Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

DA sau NU Catedralei Neamului in Parcul Carol?


Recommended Posts

Bun gasit, dragii mei![hia] Am citit articolele pro-Vama Veche gandindu-ma la Vama ca la un loc de suflet, si aproape instantaneu mi-am adus aminte ca un alt loc de suflet pentru mine este Parcul Carol din Bucuresti. Sunt sigur ca majoritatea celor care cunosc Parcul Carol au macar o amintire placuta legata de acest loc, de aceea am deschis acest subiect pentru a vedea daca sunt si altii care se gandesc cu drag la Parcul Carol. Aici am copilarit, aici am invatat sa merg pe bicicleta, aici am fost facut pionier, aici am invatat sa iubesc si tot aici am invatat sa pretuiesc prietenia. Am invatat multe si ma simt legat pentru totdeauna de acest Parc, si de aceea mi-am simtit amenintata o parte din existenta mea in clipa cand am auzit o stire la radio... Patriarhia Romana doreste sa ridice pe locul actualului Mausoleu din varful dealului Filaret viitoarea Catedrala a Neamului.[q] Dincolo de respectul pentru cauzele nobile ale Patriarhiei Romane, decizia luata va lasa urme in sufletul tuturor celor care, asemenea mie, se simt legati de Parcul Carol. Nu este vorba numai de modificarea privelistii de ansamblu a parcului, ci este vorba de o decizie luata in dauna celor care pastreaza aici amintiri. Probabil va este cunoscuta nehotararea celor in drept de a amplasa catedrala Neamului in mai multe locatii neadecvate dpdv arhitectural (Piata Unirii, B-dul Unirii); mai trebuie spus ca ridicarea Catedralei Neamului in locul actualului Mausoleu va afecta in mod capital activitatea Observatorului Astronomic din imediata vecinatate. Nu vreau sa intru in amanunte (desi pot furniza pentru cei interesati), vreau doar sa pastram Parcul Carol asa cum este acum.[:(] Sper sa nu fiu singurul care simte si gandeste la fel![help]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu am avut de a face cu parcul Carol, dar parerea mea este ca Patriarhia ar putea sa ajute niscaiva saraci cu banetul pe care l-ar baga in Catedrala Neamului. Sa nu ma judecati gresit, dar e o ideea atat de falsa asta cu constructia...Sunt biserici suficiente in Bucuresti si in tara, numai ca uite la oamenii cu stomacul gol nu le mai arde de nimic...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aduc o precizare necesara intrucat cuvintele scrise de Lauraa mi-au sugerat acest lucru: nu vreau sa iau in discutie aspectul socio-umanitar, ci doar acela al distrugerii unui loc unic. Se poate ca Lauraa sa aiba dreptate, intrucat cu banii necesari realizarii proiectului se pot face multe actiuni umanitare cu mai mult efect pentru sufletul celor necajiti. Insa departe de mine sa contest intentia Patriarhiei de a ridica aceasta Catedrala; sa dea Dumnezeu sa o vedem inaltata si sa fim un pic mai aproape de Dumnezeu! Revenind la parc, se poate sa fie persoane care sa spuna ca nu tot parcul va fi distrus, ci doar o parte din el. Se mai poate ca alte persoane dintre cele care citesc aceste randuri sa spuna ca acel Mausoleu este construit de catre comunisti si ca este mai bine sa fie distrus si inlocuit cu un monument sfant. Repet: exista multe locuri in Bucuresti (si nu numai in Bucuresti, caci este "a Neamului", nu a Bucurestiului) in care se poate ridica Catedrala, de aceea nu este nevoie sa se modifice infatisarea de acum a Parcului Carol! Iar daca un monument a fost ridicat de catre comunisti, nu inseamna ca trebuie neaparat ras de pe fata pamantului. Mergeti o data in Parcul Carol si, inainte de a va pronunta asupra Mausoleului, admirati-l dinspre Fantana Zodiacului (aflata la intersectia str. 11 Iunie cu Bdul Marasesti)! Va asigur ca veti dori sa ramana si mai departe in acelasi loc! Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu categoric! Si din motive cat se poate de obiective. Se presupune ca ar trebui sa poata aduna cateva mii de oameni (10.000 ?), ceea ce duce la nevoia multor locuri de parcare, iar spatiu pt ele nu ar fi decat distrugand din parc. Accesele in parc nu sunt legate de statii de metrou, in general nu sunt bine racordate la transportul public, deci accesibilitate dificila. Spatiul in sine necesar construirii unei catedrale de asemenea amploare e cam la limita (nu numai biserica, ci si dependintele si dotarile pe care le presupune proiectul). Nu pot sa zic ca Mausoleul e cine stie ce monument, dar nu sunt pentru Catedrala acolo. Ar nenoroci traficul in zona.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sint de acord cu voi...Pe D-zeu il poti cinsti si acasa in intimitatea caminului, sau il poti simti aproape in cea mai aglomerata statie de metrou... Intrebarea mea este daca va asculta cineva opiniile si daca intr-adevar se poate face ceva in privinta asta... Parerea mea e ca sint deja prea multe biserici si ca cu banii aceea s-ar putea face case de batrini sau nu stiu, altceva... GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna m-am gandit ca ortodoxia tine de ceva mai umil.Faceam intotdeauna comparatie cu fastul cu care se tin slujbele de catre Papa, si eu ma simteam mult mai bine asa cum sunt bisericile la noi.Poporul nostru nu e caracterizat de fastul cu pricina. Nu, nu sunt de acord. Umilinta te fce sa fi mai aproape de Dumnezeu.Eu asa cred. ali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu par prea barbara, dar dupa o calatorie de-a lungul romaniei de la constanta la arad, am ramas cam cu gura cascata si m-am enervat sa vad cite biserici s-au construit sau sint in constructie; nu ma asteptam la asa ceva si speram mai degraba sa vad mai putini oameni saraci lipiti, cersetori copii sau batrini; nu inteleg motivatia acestei catedrale, si mai ales alegerea unui parc pentru a fi construita - bucurestiul se sufoca din lipsa de spatii verzi...sigur se gasesc mai bune lucruri de facut cu atitia bani, cred ca e chiar un pacat sa construiesti biserici lasind oamenii in halul in care sint; asta e marea problema a bisericii ortodoxe, parca mereu fac mai multe pentru propria bunastare si stralucire decit pentru cei despre care se lauda ca pastoresc....din pacate nimeni nu-i poate lumina! asa ca dumnezeu sa ii ierte! iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...