say it."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca a ramas inca un subiect activ...subiectul nostru... sper sa gasim acum idei s ail mentinem...ce ziceti de impartasirea de site-uri faine ,carti nou aparute si citite,filme,cartea fiecareia de capatai,filosofii de viata[:D]..etc,cele mai bune cafele etc...orice nazdravenie care te bucura ..idei de aniversari..orice ..sa fie o rubrica de orice-uri cu parfum de filo. pupici Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi-as dori sa uit din timpul studentiei: frigul, frigul, frigul ala innebunitor, care incepea prin noiembrie, cind pocneau cazanele de incalzire de la subsol, si nu se mai termina decit prin iunie; WC-urile din cauza carora, decit sa la folosesti, mai bine plecai de tot acasa; curentul care batea din toate directiile in biblioteca din Edgar Quinet; profii care nu vedeau decit pina in virful nasului si cel mult inapoi; profii uitati de Dumnezeu si de semeni pe cite un post, dictind de decenii intregi dupa aceleasi hirtii ingalbenite, icterice, datind, pesemne, din vremea studentiei lor; profii asteptati degeaba, plictisiti sa mai tina cursuri si/sau seminarii; colegele-bita-la-toate, fara pareri, fara dorinte, fara optiuni, fara puncte de vedere, care abia deschideau gura sa spuna ceva, cu figuri prevestind viitoarea resemnare de profesoare-cu-salariu-mic si o viata pitica; smecherasii din Liga Studentilor; cursurile de LRC (fara nici o exceptie!); cursurile de practica pedagogica, depasite inca de cind au fost concepute, si - culmea ridicolului! - cursurile de didactica; bibliotecarele din Pitar Mos (fireste!) si secretarele de la Litere; teama de viitor. Ce nu o sa uit niciodata: "Cafeneaua..." cu invitati, organizata de Bogdan Lefter in baruletul de la subsol, unde in anul I am spalat si vase (de plictiseala); greva din anul II (1995), esuata ulterior si invinsa de atotputernicia administrativa romaneasca; momentele de gratie de la citeva cursuri, cind ti se incingea mintea de placere (intelectuala, estetica, daca doriti) si de admiratie fata de ala care vorbea, cind iti transpirau palmele de emotie ca auzi ceva ce nu gindisesi si nu formulasesi niciodata; cei cinci (nu au fost mai multi! pe-atunci mi se pareau putini, iar acum mi se par chiar foarte numerosi!) oameni cu adevarat importanti in viata mea, intilniti la Facultatea de Litere; nu o s-o uit pe colega mea Liliana Burcea, care a murit cind era in anul II pentru ca, la o operatie banala, o doctorita a vazut-o mai grasa si i-a facut o doza prea mare de anestezic - o colega pe care nu o luasem niciodata in serios si pe care nu o ascultasem nici o clipa cu atentie...; nu o sa-l uit pe Gabi Avacaritei, care refuza sa ia notite; nu o sa uit poza pe care i-am facut-o lui Manolescu in anul IV: omul tocmai vorbea despre faptul ca "in romanul romanesc interbelic, barbatii se lasa rar prinsi in cadru...", cind aparatul meu a facut blitz, cu maxima impertinenta afectuoasa, si tot amfiteatrul a izbucnit in hohote, iar Manolescu s-a inrosit pina in virful urechilor...; cursurile lui Cartarescu, Manolescu, Negrici, Tudorica, Rata, Martin, Tanasescu; prima discutie "serioasa" despre mine si viata mea, purtata intr-o zi de toamna insorita, cu Negrici; 10-le cu + dat la licenta de Mircea Martin; teama de Antoaneta Tanasescu; examenele la care am ramas cu restante, ca ma simteam nepregatita; examenul de la rusa, pentru care am avut de citit TOT Dostoievski, TOT Tolstoi, TOT Cehov si inca..., dar ce bine era sa nu faci altceva decit sa citesti...; criza de ilaritate de la un curs al lui Dan Grigorescu, care l-a facut sa vorbeasca despre Hylarius; natalitatea felina, in continua crestere, din curtea interioara a facultatii, si pisoii catifelati, mereu altii; discutiile - de o rigoare si de o eleganta nemaintilnite la nimeni altcineva - de la seminariile Alexandrei Vranceanu; privirea ca de miniatura de secol XVII a Andreei Deciu; porecla tandra pe care mi-a dat-o Paul Cornea, la masterat, si pe care mi-am luat-o si ca nickname: "Puck"; DEZORIENTAREA de la terminarea facultatii ("asta a fost tot? si eu acuma ce ma fac?"); si altele, mai greu de pus in cuvinte... PROFI (amestecati cu lectori, conf., asist., de-a valma, in ordine aleatorie, dupa cum dicteaza memoria) la romana Theodor Hristea Alexandru Tudorica Nicolae Rata Pavel Ruxandoiu Dan Horia Mazilu Cezar Tabarcea Gabriela Pana-Dindelegan Cristina Calarasu Mihaela Mancas Nicolae Manolescu Eugen Negrici Antoaneta Tanasescu Ion Bogdan Lefter Simona Popescu Mircea Cartarescu Horatiu Pepine Ovidiu Verdes Andreea Deciu Paul Cornea Mircea Martin Mihai Zamfir Dan Grigorescu Elena Ionescu-Mazilu Coman Lupu Sanda Rapeanu George Gana Mircea Anghelescu Ion Manolescu Florin Mihailescu Alexandra Vranceanu Lucia Ofrim Niculae Saramandu Mihai Marta Claudia Ene Viorel Guruianu Cezar Balasoiu la rusa Gheorghe Barba Feodor Chirila Ion Petrescu numaistiucum Waimberg Aneta Dobrea Nicolae Rosianu Andrei Ivanov Siegfried Wolf Dumitru Balan Mihaela Moraru Antoaneta Olteanu Mihai Enoiu Dana Cojocaru Simion Iurac Mihai Nistor Axinia Crasovschi Andreea Bercea Puck
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...