Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Filoloagele de pe forum


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mesdames, vrusei sa zic ceva spiritual ,dar imi scapa...[bang]...mi se intampla in ultimul timp..[:D]... in orice caz, puck,si eu am avut boala asta ,recunosc, dar o pastrez pentru mine,exact ca si cu portarul de care ziceai...ca sa nu mai zic ca neologismele sunt in limba romana la ele acasa...pretentia asta trebuie sa o mentinem la nivel de filo,asa cum fiecare meserie isi are specialitatile ei.E drept ce zici tu ca sunt si greseli absolut de neiertat,dar totul e relativ( departari,etc)..inclusiv eu imi dau seama ca peste un an sau chiar de acum am inceput sa am dubii la cuvintele care au intrat in limba sau la alte chestii( de ex.asta cu filosofia,devenita filozofie ma sacaia teribil intr-o perioada si tot sper sa o refaca astia ...poate s-ao firefacut intre timp...acus nu mai stiu nici eu)...no, apoi, mai vorbim...pupici asa ...inca ceva...ca ziceai ca ai studiat rusa si nu ai folosit! ei bine si eu am studiat in liceu si generala rusa si franceza, am terminat franceza -romana facultatea si iata-ma-s mandra nestiutoare in US![bang]pupici.... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
ziceai ca ai studiat rusa si nu ai folosit! ei bine si eu am studiat in liceu si generala rusa si franceza, am terminat franceza -romana facultatea si iata-ma-s mandra nestiutoare in US! [bang]pupici.... Laura
Pai da, si ma mine ma luasera frisoanele printre francezi, la inceput, ca de citit in limba lor mai era cum mai era, dar de vorbit, ioc. Insa i-am dat-o eu de cap! [bang] Puck
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Da, si pe mine ma cam streseaza sa vad greseli de gramatica...Si nu la cei plecati peste hotare de nu stiu cat timp, acolo, cat de cat, se scuza...ci la romani din Romania...Si nu in ceea ce-i priveste pe toti, ci pe cei cu pretentii si aere de intelectuali...Sau cu facultate...Da, sunt indivizi cu facultate (bine, nu filologie), care nu scriu corect si asta e grav[V]... [pis]_Ella & [copil]Emma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, mi-a venit o idee inca nu stiu daca sa o postez ca subiect nou sau sa ramana..astept ideile voastre ... un subiect de dragul discutiei (cum faceau vechii greci)..de-aia si nu stiu daca isi are locul au ba pe forumul asta...in rubrica asta macar sigur e permis! Ei bine...sa respir adanc.. Care din cele doua arte poetice va place mai mult si de ce? arta poetica a lui Arghezi fiind"Din bube, mucegaiuri si noroi iscat-am frumuseti si preturi noi" cea a lui Blaga fiind (nu o pun in citat deoarece nu mi-o amintesc literalmente...[bang]):Veacuri de-a randul filozofii au incercat sa dezlege tainele lumii(..)si nu au reusit.Eu insa ma bucur ca nu stiu ce sunt eu si lucrurile din jurul meu, pentru ca astfel pot sa proiectez un inteles in tainele lumii...(imi cer scuze dar ma lasa memoria[bang])( daca e cinva care are cartea cu citatul e binevenit) Crezul lui poetic e de fapt exprimat in " Eu nu strivesc corola de minuni a lumii.." subiectul asta atat l-am discutat cu elevii mei si am aplicat acestearte poetice in situatii general -umane..de ex.apropo de arta poetica a lui Arghezi am ajuns la subiectul (daca criminal ajuns la inchisoare merita sa i se mai acorde o sansa respectiv dintr-o buba a societatii poti face o floare, etc.)precum si alte situatii...discutia a fost superba..nu ne-am limitat la literatura, pentru ca rostul acesteia e sa vezi poezia din viata dintr-un anumit punct de vedere al unuianumit poet ,etc...si sa fii/ nu fi de acord cu el...ce ziceti are priza subiectul asta la voi sau nu prea ? ...pupici .. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Fetelor filoloagelor, s-o felicitam pe Laura, initiatoarea acestui club, care asteapta cel de al doilea bebe [bb]! Sanatate, o sarcina usoara si un bebe cuminte si mincacios! Speram sa mai ai timp si de clubul nostru din cind in cind, ca tu vii cu idei bune, dar la noi e cam tacere din pacate. [flo][pup] Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Laura![flo] Da, e cam tacere pe la noi, p'aici![V]Hai ca propun eu un subiect de discutie: cum va distrati in facultate? Ce cluburi, baruri, discoteci....frecventati? Ca despre profesori si cursuri am vorbit...Hai sa vorbim despre distractie!! In ceea ce ma priveste, in anul 1 m-am distrat la greu! Stateam in 6 Martie si nu ratam nici un chef! Mergeam si in Regie, in discoteci...Cel mai mult imi placea Dumars, era...altfel! M-am distrat la greu, mi-am facut o groaza de prieteni...Fara nici o obligatie...La sfarsitul anului 1 l-am cunoscut pe sotzul meu, statea si el in 6 Martie si, de atunci...adio, distractie! Glumeam, mai![:D] De atunci insa am inceput sa ma...cultiv si eu[:D], caci ma ducea la opera!! Ii placea tare mult si avea si voce de tenor...Canta in Corul Universitatii...Asa ca, de voie, de nevoie, am inceput sa merg la opera si....chiar mi-a placut! Aproape ca nu ratam nici un spectacol! In alta ordine de idei...hai sa vorbim un pic si despre barul de la subsolul facultatii! Hai ca de la opera am trecut la bar![:D] Va placea baru' ala? Io una mergeam des acolo, mai ales cand....ratam cate un curs![:D] Era fain, imi placea, era o atmosfera cam sumbra, dar mie imi place genu'...Sau, ma rog, imi placea... Unde mai mergeam noi?... Aaaa! La Cafeneaua "La Drept", pe Kogalniceanu...Ne strangeam toata gasca si petreceam acolo ore in sir, povestind vrute si nevrute...de-ale tineretii![:D] In anul 3 m-am mutat in Grozavesti si s-a cam terminat distractia...Adica nu s-a terminat de tot, insa nu mai aveam acelasi zel! Ma maturizasem...[:D] Ieseam la terasa sau la biliard...Stiti voi, viata din Grozavesti...Uneori mi-e dor...Cu discotecile o mai rarisem... In ultimul an am rarit-o...de tot, caci am plecat din camin si m-am mutat impreuna cu sotul meu intr-un apartament, in Militari...Ne-am indepartat de gasca, de distractie, de viata de student caminist...Am inceput o alta viata, cu totul diferita, nu fara sa mai privim, din cand in cand in urma, cu nostalgie...Ne mai duceam din cand in cand in Regie, la vreun chef sau la discoteca, dar fff rar...In schimb am continuat sa mergem la opera![:D] Sincera sa fiu, as mai vrea sa merg la opera...Nu am mai fost de mult...de cand eram prin luna a-7-a... Acum nu mai am timp de nimic si nu mai ies nicaieri...Dar e frumos...e tare frumos sa fii mamica! Voi cum ati petrecut in facultate? [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...