Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

concediu fara plata


andra-maria

Recommended Posts

Am o mare nelamurire, pe care sper sa o pot clarifica cu ajutorul dumneavoastra. Am un baietel de 1 an si 9 luni. Cand copilul meu avea 10 luni m-am intors la serviciu, dupa 10 luni de concediu de crestere al copilului.Acum as vrea sa reintru in concediu de crestere al copilului pentru inca 2 luni, cat mai sunt pana cand implineste 2 ani. Pot face asta, adica mai pot beneficia de indemnizatia corespunzatoare, exista o lege in sensul asta? Ce nr. are legea? De asemenea dupa ce implineste 2 ani as vrea sa cer 1 an concediu fara plata, pana cand copilul implineste 3 ani.Am acest drept? Mentionez ca sunt profesor titular la o scoala generala din Bucuresti si ca momentan sunt in concediu de odihna, daca acest lucru are vreo importanta. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da aveti dreptul sa solicitati si sa primiti pentru inca doua luni si dupa aceea inca un an fara plata asa cum ati mentionat. Calculul indemnizatiei pt aceste doua luni se va face ca medie ponderata cu 85% din venitul din ultimele 10 luni anterioare datei nasterii copilului. Pentru perioada de fara plata desigur nu veti beneficia de nici o forma de venit din indemnizatii dar vi se mentine contractul. Legea de baza este 19/2000 cu modificarile ulterioare insa aceste prevederi nu au fost modificate. Puteti consulta legislatia specifica la mine pe site in sectiunea legislativa deschisa special in acest scop. http://www.marius.rdsor.ro Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...