Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Salvati Vama Veche


Recommended Posts

Un titlu al unui articol semnat de Cristian Crisbasan, intr-un supliment al Ziarului Financiar, imi atrage atentia in mod deosebit: "Salvati Vama Veche". Imediat, gandul ma poarta spre locurile salbatice pe care le-am descoperit cu mult timp in urma, spre amestecul atat de compact pe care il forma acolo marea, soarele, cerul si nisipul. Citesc printre randuri: "Un grup de initiativa a lansat o actiune pe cat de utopica, pe atat de seducatoare:"Salvati Vama Veche!". Desi Vama este imposibil de salvat, demersul are valoare de salvare spirituala, prin asumare deschisa a unui anumit set de valori - un fel de resurectie morala." Voi ce parere aveti? Pentru cei interesati sau curiosi sa afle mai multe, exista si un site - www.savevamaveche.home.ro [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E laudabila initiativa, dar nu stiu daca se mai poate face ceva. Raul a fost deja facut. Am iubit si inca mai iubesc Vama Veche, dar nu mai este ce-a fost, nici pe departe. Mare pacat, era asa o oaza de liniste si relaxare! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am vorbit cu baietii despre Vama. Unul dintre colegii mei pleaca saptamana viitoare in concediu, la Vama. Noi suntem generatia veche, cea care isi aduce aminte si duce dorul frumoasei Vami de altadata. I-am spus sa scrie si numele meu daca pe acolo se va face ceva adunare de voturi, vrem Vama noastra de altadata. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost o singura data in Vama Veche dar recunosc, m-a fascinat. Are un farmec deosebit tocmai prin lipsa modernismului.Am adorat faptul ca poti sa te trezesti dimineata in cort cu apa marii la picioare si imi doream sa ma intorc intr-o zi cu un cort... Am auzit ca s-a interzis amplasarea cortului pe plaja... Pacat! Pune-ti si numele meu pe liste va rooogg.... Sunt pentru salvarea Vamii Veche [bis][bis][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma doare sufletul...visam sa-mi invat copila ca exista si locuri minunate la noi in tara...nu numai discoteci, manele..topaieli... visez la clipele minunate la serile de vis...in care chitara din brate, grupul de prieteni si valurile marii in surdina erau de ajuns pentru unul din cele mai frumoase momente. nu inteleg de ce "comertul" trebuie sa distruga atat...uitati-va la cabanele din varfurile muntilor odinioara pitoresti..astazi au firme luminoase, statii audio..si drum de acces cat mai facil...ne ramasese(noua celor cu sufletul liber..) ne ramasese un colt din aceasta tara...un colt de liniste...dar "cei cu bani" il comercializeaza... imi vine sa plang deoarece ma simt neputincioasa...mi-as dori sa fiu acolo...sa mai simt fiorul acestui sugestiv intitulat stufstock..dar nu pot...fetita mea e mult prea mica pt un asemenea festival.....offf..ma rog sa se poata face ceva ...ma rog sa stopam macar aceasta degradare a vamii...ma rog sa pot merge cu copiii mei sa le pot arata ce inseamna suflet curat...libertate... va pup si mult succes... corina [flo] bb Bia si mami Cori [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simplu: SUNT PENTRU VAMA VECHE! Vorbind serios, cred ca o lista de semnaturi de pe acest site, o lista din alta parte... tot trebuie sa se stranga un numar de semnaturi suficient pentru a nu fi ignorate. La urma urmei, cred ca sunt destui care isi doresc ca Vama Veche sa ramana un refugiu in calea modernismului (ma refer la acel modernism inteles astazi, de catre unii, drept comert cu orice pret) incat sa nu iasa ceva din tot acest freamat. Poate cei care au cunostinte in legislatie stiu de cate semnaturi este nevoie pentru a initia un proiect de lege favorabil acestui demers (stiam ca este nevoie de 500.000 din toata tara insa este destul de posibil sa ma insel). In orice caz, daca apare o astfel de initiativa organizata central, sunt de acord sa sprijin Vama Veche. Numai bine![hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de doi ani mergem la Mamaia la mare....c-am zis ca de cu copiii mici bla bla bla; dar pur si simplu m-a apucat jalea si dorul de un loc pe plaja, simplu, salbatic, cu oameni normali, fara solisti vocali, difuzoare, cu cite o betie usoara..., o chitara, cu corturi pe plaja...si m-a apucat spaima de-a binelea realizind ca dupa citiva ani nu vor mai fi astfel de locuri, copiii mei nu vor vedea rasaritul soarelui la vama veche sau portita; inca nu mi-a trecut jalea si inca mai sper; si le tin pumnii celor care se bat cu lumea moderna pentru locul ala grozav de la vama veche; iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SUBSCRIU DIN TOT SUFLETUL!!!!!!!!!!! Am fost in Vama acum in weekend si nu mai e ce a fost!! Sincer nu am auzit manele, dar era mult prea mare agitatia si "comercialul" isi spune cuvintul si aici, din pacate. "Suflul" de vama mai exista, dar pina cind? Tina si bebe Robert
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...