Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Montagnarzii!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Întradevar, sunt cunoscute, caci cu toate ca sunt "dolofane", si destul de tinere(24-25 ani), zic eu, au umblat ceva pe munte. Numele de cod: Cepele. Nu stiu de la ce vine asemanarea aceasta cu unul din ingredientele des folosite in preparatele culinare romanesti. Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In vara anului 2002 facut creasta Fagarasului incepind din Chica Pietrelor, partea vestica a masivului, linga Podul Olt si intentionam sa iesim Crai, dar dupa 7-8 zile de furtuni(linga Lacul Avrig si la Negoiu furtunile au tinut toata noaptea,[foto] a trasnit de 2 ori chiar linga cort,[foto] a luat foc jnepenisul si avalansa de pitre la vale, in plus era lumina ca ziua ,[foto] si mai vedeai si fetele ingrozite ale celorlalti,[foto] mai dormi daca potzi...)ne-am lasat pagubasi si-am coborit in Podragu. Tot traseul l-am facut cu o gasca de pusti polonezi in coaste, care erau echipati de oras(blugi, adidasi, etc),dar care mergeau repede, nu stiu cum faceau ca daca erau la o distantza de o zi in spatele nostru,a doua zi ne si ajungeau(ne cam dadeau lectii, pustii -de viteza,[surf][sofer]).Pot sa va spun ca m-am amuzat copios in una dintre zile cind am intilnit 2 cehi si a inceput circul cu polonezii nostrii si astia doi. Noi, saracii romani, care oricum eram in minoritate, ne uitam bezmetici la ei cum se luau peste picior, pina cind s-au indurat sa ne explice si noua ce se intimpla acolo:cica, zice unu'din pustii Po, "avem disensiuni istorice cum avetzi si voi cu ungurii"...ha, ha, ha,[:D][:D][:D] de ce le ardea lor.Impactul excursiei: cind am reusit in sfirsit sa coborim din creasta, nu mai stiam romaneste... Pe undeva pe linga refugiul Caltzun am dormit la o stana, si ce buls(bulgari de mamaliga cu brinza de burduf), si ce cash, si ce urda[pofta][pofta][pofta]si atita ce-am mincat si ne-a dat starostele stanii la pachet, caci chiar daca ne rataceam unii de altzii, ne-am fi gasit dupa urmele de [consti], care aveau marca indubitabila a brinzei de orice fel, alba. Hai ca daca v-am plictisit, mai si tac, dar in felul acesta mi-am mai ostoit si eu doru' Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Super subiectul! Eu si sotul meu suntem doi impatimiti ai munteluli. Nu exista primavara-vara in care concediul sa nu ne prinda pe vreun traseu montan. Inca nu avem copii, insa ne gandim(in special el)cam cu groaza, ca atunci cand vom avea, nu vom mai putea merge pe munte o lunga perioada de timp. Asta chiar ar fi trist. Nu stiu daca aceasta pasiune s-ar impaca cu datoria de parine. Ar mai mai fi o solutie (ma gandesc eu), aceea de a lasa copii cu o baby sitter sau vreo bunica, asta zic acum cand nu am copii, nu stiu insa daca chiar m-ar lasa inima sa-i las,atunci cand chiar voi fi pusa in situatie. Voi cum faceti?? Ati gasit o solutie sau intr-adevar trebuie sa treaca o lunga perioada de timp pana la urmatoarea intalnire cu muntele? Cam de la ce varsta poate fi luat un copil pe un traseu montan serios? _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se dau: * 2 montagnarzi zacuti, imburtitzi si neplimbatzi de 4 ani, de cand s-au apucat de jobul de parinti full-time + ore suplimentare, * 1 copilita de 3 ani spre 4, plimbareata si voluntara, care a urcat pana acum cateva dealuri (Cetatea Rasnovului, Urlatoare, etc) fara maraieli sau ajutoare, * [+ 1 bebe de 9 luni dar pe care nu-l vom include in povestea cu muntele inca]. Se cer: * trasee posibile (pentru inceput de o zi). * sfaturi - cum sa cresti un copil plimbaretz, cum sa mergi cu cortul cu piticii etc * adrese de cluburi montane si de escalada pentru pitici, daca exista asa ceva. Se ofera la schimb: multumiri si urari de vreme buna :) madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...