Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

indemnizatie pentru CIC - nelamurire


ariadnne

Recommended Posts

Buna. Am o nelamurire. De la Casa de Pensii din Deva mi s-a spus ca datorita faptului ca am fost asigurata inainte de 17 martie , atat la indemnizatia de maternitate cat si la cea de ingrijire a copilului mi se va face media pe ultimele 6 luni. De la serviciu insa mi se spune ca pentru CIC mi se va face media pe ultimele 10 luni , adica asa cum stiam si eu. Cei de la Casa de Pensii spun insa ca contabila sefa de la noi nu a citit destul de bine legea si ca ar trebui sa o reciteasca sa se convinga ca e asa cum spun ele. Ati putea sa ma lamuriti voi cine are dreptate? Multumesc. anne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cel mai bine e sa depui o cerere la registratura Casei de Pensii Deva privind modul de calcul,iar ei sunt obligati ca in termen de 30 zile sa-ti trimita raspunsul prin posta,iar cu acel raspuns sa mergi la servici. Crede-ma eu am scos de pe acest site o groaza de date,iar cei de la servici nu le-au recunoscut pt. ca nu era ceva oficial din partea Casei de Pensii. Si eu astept acum aceasta hartie oficiala de la Casa de Pensii pt. a merge la servici. Poate in acest mod se va primi o directiva si toate Casele de Pensii vor elibera o data cu adeverinta stagiului de cotizare si modul de calcul,pt. a nu se umple cu atatea cereri cu privire la aceasta problema. Multa bafta si succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e cea mai buna metoda cea pe care o indica Cary. Eventual daca se sinchiseste contabila de la voi atunci poate da un telefon la casa de Pensii Deva sa ceara si ea lamuriri. Daca nu, ii aduci hartia si i-o dai "mura-n gura", iar ea va avea ceva mai mult de lucru, pentru ca va trebui sa refaca calculul pentru lunile pe care ti-a aplicat gresit legea. Au dreptate cei de la Casa de Pensii Deva si ma bucur ca tot mai multe Case Judetene de Pensii au aceeasi parere si nu interpretari diferite ale aceleasi legi. Livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beneficiaza de indemnizatie pt. concediu de maternitate asiguratele care, in nultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin 6 luni. Beneficiaza de indemnizatie pt. CIC daca au un stagiu de cotizare de cel putin 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Vezi sursa: Mon. Oficial 167/17 martie 2003, Ordonanta de Urgenta nr. 9, pagina 12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga ramonadima sa stii ca exista o controversa referitoare la cele 6 sau 10 luni necesare inainte de nastere pentru concediul de crestere a copilului. Ele au fost introduse de ambiguitatea formularii din ordonanta 23/10.04.2003 publicata in MO nr. 259/14.04.2003 care aduce modificari ordonantei nr. 9/17.03.2003. Pe forum au fost exprimate diferite opinii inclusiv raspunsuri oficiale ale Casei de Pensii la interpelarile facute personal de forumisti. Ultima opinie exprimata de Marius care este "calauza" noastra in materie legislativa a fost ca sunt necesare 10 luni. Poate ne spui parerea ta vizavi si de ordonanta 23, aduce sau nu modificari la cele 10 luni? Cu cit sunt mai multe opinii avizate cu atit mai bine pentru toti forumistii. Eu nu mai sunt afectata de problema respectiva (bebelusul meu face 8 luni in citeva zile) dar precis sunt multe mamici interesate de problema si am vazut ca exprimi o opinie avizata. S-auzim numai de bine! Nela[flo][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...