Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

indemnizatia pentru cresterea copilului


Ana Lugojana

Recommended Posts

Ma aflu intr-o situatie daca nu dificila , cel putin bizara. Sunt insarcinata in 2 luni, si am mers la casa de pensii pentru a incheia un contract de asigurare, pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani. Intrucat sunt persoana fizica autorizata cu asigurari platite separat de Casa de Pensii, cei de acolo m-au pus intr-o situatie destul de dificila, spunandu-mi ca nu voi beneficia de indemnizatie pentru ca imi trebuie 10 luni de cotizare obligatoriu anterior nasterii copilului. Adica eu pe langa asigurarile pe care le platesc Casei de Pensii pentru profesia mea, ar trebui sa ma asigur si in sistemul public doar pentru chestia asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din cate stiu eu fiind de profesie avocat assigurarea sociala este platita catre partea specifica a casei de asigurari pe aceasta bransa. In consecinta personal cred ca acestia vor plati asigurarea. Dispozitiile legii raman valabile insa ca si perioada minima necesara, respectiv 10 luni anterior nasterii indiferent de casa de care apartineti. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...