Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incetarea contractului de munca


Sfia Geta

Recommended Posts

Am o prietena care vrea sa-si schimbe rapid locul de munca. Are contract pe perioada nedeterminata la actualul loc de munca, dar pentru ca are o oferta foarte buna vrea sa plece cat mai rapid, adica nu sa-si dea demisia(ar trebui sa mai stea inca 15 zile). Ce posibilitati are dupa noul cod al muncii? Stiu ca dupa vechiul cod al muncii putea sa denunte contractul conform articolului 129. Mai exista acum o asemenea posibilitate? Va multumesc, Geta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nub asa se pune problema. In primul rand ar trebui sa se uite pe contractul de munca al ei si daca acolo este prevazut intervalul de 15 zile de preaviz atunci aceste zile sunt obligatorii. Exceptie de la aceste cazuri sunt: 1. Daca in contract nu este precizat in mod explicit un astfel de interval 2. Daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile contractuale 3. Daca angajatorul renunta de la sine la acest interval sau oricare alt interval de preaviz desi acesta este cuprins in contractul de munca. Observatie: Conform codului muncii art. 79 sunt precizate conditiile cadru de preaviz. Trebuie mentionat ca acestea sunt precizate la limita de maximitate adica preavizul nu poate depasi 15 sau 30 de zile dupa caz nicidecum obligativitatea unui astfel de interval. Cu alte cuvinte poate sa nu existe nici macar o singura zi. Tine foarte mult si de flexibilitatea angajatorului, de pozitia si importanta postului detinut de catre salariat dar oricare ar fi aceste conditii repet sunt prevazute maxim 15 zile nu obligatoriu 15 zile. Din experienta mea nu am intalnit cazuri de refuz intrucat reprezentatii firmei angajatoare realizeaza ca nu pot sa tina cu forta pe nimeni deci e doar o simpla chinuiala fara rost. Sa se uite pe contractul de munca la capitolul preaviz. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...