Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ai uitat ca sunt PLOIESTEANCA, revolutionara?


Recommended Posts

Otilia, chiar am avut aceeasi profesori: Ceausoglu (la asta imi "aranjam eu coditzele" si foloseam limbaj elevat sa-l dau pe spate:), dupa ce am absolvit ne-a invitat la el acasa citiva colegii si ne-a servit serbet intr-un pahar cu apa cu gheatza (n-am sa uit niciodata), avea casa acoperita cu covoare populare pe pereti si pe jos si un camin varuit pe unul din colturile camerei, un catzel de stina in curte care urla la luna), Goraneanu (l-am stimat pina a taiat primul iepure), Petre Roman (l-am prins dupa ce fusese prim-ministru, venea cu body-guarzii la ore, de stateau numai pustoaice si cuconet la criza existentiala in primele rinduri), Popescu (la el am luat nota 2 ca am intrat molfaind brinzoaice dupa el), Botezatu (mie mi se parea afemeiat, se uita bolind cind nu stiam capitala Daniei). Vorbii de brinzoaice si-mi aduc aminte de patiseria aia din colt de linga Caragiale, doamne cit erau de bune unele chestii, nu-mi aduc aminte cum se numeau erau rotunde si aveau un motz (merdenele, ardelence?!!) Practica agricola ai prins? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Legatura mea cu Prahova e indirecta, bunicul din partea mamei era din Ploiesti si absolut toate vacantele mi le-am petrecut in Slanic, de la 1 an jumate m-au dus parintii acolo, chiar si la gradinita si oamenii ma stiau drept Oana Berechet dupa numele bunicilor. A mai fost cineva de curand pe acolo? Mi-e atat de dor de locurile acelea.. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil, Andrada, am avut aceiasi profesori!!! [olala] Hehe, da, faza cu iepurasul a fost cam greu de suportat!!! Iti mai aduci aminte, 'tovarasul elev'... [:D] Ce vremuri... hihi, Ceausoglu... Ce dragut, sa va cheme acasa... (sau te-a chemat doar pe tine? [:o)]) Nu, glumeam... [berica] Da, Botezatu era cam... smecher... Cind nu aveam voie sa purtam ciorapi colorati scotea toate fetele in fata clasei sa le noteze in carnetel, si pentru asta le ridica fustele si le pipaia ciorapii, nu de alta dar ca sa vada exact de ce culoare sunt! [:p] M-a cam dezamagit la faza asta, m-am simtit tradata [:(] Popescu... mi-a mai fost si diriginte bestia asta!!! Ma lasa corigenta in clasa a 12-a (iti dai seama, nu mai puteam da BAC-ul si intra la facultate! [ups]) daca nu aveam norocul sa se imbolnaveasca de hepatita si sa-l inlocuiasca un profesor mai binevoitor... Nu-ti spun ce au inceput toti sa danseze cind am auzit ca am scapat de el pentru 2 luni... Dar cum de l-ai avut pe Petre Roman, ai terminat Energetica??? Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat Mecanica dar prin anul 3 am avut si cursuri in energetica, Mecanica fluidelor parca am facut cu Petre Roman, citeva cursuri ca apoi s-a intors in politica. In Slanic Baia Baciului s-a comercializat total, iar Grota Miresei s-a surpat parca in urma cu ceva ani. De chimie in Liceu am avut-o pe Mayer, curajoasa si admirabila inainte de revolutie! In generala l-am avut pe Toma la inot, am iesit si oarece campioana pe vremuri (mama ma certa ca mereu uitam cite un prosop in autobuz). Apoi am fost in echipa de juniori a Ploiestului la basket. Nu eram insa cine-stie-ce asa ca am renuntzat dupa citiva ani (Panait parca il chema pe antrenor). Dar hai sa-ti marturisesc ca tot sintem numai noi doua :), in liceu eram cam indragostita de unul de la tine din generatie, care era olimpic la geografie, habar n-am cum il chema. Mai tii minte cind s-a deschis cofetaria de jos de la Galeriile Ploiesti, ce elegantza nemaintilnita in Ploiesti, draperii si scaune tapitzate, farfurioare si cescutze cu sigla, prajituri si pateuri (la cofetaria Nord, inca se mai "imprumuta" linguritza de la tejghea sa-ti amesteci in ceai, dupa care trebuia s-o duci inapoi iar prajiturile se prabuseau dupa citeva ore pentru ca vitrina nu mai era frigorifica din 74'). Acolo ne duceam noi la "intilniri", la galerii si apoi la cinemascop la un film. Heeei mai depanati si voi!! A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, Mayer... nu stiu! [^] Parca-mi spune ceva numele asta, dar habar n-am daca am facut cu ea chimie sau nu... Dar pe profa de chimie, ardeleanca, din generala cum o chema? Andrada, tu daca ai fost la 25 inseamna ca locuiai prin zona? Pe unde? Missiday, ce chestie, Gherea e N. Stanescu acum? Hehe, in orice caz, Nichita Stanescu a absolvit tot Caragiale! [cool] Andrada draga, habar n-am despre ce coleg de generatie vorbesti care mai mergea si la Olimpiada la geografie... Daca tu, indragostita, nu-ti mai amintesti... [:I] Hai, va pup, ma duc sa ma uit la stiri! [pup] Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, am tot citit ce povestiti voi aici pe forum..nici nu mai stiu ce sunt ..cert e din Ploiesti sunt..am facut NIchita Stanescu(i s-a schimbat denumirea cand eram eu clasa a zecea din Gherea in Stanescu....am si votat pentru asta!!!)am prins ambele trepte, bacul la patru materii cinci probe..AM TERMINAT LICEUL IN 1997 dar dupa aia mi s-a upt filmul cu Ploiestii...am mers la Facultate in Brasov si acolo am ramas ..inca 5 ani dupa facultate(profa de romana, traducator,si alte chestii in domeniu)...dupa aia, daca tot am inceput sa calatoresc am plecat in Canada , am stat vreun an si iata-ma-s in USA...mai vedem pe unde ma stabilesc .. pe de alta parte, stiu foarte bine de gogosari(ILC) , de magarii veseli(LMV), de Solomon de la Caragiale...brrr! si ce mai stiu..de ai mei profi ..de Predeanu de mate, de Lalescu, De Badulescu(de romana)si altii...nu stiu de suntem aceeasi generatie.. imi aduc aminte si de tine Otilia , nu mai tin minte cantecele dar mie foarte cunoscut numele tau...cum ai ajuns in Franta? canti in continuare? Andrada, nu stiu de ce am un feeling ca esti o persoana familiara ..nu imi explic de ce...am vazut ca tu nu ai poze cu tine..poate, daca ai o adresa de email mi-o dai si iti trimit o invitatie sa ne vezi ..poate tu ne recunosti..ori poate e numai un feeling... no, va pupic acus...noapte buna! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura draga, si eu am votat pentru schimbarea numelui liceului pe care l-am terminat in 1991, deci am fost cam in acelasi timp acolo.De Cervis nu-ti aduci aminte?[xx(];sau de Napoleon, ca doar a fost director, sau madam aia rea de fizica, Roiban, parca... Cristina, ce-ai zice sa ne intalnim noi cu copiii intr-o seara(ca atunci n-a mai ajuns papa, de-aia nu ne-am mai vazut; papa, sac![:p]) [pup] Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..cum sa nu imi aduc aminte de Cervis???o sperietoare pentru toata lumea...profa de sport ..br eu nu am facut cu ea insa din fericire..cei carora le era diriginta insa spunea ca era exigenta ,dar o si placeau...eu o stiu numai din auzite ...Roiban..era parca de mate si directoare ,nu? de ea imi aduc vag aminte..stiu ca era bruneta..si rea...si de Napoleon...vai de mine...am o amintire cu el...eram intr-a noua si fusesem la olimpiada la romana pe judet parca si in fine castigasem niste premii care cum...si pe toti participantii ne chemasera in cancelarie sa ne felicite cand mi-a venit randul,Napoleon m-a intrebat din ce clasa sunt si inca ceva, cert e ca i-am raspuns;din clasa ..X , Domnule Napoleon! in fata tuturor..atata de idioata am putut sa fiu, nu am stiut ca e porecla..nu imi preda la clasa, nu aveam cu el nici o tangenta ...in fine.. apoi am avut-o diriginta pe Badiu de mate, apoi pe Lalescu de fizica (pe ea),profa de romana pe Badulescu...de care mi-a placut si care m-a sustinut mereu..nu stiu de ce ...probabil ca avea ea o intuitie ca ,desi eram la clasa de electronica, ma voi face filoloaga..hi, hi...cam asa...tu and ai terminat liceul, missiday? Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...