Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dragi bucuresteni..


Recommended Posts

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hee, hee, vremuri apuse... Imi aduc aminte cu mare placere de Lipscani! Pentru mine strada aia a fost si va ramane un mister. Ne ducea mama la "Ciresarii" pentru cumparaturi de scoala si niciodata, dar niciodata nu stiam pe unde sunt.Sau ne ducea la cinema Doina, acolo am vazut cele mai reprezentative desene animate ale lui Disney, si tot asa- totul incepea de undeva din Lipscani si se termina in Lipscani. Si gogosile alea parfumate..hmm, covrigii calzi. Apoi Herastraul...am facut liceul in Caragiale si biata mama nu stie nici acum ca eu vara aveam in permanenta costumul de baie pe sub uniforma. Orice escapada era "la cote maxime", fie ca faceam doar baie sau ne dadeam in leagane sau...mai apoi, ne plimbam imbratisati pe aleile ascunse. Si Lapataria Enache, ce iz de studentie...! Si tot asa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laptaria lui Enache... offf, ce dor imi este de ea, de muzica de acolo, de prietenii mei si de serile petrecute cu ei pe acolo. Si de Lipscani mi-e dor, cind eram in Vaslui si auzeam povestiri de prin Bucuresti, intotdeauna ma atragea numele acesta, mi se parea ca este asa un loc unde timpul a incetat sa mai existe. A fost prima strada pe care am vrut sa o vad cind am ajuns in Bucuresti. Si mai sint si baruletele si restaurantele micute din acea zona, pe care eu si sotul meu le „vizitam“ de fiecare data cind aveam bani. Si Herastraul, dar mai ales Cismigiul... Si eu care spuneam acum citeva zile ca nu-mi este dor de Bucuresti! Imi inchipui ce dor ii este lui Octav, a el s-a nascut si a crescut in Bucuresti. Desi lui ii este dor mai ales de munti, este un om de munte si se topeste aici de dorul Bucegilor, Fagarasilor, Apusenilor, Pietrei Craiului s.a. Pina si de Vulcanii noroiosi si de Macini ii este un dor nebun. Mi se rupe sufletul cind il vad cum sta cu ochii lipiti de ecran si se uita la poze cu muntii de la noi. Nu spun ca si mie imi lipsesc si abia asteptam primul concediu. Dar pina atunci mai e! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, sigur ca mi-e dor de Bucuresti. Mi-e dor sa stau la terasa cu o bere in fata, care se umple de praf cind trece tramvaiul, mi-e dor de parcul de Kiseleff si de parcul de linga liceul de Informatica, unde chiuleam sa mai tragem o tigara, mi-e dor de "Marul de Aur" (nu stiu cum i-o mai zice acum) unde ne faceam veacul in fiecare simbata (si nu numai) cu toata gasca, si multe, multe...Mi-e dor de colindat magazinele de la Piata Romana, Amzei, Calea Victoriei...pina Unirea, mi-e dor de piata de linga casa si de mirosul de la mama de acasa... Hai ca iar pic in borcanul cu melancolie si nu face bine la ten. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate parea o nebunie dar, da, mie mi-e dor si de praf! Stiu ca nu mi-ar placea sa merg si "sa dau in gropi" sau sa-mi vad copilul analizand vreun "produs" de caine in parcurile Bucurestilor dar...la naiba, e orasul in care am crescut! Imi aduc aminte cand mergeam cu tramvaiul la circ. Pe Stefan cel Mare. Era frumos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit![hia] ...si bun subiect, desi el cred ca ar strange multe pareri pentru fiecare oras din Romania! Insa fiind vorba de un subiect dedicat bucurestenilor, eu imi aduc aminte in primul rand de Parcul Carol, despre care v-am scris si intr-un alt subiect. Nici un alt loc din Bucuresti nu imi este mai apropiat si nicaieri nu ma simt mai in largul meu decat acolo. Este parcul in care imi doresc sa-mi plimb si eu strumfii pe care imi doresc sa ii am cand mi-o veni sorocul sa devin tatic, si tot Parcul Carol este unul dintre motivele care ma va face sa nu ma mut departe de zona asta daca voi reusi sa-mi cumpar un apartament. Simplul fapt ca este o farama dintr-o padure care acoperea acum doua-trei sute de ani Dealul Filaret ii aduce un aer de vechime si de istorie. Iar istoria este la ea acasa aici intrucat se gasesc multe monumente care au varste respectabile. Insusi Regele Carol a inaugurat parcul la cea de-a 40-a sa aniversare pe tronul Romaniei si tot el a ales hramul bisericii din imediata vecinatate, toate avand loc in mai 1906. Daca va spun si ca am fost botezat la aceasta biserica, sunt sigur ca ma veti intelege de ce port acest parc in suflet! O alta zona in care ma simt "acasa" este Curtea Veche impreuna cu tot perimetrul intesat de intrari, fundaturi si stradute pietruite. Aici amintirile stranse se apropie deja de zilele noastre intrucat am inceput sa o colind mai cu interes cam de 7-8 ani incoace. Nu stiu daca mai tineti minte acele sarbatori intitulate "D'ale Bucurestilor" in timpul carora zeci de Mitici si de Mite se puteau intalni la tot pasul vreme de o saptamana. Regret si acum faptul ca una din putinele evenimente autentic bucurestene nu a avut continuitate... Era un fel de "Festival Sighisoara", doar ca purta amprenta unei alte epoci si a unei alte zone. Sa nu va para deplasata comparatia insa am facut-o pentru ca am trait senzatii asemanatoare in ambele situatii. De fiecare data am avut cel putin o palarie sau un papion pentru a fi la moda, asemenea multor oameni costumati in hainele epocii si de fiecare data am savurat cu placere piesele de teatru si reprezentatiile muzicale specifice. Totul intr-un parfum de mici si cu bere din belsug, cu vata de zahar si flasnete, cu bilete de papagal si clowni, politai si oameni de bine, Mitici si Mite... Lasand la o parte atmosfera Bucurestiului de inceput de secol XX, cealalta atractie a zonei vechi a fost si este pentru mine una ascunsa pe stradute cum ar fi Gabroveni, Covaci sau Blanari... Ei, banuiesc ca stiti la ce ma refer, sunt binecunoscutele cluburi ale tineretilor noastre pe care, din motive de spatiu tipografic, le reunesc sub reprezentarea Clubului A. Nu cred ca mai trebuie sa pomenesc ceva despre "A" intrucat el reprezinta mult pentru cei care il cunosc. Alaturi de Laptarie, mi se pare un loc de pelerinaj adorat de multi oameni din generatii diferite. Iar ultimul loc de suflet din Bucuresti pe care vreau sa vi-l marturisesc (nu ca n-as mai avea sa va mai amintesc si altele!!!) este un restaurant. De fapt, sunt trei deschise de catre aceeasi firma insa unul dintre ele imi pare cu adevarat intim. Ma refer la restaurantul "La mama" de pe strada George Enescu, prin spatele Ateneului Roman (uite ca am mai amintit un spatiu special!). Niciodata n-am mancat - decat la mama acasa - papanasi si clatite mai bune decat aici! Si cel mai placuta mi se pare atmosfera plina de bunatate si de apropiere pe care o gasesti aici. Sunt multe de spus despre cum e sa mananci "la mama" de langa Ateneu... va spun doar ca merita sa mergeti si sa va convingeti ca merita! Pentru moment cam atat... Pofta buna si numai bine tuturor![recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Off,ce dor imi este de Bucurestiul copilariei mele...Parcul I.O.R,este unul din locurile cele mai frumoase de care imi amintesc cu drag:rondurile de trandafiri,corcodushii ce se lasau devastatzi de noi,tzishnitoarele care ne racoreau dupa ore intregi de alergari shi partide de fotbal,leaganele pe care ne povesteam cine ne-a cerut prietenia pentru prima data,avionul ce era cea mai originala cofetarie din zona shi care a sfirshit sub nishte flacari teribile,wc-urile publice de care ne era o frica...shi multe alte frumusetzi ale acestui parc de care,ori de cite ori vad fotografiile de la intilnirile ce au avut loc acolo(intilnirile membrilor [dc] )nu ma pot despartzi [q] .Un alt loc drag sufletului meu,este Patinuarul 23 August;cu cita nerabdare ashteptam week-end-ul ca sa putem merge sa patinam in ritmuri ABBA,BEE GEES,mai tirziu Modern Talking,Madonna,Sandra,SABRINA shi C.C.Catch,pentru cele 2 ore rezervate patinajului cu public shi bineintzeles ca mai aruncam shi cite un oki dreapta-stinga,sa vedem ce noutatzi masculine apareau din alte cartiere!Ar mai fi Cinematograful Gloria,la care nu am scapat nici macar unul dintre atit de vizionatele filme lacrimogene indiene sau renumitele comedii cu Bud Spencer,imi amintesc shi de Arenele Romane unde mergeam sa vizionam in aer liber,filme ale monshtrilor sacrii ai cinematografiei,eheee...shi cite locuri minunate ar mai fi de adaugat dar toate imi lipsesc shi le pastrez in suflet asha cum erau atunci,nu modernizate ca acum [:(] Bucuresti,eshti atit de departe... [q][q][q] Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Bucurestiul nostru cel unic? Mama mea nu intelege cum nu e pentru toata lumea viata o tortura (ea s-a nascut si a copilarit in varf de munte) in acest oras... Eu am locuit pana la 20 de ani undeva intre Sos Giugiului si Piata REsita, intr-un cartier cu multa coloratura si mult zgomot, dar sunt anii cei mai dragi ai vietii mele si amintirile cele mai frumoase... BaLaurelu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bucurestiul este orasul in care am crescut, am trait anii copilariei si ai primei tinereti, (acum am 29 de ani si jumatate) si este, categoric, orasul pe care-l iubesc…asa cum este. Foarte, foarte apropiata, plina de amintiri si draga mie este zona Icoanei…ma plimbam aproape zilnic pe acolo inca din vremea liceului (am locuit pana acum trei luni pe Dorobantilor) pe stradutele alea, pe la nenea Iancu pana ajungeam la Rosetti si inapoi spre casa. De asemenea, Herastraul si Cismigiul imi trezesc tot felul de amintiri superbe. Cand eram micuta ma plimbam duminica cu ai mei prin Herastrau si mancam inghetata si vata de zahar si ne plimbam cu vaporasul…Si eu am facut Caragiale asa ca stiu cum este cu escapadele prin Herastrau sau prin Kiseleff. In plus (alta varsta!), asta vara l-am plimbat pe BB zilnic prin Herastrau sau Kiseleff! Draga imi este si zona Lipscani/Gabroveni/Curtea Veche plina de “patina” si mister…si bisericuta Stavropoleos…Calea Victoriei, Magheru…intr-o zi, pe cand eram studenta am mancat, impreuna cu cineva [:D], pizza pe acoperisul unui bloc de langa biserica italiana…eh… Si Laptaria lui Enache, cu terasa “la motoare”, club A, Terminus, Planters, etc, etc…ehehe…cu iz de studentie si nu numai! Mi-e dor deja de ACASA! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...