Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trebuie pauza la Logest?


Recommended Posts

Bun gasit![:I] Am sarit putin in tabara voastra a fetelor pt putin ajutor din partea voastra: [help] imi puteti da mai multe informatii legate de Logest, fiindca nici pliantul din cutie, nici doctorul care a recomandat pilulele prietenei mele, si nici site-ul firmei producatoare nu spun daca trebuie facuta o pauza in utilizarea lor pe termen mai lung. Prietena mea a auzit ca trebuie sa lase o pauza la anumite intervale (de ex, la 6 luni, o luna fara pilule). Ea are 22 de ani, a inceput sa ia Logest din septembrie anul trecut la recomandarea unui doctor de la S.E.C.S. si nu intentionam pentru cel putin 2 ani de-acum inainte sa facem un bebe. In speranta unui raspuns desavarsit din partea voastra, imi cer scuze de indrazneala si va salut respectuos![flo] Numai bine! [fuga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cata, bine ai venit in "tabara noastra"! Si eu am luat Logest, insa pentru foarte scurt timp (3 luni). Din cate stiu eu, Logest este un anticonceptional destul de slab. Din aceasta cauza, pauza necesara este relativ mica (1 luna). Doctora mea mi-a recomandat sa fac o luna pauza (adica sa folosim orice alta metoda de contraceptie) si apoi putem trece la treaba [;)]. O colega de-a mea ia Logest de mai mult timp (minim 1 an) si dr. i-a spus acelasi lucru: 1 luna pauza. Din cate stiu, uneori se recomanda o pauza mai mare, de 3 luni pentru a fi mai siguri. Cel mai bine e sa intrebati medicul atunci cand va veti hotara sa faceti un bebelus! Sanatate multa! [pup] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata, Mie doctorita mi-a spus ca nu e bine sa faci pauze cind iei anticonceptionale. Eu am luat timp de aproape 3 ani fara pauza. Initial am luat si eu Logest, insa nu imi faceau bine, asa ca le-am schimbat. Dar daca ea ia pastile la recomadarea unei doctorite de la SECS, de ce nu o intreaba pe dinsa ca sa fie mai sigura?! Succes, Madi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer mii de scuze! Am inteles gresit intrebarea! Numai dupa ce am citit si celelalte raspunsuri mi-am dat seama de greseala. Initial am raspuns la intrebarea: "este nevoie de pauza de la administrarea pastilelor pana la <<munca>> de concepere a unui copil?" (deh, fiecare cu ce-l doare![:D]) Daca intrebarea este: "sunt necesare pauze in administrarea Logestului", atunci raspunsul meu este: NU (cu rezerva de a intreba un cadru medical, totusi). Din contra, stiu ca nu se recomanda intreruperea anticonceptionalelor. Inca o data mii de scuze pentru confuzie! [pup] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu iau anticonceptionale de 4 ani, iar doctorul care mi le-a recomandat mi-a zis ca nu este necesara pauza. Trebuie doar sa intrerupi administrarea cu cateva luni inaite de a ramane insarcinata. Problema este, ca in functie de cum reactioneaza corpul tau, poti ramane mai greu insarcinata. Dar nu te speria! [RO][RO][RO] [gica] tilis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tilis
Problema este, ca in functie de cum reactioneaza corpul tau, poti ramane mai greu insarcinata. Dar nu te speria! [RO][RO][RO] [gica] tilis
Iti multumesc pentru sfaturi, ca dealtfel tuturor celor care mi-au scris, cu mentiunea ca o sa-i transmit toate raspunsurile prietenei mele... nici chiar eu nu stiu cum ar reactiona corpul meu daca as lua Logest... si, cu atat mai mult, cum ar fi sa raman eu insarcinat!!![:D][:-)))] [gica] Inca o data multumiri tuturor! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Bun gasit![hia] Cand am postat acest subiect am trimis intrebarea si medicilor de la www.sexdex.ro , medici printre care se numara si binecunoscutul (pentru cei din Romania) doctor Cristian Andrei, cel care tine "Lectii particulare" la Radio 21. Voi mi-ati raspuns imediat, si va multumesc din suflet pentru ajutor[pup][flo], acum iata si raspunsul primit: (pe site intrebarea are nr. 3824) Dr. Daniela Proinov: Logest este un contraceptiv oral combinat (COC) care, comparativ cu alte tipuri de pilule (de exemplu Diane 35) are cantitati mai mici de hormoni (dupa cum arata si denumirea !). Cantitatea mai mica de hormoni NU influenteaza eficienta acestui tip de pilule, identica cu a oricarui alt preparat din seria COC. Eficienta este determinata decisiv de corectitudinea utilizarii. Administrarea este identica cu a tuturor preparatelor din categoria COC: Logest se ia timp de 21 zile, urmate de 7 zile de pauza. Deci, luna de luna se face o pauza de 7 zile, alte pauze fiind NENECESARE Sau, de-a dreptul inutile. Este posibil sa apara efecte secundare, aceleasi ca ale oricarui alt preparat. Acestea sunt posibile dar deloc obligatorii; daca apar, acest lucru se petrece in primele una pina la maximum trei luni din momentul inceperii contraceptiei, ca apoi sa dispara de la sine, fara a fi nevoie de vreo masura terapeutica particulara. Ca orice alt COC, poate fi folosit perioade indelungate, atit cit doriti sa evitati aparitia unei sarcini nedorite. Numai bine![:)] Catalin ________________________ Think pink![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...