Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Transfer


dara

Recommended Posts

Pot fi transferata de la o firma la alta pe perioada concediului de crestere si ingrijire a copilului? E vorba de o firma din grupul de firme din care face parte firma la care am lucrat pana sa intru in concediu de maternitate. Daca da, imi pastrez drepturile, adica are vreo influenta asupra indemnizatiei sau a pastrarii locului de munca, sau a celorlalte drepturi care or mai fi? Multumesc anticipat pentru raspuns, si multumesc inca o data pentru raspunsurile date inainte de a naste, mi-au fost de mare folos. Dara si bb Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu mai exista transfer, dar poti incheia contractul cu acordul partilor si te poti angaja la cealalta firma. Drepturile care au legatura cu concediul de crestere raman, insa nu e obligatoriu sa ramana si cele privind salariul de incadrare, alte sporuri, drepturi pe perioada delegarii, tichete de masa, nr de zile concediu de odihna anual etc. Acestea se stabilesc prin contractul individual de munca si pot diferi de la o firma la alta, existand insa un minim prevazut de lege care musai trebuie respectat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De transferat nu, ca nu mai exista transfer; dar daca vreau sa plec, sa-mi dau demisia, indiferent din ce motiv, n-o pot face cat sunt in concediu de crestere a copilului? Stiu ca se considera suspendat contractul, dar nu stiu exact ce inseamna "suspendat". Marius, daca (ne) mai suporti, ne poti spune ce inseamna asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suspendarea poate interveni , de drept, prin acordul partilor sau prin actul unilateral al uneia din parti. Efecte:se suspenda prestarea muncii de catre salariat, si a platii de natura salariala de catre angajator..Pe durata susp. pot continua sa existe alte [/b]drepturi si obligatii ale partilor decit cele mentionate, daca, prin legi speciale, contr. colectiv de munca aplicabil, ctr. munca individ.,sau regulamente interne nu se prevede altfel.Ctr. munca indiv. se suspenda de drept in cazul concediului de maternitate si din initiativa salariatului in concediul pt. cresterea copilului in virsta de pina la 2 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Ramona, dar mai am doua intrebari: pe perioada unui concediu medical obisnuit (nu doar de maternitate), contractul de munca se considera suspendat? Daca nu mai esti obligat sa muncesti pe perioada suspendarii si angajatorul nu mai e obligat sa te plateasca, poti face altceva? de exemplu, sa soliciti incetarea contractului? Nu mi-e deloc clar cu suspendarea asta a contractului...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suspendare inseamna ca se suspenda prestarea muncii de catre salariat si a platii de natura salariala de catre angajator, iar pe durata suspendarii, angajatorul nu are voie sa angajeze cu un ctr. pe durata nedeterminata pe altcineva pe postul tau, ci pe perioada determinata, pina la revenirea ta pe post.Suspendarea se deosebeste de desfacerea ct. munca prin faptul ca ca se refera la suspendarea principalelor sale efecte, pe cind desfacerea se refera la incetarea tuturor efectelor contractului de munca si este definitiva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o sa mai intreb o data, pentru ca probabil n-am formulatbine intrebarea ca sa pot primi raspus exact la ceea ce ma intereseaza. Deci; patronul la care lucrez are mai multe firme. Cea la care am lucrat si prin intermediul careia imi primesc acum indemnizatia se inchide. N-o sa-mi pot primi banii de la una din celelalte firme (la care o sa si lucrez dupa ce-mi termin concediul)? Ce o sa se intample daca se inchide firma? O sa-mi iau banii de la stat direct? Scuze daca n-am fost destul de coerenta, dar chiar vreau sa stiu ce se poate intampla... eram chiar fericita ca matransfera dincolo si o sa am un loc de munca dupa concediul de maternitate... Multumiri!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...