Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dragi bucuresteni..


Recommended Posts

Copilaria. Parcul Tineretului. As putea sa gasesc si cu ochii inchisi copacul acela cu trunchiul gros, care se despartea in vreo trei trunchiulete mai firave creand astfel in mijloc un soi de cuib care era casuta perfecta pentru mine si papusa mea. La fel si tufisurile in care eu si prietena mea ne organizasem casa, impartita in camere si camarute echipate cu frunze maruntite, pietricele si vreascuri, cu o grandioasa intrare principala decorata cu petale de flori. Ziua in care mama mi-a dat voie sa ma joc in afara razei ei vizuale, dar "numai pe aleile principale." Bineinteles ca din clipa aceea toate ungherele parcului au fost ale mele. Cativa ani mai tarziu, cand am hotarat cu un grup de colegi de clasa sa organizam un club dupa chipul si asemanarea Ciresarilor. Am avut chiar doua sedinte la care am luat cu multa constiinciozitate notite intr-un caietel special, urmate de incursiuni in parc pentru "conditie fizica." Inca un salt in timp si ma vad cocotata intr-un copac de la rondul de trandafiri, locul preferat de studiu. Adolescenta. Piata Universitatii. Intalnirile de la ceas sau de pe treptele Teatrului National. A intarziat, cum va fi, cum arat, cum sa fac, ce sa spun, bun gasit, regasit, la revedere, adio. Anticarii de pe treptele Universitatii. Probleme existentiale dezbatute in cafeneaua de la Litere. Targurile de carte de la TNB. Piese de teatru la TNB la care gaseam cele mai ingenioase metode sa putem intra. Laptaria lui Enache. La Motoare, sus pe TNB. Era o vreme in care aproape de fiecare data cand mergeam acolo gaseam pe cineva cunoscut, fara a fi stabilit in prealabil. Am scris si un eseu pentru facultate despre Motoare :-) Coborand in jos pe Kogalniceanu (Elisabeta/etc. si-a schimbat numele de n ori) pana la Cismigiu. Orele de mate in Cismigiu [:p] Filosofeli la "locul de priponit calul" la crasmulitza din fundul parcului. In ziua cand m-am despartit de prima mea iubire (sau mai bine zis, el de mine) cat de bine m-am tinut cand am primit verdictul, eram mult prea "socata" si tensionata ca sa ma pot intoarce linistita acasa, asa ca un impuls m-a manat pe aleile Cismigiului, si am mers asa de nauca, nici nu stiu cat timp, imi amintesc doar ca era sfarsit de iunie si Cismigiul era ca o sera, imi amintesc senzatia de verde intens si de aburi, de vegetatie luxurianta (asa o percepeam eu atunci, cred ca se datora plantelor agatatoare prinse de arcurile din lemn). Sau poate aburii ieseau din mine, din frustrarea si disperarea mea adolescentina. Mai jos, Parcul Operei. Unde chiuleam de la latina, ne suiam pe cupola, si ne pierdeam in visaaare.. Mica Academie de Sprit si Bere [pahar] unde povesteam de Amurgul gandurilor si Noaptea de Sanziene, cu atata inflacarare ca o data am plecat povestind si am uitat sa platim, de a iesit chelnerul in strada dupa noi si a inceput sa strige "fetele, domnisoarele" si noi nimic, ne indepartaseram deja si ne intrebam cine-o striga dupa noi, arza-l-ar focu', a trebuit saracul om s-o ia la trap sa ne prinda din urma [:D] Inapoi in Piata Universitatii. Pe un alt ax, repejor-repejor, ajungem la Club A - o tempora, o mores [zz] Imi aduc aminte o seara cu vreo doua saptamani inainte sa plec in America, printr-un facut au pus o serie nesfarsita de cantece, romanesti si straineze, toate cu tema America, tot ce va trece prin minte de la Beatles la Timpuri Noi. In directia opusa, mergand inspre Romana, apoi inspre Piata Victoriei, pana obosesc piciorusele (ca doar nu era sa iau metroul) ajungi la stradutele acelea racoroase si frumoase, cu case vechi si curti ingrijite, strazi cu nume de orase de prin alte parti ale lumii, Paris, Roma, era acolo o biblioteca unde mergeam si de fiecare data ma pierdeam o vreme pe strazi, sa le simt sub talpa, sa le inspir aerul.. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai draga lai, ca ma bufneste plinsu.... Si eu am copilarit in zona Tineretului, mi-am petrecut 25 de ani pa strazile si prin frumoasele parcuri ale capitalei... Voi, care ati scris deja inaintea mea ati facut-o asa de frumos, ca nostalgia mi-a luat elanul de a mai adauga ceva... Va salut cu dor de Bucuresti, Camelia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaaaiii Lai, bine zice Aba, ma pufneste plasul...Mi-ai amintit de mai multe decat imi amintisem singura deja...[q] Nu-mi vine sa cred ca ai pomenit (tu, nu eu!!!) de stradutele cu nume de capitale din spatele blocului meu, pe care le stiu, de cand eram mica, piatra cu piatra... Uitasem de "locul de priponit calul" [:D]. Ca tot ai pomenit de Noaptea de Sanziene, imi amintesc ca indrazneam sa trec de Rosetti pana pe Mantuleasa si, intr-o vreme ma incapatanasem sa gasesc pivnita in care a disparut Iozi (Pe strada Mantuleasa...) [q] Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni,potoliti-va ca acum dau drumu la robinet!!![q][q][q]Mi s-a pus un nod in git,mi-ati adus aminte de liceu,de plimbarile (a se citi "chiulul") prin Cismigiu,ca vorba ceea,era la o azvirlitura de bat de Balcescu,unde am petrecut adevarati..."ani de liceu" cu emotii la romana....Si mie mi-e dor de praf,de aglomeratie,de vorbitul in autobuz,in tramvai,cu oricine,de injuraturile soferilor(cita imaginatie[:0])Mi-e dor de Piata Romana,unde imi cumparam covrigi dulci,mi-e dor de Universitate,de femei elegante pe strazi(aici unde stau eu numai blugi si adidasi vezi..daca-ti pui tocuri se uita la tine cam ciudat[mariaj]) Si mai ales..acum in prag de Craciun...inchid ochii si incerc sa "vad" Bucurestiul by night...luminile orasului...gata,ca incep smiorcaiala[bang][bang][bang] va pupa Rayuela cu bebe in burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am plans in hohote cand am citit mesajele voastre cu toate ca nu sunt din Bucuresti. Sotul meu este si a copilarit in zona Dorobanti. A facut liceul la Caragiale si de multe ori imi povesteste de viata frumoasa pe care a trait-o acolo. Acum, am o intrebare pentru voi. Explicati-ne si noua cam pe unde vine Laptaria lui Enache pentru ca sotul meu nu stie. Eu, stiam de ea, dar nu-mi mai aduc bine aminte. Va multumescx din suflet pentru ca existati si va doresc voua si intregii voastre familii: "CRACIUN FERICIT"[pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La Multi Ani! daca ati stii ce bine va inteleg.Eu m-am nascut si am crescut la Bucuresti.Parintii si bunicii la fel.Deci sunt bucuresteanca bine.Am terminat "Mihai Viteazul", iar la sfarsitul clasei a XII a parintii mei s-au hotarat sa se mute in Brasov. Sunt inca studenta la ASE si sunt si mamica Ioanei de 8 luni.M-am maritat la Brasov cu un baiat absolut minunat. Totusi brasovenii nu pot intelege ca mie imi lipseste orasul meu natal foarte mult.Nu imi place ca vorbesc urat despre Bucuresti si bucuresteni.Dupa mintea lor,la Bv curge lapte si miere. Mesajele voastre sunt pline de dor si nostalgie dar.....s-ar putea sa fiti putin dezamagiti de Bucuresti, pt ca lumea este intr-o continua scimbare; si orasul s-a schimbat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[size=2][hopsieu]Hei si despre cartierele intregi, darimate de Ceasca ,nu spune nimeni nimic? Am locuit pe strada Antim care in '84 a fost rasa dupa fata pamintului.In apropierea blocului meu era Cinematograful Modern (mai bine spus gradina acestuia,cinematograful fiind la citiva metri mai incolo)La doua statii de tramvai ,ajungeai la Unirea .Inca mai era in picioare spitalul Brincovenesc,Piata veche. Mergeam cu placere pe jos ,in fiecare duminica in Parcul Libertatii(Parcul Carol al zilelor noastre)si tare-mi placea sa ma plimb cu barca si sa arunc cu banuti in fintina nu inainte de a-mi pune in gind o dorinta. Cred ca ,cunosteam parcul cu ochii inchisi si cu toate acestea niciodata nu ma plictiseam incercind sa descopar o grota noua ,o alee pe care nu am mai trecut.Mai erau aici si Arenele Romane ,unde mergeam la spectacole,apoi au venit cei de la Cenaclul Flacara si ne-au furat linistea. Zona in care am locuit era imensa ,toate stradutele care coborau de la Uranus si dadeau in strada Antim ca si cind aceasta strada era "buricul pamintului". Iarna era Dumnezeieste.Urcam cu chiu cu vai pina-n deal cu saniile dupa noi ,in ciuda faptului ca de-abea ne mai simteam picioarele iar obrajii erau atit de rosii ca si cind flacari ar fi iesit din ei,iar odata ajunsi sus ,ne dadeam drumul in vale in niste tipete si chiuieli de ziceai ce-i asta. Apoi, era bisericuta de cartier Alba Postavari ,unde deabea asteptam sa vina Pastele sa pot merge cu florile furate din curtile vecinilor(sincer imi pare rau acum ,dar incearca sa explici asta unei impielitate de 9 ani care nu asculta de nimeni)si sa colind biserica ,apoi sa iau pastele ,dupa care sa vin acasa si sa ma indop cu COZONAC.Biserici de altfel mai erau :Sfintul Nicolae,Minastirea Antim.... A.Si sa nu uit pe Calea Rahovei ,linga rest.Bumbesti era o brutarie in care se faceau cei mai buni covrigi din Bucuresti,iar noi cei care invatam la sc.122 fugeam pina acolo in pauza mare numai pt. a cumpara acele bunatati. Doamne ce cartier !!!!!!!!!Numai cine a locuit acolo poate sa-mi dea dreptate ,ca era ceva cu adevarat frumos.O mica parte a mai ramas din el si anume Strada11 Iunie si imprejurimile ,dar ce a fost frumos a mincat buldozerele.[bang][bang][bang][bang][bang] Am avut prieteni ,colegi de scoala , a caror membri de familie nu au rezistat acestor schimbari .Dupa o viata in care ai facut o casa cu 5-6 camere la un standard super ridicat ,sa te vezi aruncat la bloc in 3 camere =cu ,cutia de chibrituri si fara nici un ban despagubiri ,cred ca nu le-a fost usor. Pe noi ne-au aruncat la capatul pamintului in Aparatorii Patriei unde nu erau nici strazile ,nici trotuarele terminate si de fiecare data cind timpul imi permitea ,treceam cu Alexuta prin locurile dragi copilariei mele si am lasat lacrimile sa-mi spele obrajii ,fara sa ma rusinez de lumea care trece in apropiere. Cit am stat in tara au fost posibile plimbarile,acum insa.......[q][q][q][q].Mi-e tare dor de Cismigiu ,de Herastrau chiar si de murdara Dimbovita.Mi-e dor sa ma plimb acum in centrul Bucurestiului ,pe care-l vad la pro-tev si pur si simplu sa ma culc undeva pe jos ,iar fulgii de zapada sa se astearna peste mine si sa ma simt exact ca atunci..............COPIL FERICIT LIPSIT DE GRIJI. KRISSIAS SI ALEXANDRA http://community.webshots.com/user/krissias [/size=2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Krissias, pe unde ai stat? ca imi sunt familiale multe din locurile amintite de tine... strada Uranus, Parcul Carol, strada 11 iunie... iar in Brancovenesc am facut eu ochi![copil] Am cateva poze facute in Bucuresti acum cateva zile... sunt cu centrul luminat noaptea de Sarbatori. Daca le vrea cineva, i le pot trimite pe mail, doar sa-mi dea de veste. Catalin ________________________ Think pink![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...