Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Muzicienii!!


Recommended Posts

bineinteles ca la noi se studiaza si contemporanii. doar ca depinde de fiecare profesor, respectiv elev, ce isi alege sa faca. insa majoritatea concursurilor internationale mari cer studiu contemporan, asa ca majoritatea studentilor de la noi lucreaza aceste piese. in ultimii trei ani de facultate (echivalentul masterului din Romania) exista doua cursuri speciale de muzica moderna, teorie si practica, si le facem cu alt profesor decat cel de pian principal. iar la ambele examene de diploma trebuie sa pregatim o astfel de piesa. din pacate, la prima diploma avem obligatia sa alegem doar din scoala vieneza. Oleg Maisenberg preda la noi, dar e cam rar prin universitate, ca toti pianistii concertisti care sunt si profesori in acelasi timp. si de cantat canta des in salile mari din Viena. ... si se pare ca nu am fost singura care a avut curaj sa aiba copii asa de tanara! doar suntem din aceeasi generatie, nu? e drept ca l-am dorit si pe nr.2, acum, din motive practice: o sa imi iasa peri albi cativa ani, dar nu va trebui sa schimb scutece cand imi va intra Adriana la scoala. si cand voi termina facultatea ar trebui sa fie amandoi suficient de mari incat sa imi permita sa imi vad de viata profesionala fara pauze de ani de zile. (gandeste-te ca aici masterul e de 3 ani si doctoratul de inca 3) iar despre bebe 3-5-10, sa fim noi sanatoase sa ii facem / crestem pe toti! [gravi] [:D] Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sabina, cand am terminat eu Conservatorul, era inca Dan Grigore seful de catedra, si nu existau asemenea restrictii. Stiu ca intre timp lucrurile s-au schimbat. Nu prea mai am timp sa ajung la conservator, dar asta e. De Diana Voda ce stii? Am inteles ca a nascut o fetita? Buciu ce mai face? pupici Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, nu e vorba de o restrictie propriu zisa, ci de o anume reticenta...Iar Dan Grigore o avea din plin, ti-o zic din experienta, a facut urat de tot la un Senat, ( eu eram la Liga St.)asa ca... Diana are o fetita, pe 29 martie a nascut.Ne intalnim pe culoar si schimbam impresii...e nostima de tot! Buciu...e la fel, dar mai ocupat ca niciodata, imi face impresia! Cand vii la Cons? Ira,, a fost un concurs in mai, la Iasi.Aventura mare! Concursul era pt. alamuri( duo sau solo).Noi am vorbit cu niste baieti de la corn sa ne cante, au fost de acord! Piesa era de corn si trombon.Dupa 2 repetitii, au venit sa-mi spuna ca un coleg de la trompeta primeste 100 de euro pt. asa ceva, si ca ei nu merg la Iasi decat cu 100 de Euroi fiecare!Asta insemna sa dau 200 de Euro pt premiu de 150..., in cazul de cel mai mare prmiu! Stupid, nu? Bineinteles ca le-am zis vreo doua( 3, 4...[:D])Pana la urma s-a cantat lucrarea de alti baieti, mult mai intelegatori, carora le-am dat la intoarcere( eu n-am fost la Iasi ca alaptam...)cate 500000.Iaca-asa Compozitia! Adriana...eu ma refeream la 2 copii, asta e curajul ! Insa sunt convinsa ca te vei descurca de minune, ca si pana acum! Otiliaaaaaa, ce mai canti? [pup][:X][pup][:X][pup][pup][pup] Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Sabina, din cauza asta m-am lasat si eu de compozitie, ca nu avea cine sa-mi cante creatiile...[:D][:D] Ce a facut Dan Grigore la senat? Din ce cauza, ca eu nu am inteles? Bravo pt. premiu, te "feliciteste" si Sibin, uite, e si el langa mine, si te pupam mult si pe tine si pe minunea aia mica a ta... ...si el a terminat cons-ul in 2000 la jazz, muzica usoara. Hei, Sabina, poate facem o intalneala intre mamicile conservatoriste ce zici de asta, n-ar fi fain? ...si mie mi-e dor de Buciu, si noi am fost singura generatie care am facut si forme si armonie si aranjamente corale cu el si am fost in singura grupa cu care a facut si seminariile!!!!! Va dati seama ca nu ma taie nimeni la materiile astea[:D]! Crinuta, tot nu mi-ai raspuns, tu in ce an ai absolvit? Poate ne cunoastem! cu drag, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Dan Grigore? Era vorba de licente, iar seful de la flaut a rugat pe cei de la compozitie sa spuna la studenti sa scrie ceva piese contemporane, ca nu au repertoriu dupa anii 80 ( au destul, dar era mai comod asa) Cel de la vioara a fost si el incantat de idee, doar Dan Grigore a izbucnit ca asa ceva pe el nu-l intereseaza, ca e o tampenie, etc.Si nu-l intrebase nimeni... Crinuta a fost colega de clasa cu Sor'mea, asa ca se poate sa fi terminat odata cu tine, Irina.Asta daca n-a facut mai repede. Si noi va pupam f. f. dulce, si mai ales pe Sofia Ochioasa Chelioasa![:D][:D] Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si eu am facut pian, in copilarie, 9 ani la scoala de muzica din Turnu Severin si am niste amintiri splendide! Din pacate, am ramas cu metodele pe care le-am adus cu mine in Germa. Din fericire insa......am "primit" o soacra dulce, profesoara de pian! Tocmai de -aia ma impresioneaza si nu am avut inca curajul sa cant de fata cu ea, desi de cate ori mergem pe.acolo, parca ma maninca degetele. Pusilici pianistelor Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super, ne inmultim. Sa stii ca nemtii sunt iubitori de muzica. Eu am avut aici niste elevi, copii ale functionarilor de la ambasada, apoi au plecat din tara. Noroc ca stiu bine bine germana. Daca m-as stabili vreodata in Germania, m-as descurca bine cu ore de pian. pupici Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...