Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mamici si burtici din montreal


Recommended Posts

Mai mult decit am scris la subiectul despre dermatita atopica nu prea am ce sa spun. Noi nu prea mai avem probleme, dar urmez in continuare sfaturile primite de la dermatologul din Romania in ce priveste igiena si alimentatia. Agata e mai mare acum, nu mai sint asa de stricta, dar tot mai tin cu dintii de anumite chestii pe care am vazut ca daca nu le respect i se usuca pielea pe fata si pe picioare exact acolo unde a avut probleme cind era bebelus. Ti le enumar, poate te ajuta: – nu-i dau carne de pui industrial si nici oua (doar de doua ori pe saptamina si mai mult fara albus). Nu cumpar chiar pui organic ca nu am bani, am gasit in supermarket-uri pui pe care exista o eticheta cu verde si scrie Prime – hraniti cu graunte si soya sau ceva de genul acesta, iar oua iau din acelea pe care scrie ca sint de la gaini crescute in libertate (sotul meu ma tachineaza mereu, pentru ca atunci cind am gasit aceste oua, putin mai scumpe decit cele obisnuite, dar mai ieftine decit cele organice, am venit acasa si foarte bucuroasa i-am spus ca i-am cumparat Agatei oua crescute in libertate). – nu i-am dat pina acum capsuni, nuci, alune si pina la doi ani (si pina la gradinita) nu a mincat nici un fel de dulciuri din comert (oricum le-am atras atentia celor de la gradinita asupra acestei probleme a Agatei si nu le-am zis sa nu-i dea, dar sint cu ochii pe ea, deocamdata e bine, nu i-a aparut nimic pe piele). am inceput sa-i dau peste (somon proaspat), dar doar o data pe saptamina sau chiar la doua saptamini. – o spal cit mai putin cu sapun, iar atunci cind trebuie folosesc un sapun pe care uit mereu cum se numeste, dar il recunosc in farmacii si crema Avenoo pentru bebelusi (lotiune zilnica). Sint singurele care au in compozitie elemente de la Atoderma, chiar daca nu toate (crema si sapunul folosite in Romania si care i-au facut foarte bine). Dar nu o mai dau cu crema decit atunci cind observ ca i se usuca sau nu arata bine. Acum am putine emotii, pentru ca a inceput gradinita si mi-au scapat de sub control o gramada de lucruri si am si intarcat-o definitiv duminica (adica la 2 ani si o luna – i-am dat atit de mult sa suga tot de frica alergiilor si la sfatul dermatologului, desi de la prima tentativa de intarcare de la un an si 7 luni, nu-i mai dadeam decit putin dimineata si seara). La gradinita s-a adaptat foarte, foarte bine (este la CPE Dawson, englezeasca, dar de fapt bilingva) – nu mai plinge din a doua saptamina dimineata cind plec, se joaca mult si singura si in grup, maninca bine, doarme la fel... o iau de acolo murdara si dezlinata ca nici acolo nu sta o clipa locului, dar fericita si extrem de bine dispusa. E simpatica foc cum vorbeste acum: come, tata, vien ici, site jos! look, papa (sau masa)! spala hand! da-mi five! unu-doua-tei-five, aici e nose (ici nas) etc. Cel mai bine a aranjat la e a mea sau al meu, expresie pe care o repeta din ce in ce mai des, ii iese un fel de ceemain (l-am scris cum il pronunta, e un amestec atit de haios al aceste expresii in cele trei limbi, ca mor de dragul ei cind o aud. Pina la urma cred ca va vorbi engleza, pentru ca am observat ca o prinde mult mai usor si nu numai ea... indiferent de ce natie sint si de ce limbi vorbesc acasa, toti copiii mai mari de trei ani si care sint de vreun an la Dawson vorbesc engleza. Noi locuim linga statia de metrou Saint Henri. Deci, cum facem cu intilnirea si unde? Noi stam mai mult prin parcul Westmount sau in Greene (adecvat unei intilniri pentru ca este un parc de joaca maricel, ingradit, nu alergi dupa ei si iti sare inima ca nu-i mai vezi). In ultimele duminici am fost in parcul Angrignon, mare, frumos, daca ne permite vremea am putea pune si de un picnic. Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, E normal ca primele trei luni sa nu ai pofta de mincare prea mare, chiar daca nu ai greturi multe. Primele trei luni (cca 15 saptamini de sarcina) nu se vede nimic la silueta, la mine a inceput sa se vada dupa 16-17 saptamini (cind a si inceput sa se miste puiul) si m-a coplesit de la o zi la alta o pofta de mincare f. mare care a fost puternica pina la 6 luni de sarcina (luam cite un kg la doua saptamini), dupa care s-a stabilizat si chiar a scazut in ultima luna. In schimb lichide beam foarte mult, mai ales dupa 16 saptamini de sarcina, pina la sfirsit. Si dupa ce am nascut, am cerut sa beau... Succes si sper sa nu mai ai singerari deloc !! Adina si bebe Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfirsit am reusit sa pun si eu o poza cu Agata, daca vreti sa o vedeti... As fi vrut sa pun una cu toti trei, dar nu avem inca aparat de fotografiat si stam destul de rau la capitolul poze. Un motiv in plus sa ne intilnim, poate facem si citeva fotografii. Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia, merci mult pt. inform.or sa-mi prinda bine sfaturile tale!deocamdata bb meu nu are eczema decat la nivelul obrajorilor.sper sa nu inainteze...am vazut poza agatei.e o dulceata,abia astept sa o vad si sa-i fac foto multe,multeee.noi suntem inebuniti dupa poze.au copii mei poze cu kg.,asta sa o citez pe mama[:D] ungureaa,dermatita de care vorbesc cu cornelia nu este ceea ce are bebicul tau pe capusor.acelea sunt cojitze!si noi am avut dar am scapat spalandu-ne zilnic cu sampon johnson's si periindu-ne.pieptamatul este important chiar daca ni se pare inutil la varsta asta.sa nu folosesti sampon.asta-i un sfat!eu de cand s-a nascut Robi il spal numai cu acel gel nettoyant hidratant de la johnson's si de cateva ori pe sapt. il masez cu ulei din cap pana-n picioare.dermatita atopica sau eczema bebelusului este un "blestem" mai ales pt. mamica... vasce,vineri e maine!sa ne spui ce ai facut la medic.si eu am luat progesteron la prima sarcina.la a doua am avut ciclu peste sarcina,apoi sangerari dar habar nu aveam ca sunt insarcinata.abia dupa 2 luni am inceput sa am simptome si sa ma ingras,contrar tie,exagerat de mult.Cand am ramas gravida aveam 54kg. si cand m-am urcat pe masa de operatie aveam 75kg...imagineaza-ti ce mastodont eram!!! ai rabddare,protejeaza-te,hraneste-te,dormi cat poti de mult si mai presus de toate nu te stresa si supara de nimic.o sa-ti tin pumnii! milena,[cool][cool]si bb tau e nascut in acea zi faimoasa de 13!!! eu am fost tare stresata ca am nascut pe 13,basca a picat intr-o marti...acum sunt tare mandra ca am nascut in asa zi![;)] sa-ti traiasca flacaul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ungureaa,am vrut sa spun sa nu folosesti sapun,scuze!sapunul usuca pielea bb.! fetelor, cum facem cu intalnirea?sapt. asta plouaaaaaa toataaaa...la naiba! hai sa propunem puncte de intalnire,zile si ore si apoi alegem locul si ziua care ne convine la toata,ok? Cornelia,fetitza mea are aproape 5 ani si tot amesteca limbile.astazi am sunat-o si mi-a spus ca:"mami, fac travail cu garçonii(prietenii fratelui meu) si buni face ceva a mange,cred ca pule si apoi mergem in parc in promenada..."cam asa a decurs conversatia mea cu ficamea.nu v-am spus ca este in vacanta in ro. de 2 luni si eu deja sunt disperata de dorul ei![bang][bang] Cami,mama lu'Robi et Maia [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne primiti si pe noi? [gravi] Citeam site-ul de mult timp, dar pe forum nu am intrat decat recent. Se pare ca sunt a doua burtica ... dar vrem si noi la intalnire [flo]. Ne primiti? Noi locuim in Rosemont, [gravi] avem aproape 23 de saptamani si o sa fim baietel. Noaptea facem mult sport, si mami nu prea e incantata, ca o trezim, dar...[pup] geo si burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit,f irewall! binenteles ca te primim in [grup]noastra[pup] esti a doua noastra burtica[gravi] o sa incercam sa va protejam,sa va sfatuim si sa va ajutam cu tot ce putem. nu-i asa fetelor,subscrietzi?[colegi] cum te simti?sa inteleg ca flacaul e un mare[hagi]pe timpul nopti?!!![:)] cami [canada]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

emmy, scuzeeeeeeeee ca nu te-am salutat[bang][bang] este o ora inaintata si plus de asta sunt cam obosita... deci,bine ai venit in [grup]noastra! sa-ti traiasca micutza "tornada" si poate ne spui mai multe de ea. o sa incercam sa organizam o [invazie] dar decidem impreuna ce si cum[flo] cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ange! [pup] Esti o scumpa![flo] In general ma simt bine, cu cateva mici exceptii: cand face prea mult [hagi] [hop][bonjovi][roker] bebitzu'. In general prefera orele 2 noaptea - 4 dimineata [q]. In rest ... e cuminte![;)] Frumos e sa ne si prezentam: Suntem in Montreal de 5 1/2 luni (noi, parintii ), si bebele ... tot de ... 5 1/2 luni [ups] Se pare ca nu a vrut sa ne lase singuri la inceput de drum! [cina2] [gica] Asadar, data estimativa a "sosirii" bebelui va fi 2 decembrie! Dupa ecografie, tanti doctor ne-a spus ca va fi baietel. Am fost incantati, dar si uimiti, pentru ca un coleg, spaniol de origine, ne spusese ca a visat ca vom avea un baietel si-l va chema Santiago! Dupa ecografie, bebitzul a ramas cu nick-ul de Santiago! [:)] Suntem tare nerabdatori sa va cunoastem! Multa sanatate la mamici si bebitzi, geo si santiago [flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...