Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum ati reusit voi?


Recommended Posts

Am nevoie de voi, poate imi dati si mie niste sfaturi, defapt sunt sigura ca veti fi alaturi de mine. Eu impreuna cu sotul meu suntem in Montreal de 7 luni.Deocamdata eu sunt la cursurile de limba franceza mai am inca cursuri pana in dec.anul acesta, dupa care nu stiu pe ce cale sa o apuc...eu am fost economist in Ro. Poate ati fost si voi in situatia mea, poate ma sfatuiti , ce ati facut voi cele care ati luat-o de la zero intr-o alta tara. M-am gandit sa mai fac niste cursuri , aici mi-au echivalat diploma in administratie, dar ce sa fac, ca aici totul e schimbat, tot sistemul ,cu diploma sau fara tot trebuie sa mai invat. Eu sunt o tipa foarte pozitiva si cred ca voi reusi , dar as vrea sa-mi impartasiti din experienta voasta. Merci, Pupici . Cristine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Cristinel Si eu sunt in Montreal de un an de zile si am inceput sa lucrez la o firma in contabilitate in urma unui stagiu neplatit. A fost un curs de franceza pe care l-am facut din septembrie - decembrie 2002 si care avea (pentru integrare in cimpul muncii ) un stagiu de doua zile pe saptamana. Nu stiu daca acum se mai tin astfel de cursuri. Munca pe care o fac este de bookkeeper ( facturi clienti,plati furnizori, reconciliere bancara, inchidere de luna, taxe, declaratii lunare, etc...). Un economist aici are alta semnificatie fata de ceea ce am stiut eu din Romania,din cate am inteles eu. Este adevarat ca a face aici un curs are valoare pentru ei si te ajuta si pe tine. Asa ca eu m-am hotarat sa ma inscriu la HEC Montreal din iarna pentru un certificat. Sotul meu a inceput deja unul in administratie si te ajuta sa te integrezi mai bine in mediu. Bineinteles ca se poate lucra si fara sa ai nici o scoala facuta aici( ca si mine) dar peste cativa ani poate nu vei mai fi multumita sa fi la acelasi nivel, si nu poti urca daca nu faci scoala. Este un adevar dureros. Dar eu asa simt acum . Poate ma insel? Mi-ar face placere sa te ajut in masura in care pot si cunosc. [hia] Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca ai mare dreptate si eu te felicit pt. decizia pe care ai luat-o cu scoala.Eu am prieteni aici care au venit si-au gasit de lucru la un salar acceptabil dar care acum dupa 2 ani a ramas mic, acum au rate si nu mai pot renunta la banii pe care ii castiga si sa se apuce acum de scola si mai au si un copil. Noi nu avem inca copii, eu am 26 de ani si cred ca ar fi mai potrivit sa incep acum sa fac un pic de scola.Am insa mari dubii in privinta domeniului in care sa incep,eu am lucrat si in conta.dar in asigurari care e destul de simpla,apoi am lucrat ca operator calc. in asigurari ,si in ultimul timp in creditare. Nu am prea multa experienta intr-un anumit domeniu...de aceea nu stiu ce sa fac. Tu ce mi-ai recomanda? Daca ai avea timp am putea lua legatura tel. , daca esti de acord intra pe mailul meu personal si m-as bucura tare mult daca mi-ai lasa nr. tau de tel si sa putem comunica. Iti multumesc mult inca o data , esti draguta ca mi-ai scris , vezi tu aici conteaza foarte mult sa ai cu cine sa te sfatuiesti. Pupici Cristine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristinel, si eu sint tot economista din rom dar am facut si aici scoala. cred ca cel mai bine e sa faci cit mai repede scoala. trebuie intii sa te decizi ce vrei sa faci, adica ce vrei sa lucrezi, si apoi sa mergi la scoala care te pregateste pt asta. ai putea sa incerci sa faci un master in economie sau business administration daca ai diploma de economist din romania. vezi insa ca cele doua domenii sint total diferite si lamureste-te intii bine cu ce se maninca fiecare. eu stiu destul de multe despre scoala in canada si cum sa faci sa iti maximizezi sansele de a fi admis. daca crezi ca te pot ajuta scrie-mi. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toata lumea![flo] Ne-am lovit si noi de aceiasi problema majora: ce vom lucra aici. Am intrebat in stanga, in dreapta, si in final am ajuns sa stam de vorba cu cativa consilieri, care pe noi ne-au ajutat sa ne decidem. (consilieri la Universite de Montreal). Dar site-urile www.emploiavenir.ca , www.infoemploi.ca , www.infobourg.qc.ca , http://www.monemploi.com/ma_formation/default.html poate va sunt de folos. Numai bine tuturor! si poate punem de-o intalnire [canada] firewall
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Lorelai Mi-ar prinde foarte bine daca ai putea sa-mi dai niste sfaturi pentruca sunt foarte derutata.Cred si eu ca scola este o solutie buna in acest moment pentru mine dar as vrea sa fac ceva care merita, adica sunt dispusa sa mai invat dar sa invat ceva si dupa ce termin sa imi dau seama ca nu se mai cere...Bineinteles ca nu imi poate nimeni garanta ca daca fac scoala o sa-mi si gasesc mai usor de lucru.[:)] Daca crezi ca poti sa-mi dai mai multe sfaturi m-as bucura tare mult. Merci inca o data.[pup] Cristine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut fetele din montreal! chiar daca nu avetzi bebici,chiar daca nu avetzi burtici...haidetzi pe subiectul "mamici si burtici din montreal" sa facem o gasca mare de romance. ne-am adunat cateva romancutze acolo,putem discuta orice subiect ne apasa...nu neaparat de bebei si burtici. ne-am decis sa o punem si de-o intalnire.ce zicetzi votatzi? eu sunt de 3 ani aici.parerea mea ca si a lui lorelai este sa faci scoala si asta cat mai repede.incearca sa nu pierzi timpul.scoala aici oricum dureaza si fara ea e cam greu sa ajungi sus! eu in iarna abia termin un certificat dar nu are nici o legatura cu administratzia[:D].si eu sunt inginer de profesie dar aici am luat-o de la zero...asa-i in vitza!uneori castigi,alteori pierzi...eu de cand sunt aici numai pierd[bang][bang] hai ca pic in butoiul cu melancolie si nu vreau sa te atrag si pe tine[:D] poate ne intalnim in curand si stam cu totii la taclale. [pup]fetele din montreal cami, mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. f irewale Merci pt. site-uri. Eu nu am fost inca la consilierii de care imi spui tu, dar sotul meu care s-a inscris la un masterat inainte sa se inscrie a apela la acesti consilieri.Din pacate un consilier ii spunea un lucru , alt consilier altceva cu totul opus ce auzeam de la primul, nu stiu ce sa cred probabil si din cauza domeniului pe care sotul meu si la ales,el este inginer. Dar cu toate acestea am sa ascult si parerile lor insa intotdeauna mi-a placut sa ascult experientele oamenilor,e una sa dai sfaturi folosindu-te de o serie de statistici si presupuneri si e alta sa primesti sfaturi de la oameni care au trecut deja prin fazele de care iti povestesc. Merci inca o data. Cristine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...