Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vrajitorie?!


adi69

Recommended Posts

Hai ,mai Victoria ca nu cred ca Xenocid a vrut sa isi bata jos de temerile altora! A spus ca s-a speriat si el cand a crezut ca i s-au facut farmece !Numai ca in cazul lui farmecele i le-a facut cel mic si nu i-a mers rau ,chiar mai bine,avand in vedere in ce a calcat !Adi,eu cred ca un preot cu har te poate ajuta,caci nu orice preot poate dezlega farmece.Succes si D-zeu sa va aiba grija de voi ! A ,inca ceva: fii detectiv si afla cine ti-a pus chestia aia acolo ,dar sa fii sigura si spunei in fata ,vezi de ce . M.DRAGU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Crinuta are dreptate, se spune ca cine crede in farmece chiar i se intampla, eu nu spun nici ca cred nici ca nu cred, nu mi s-a intamplat niciodata sa gasesc te miri ce lucru dubios prin preajma mea, am auzit atatea povestiri in timp incat ajung sa imi pun intrebarea daca totusi credinta noastra in Dumnezeu nu este de ajuns? Daca totusi exista aceste puteri sau forme malefice sau cum le-o spune, care pot fi manuite intr-un scop sau altul? Adi, banuiesc ca intre timp ai ajuns la un preot, daca nu atunci fa-o mai repede. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Cineva spunea intr-um mesaj ca daca, crezi in Dumnezeu nu crezi in farmece. Eu nu prea sunt de acord. Dumnezeu este BINELE si, atata cat exista binele exista si raul. Iar farmecele, dupa parerea mea, sunt o parte a RAULUI. Daca crezi in Dumnezeu te rogi din inima si farmecele nu te dovedesc pentru ca Dumnezeu nu-si paraseste niciodata "copii" cand ii pandeste raul. Fruntea sus si credinta! Va pup pe toate, Jenelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Missy nu stiu unde ai invatat tu religia ,dar sigur nu ti-au spus:"cine crede in Dumnezeu nu crede in farmece".Atunci pt. ce merg oamenii la biserica sa dezlege casa ,pt. ce se fac exorcizari,care-i rolul preotului.Bineinteles ca exista farmece ,atita timp cit exista oameni rai ,invidosi,femei care despart familii folosindu-se de ajutorul farmecelor. Este adevarat ca rugaciunea ajuta (este bine sa ne rugam zilnic si nu numai atunci cind avem nevoie de Dumnezeu)dar mai stiu ca trebuie sa te feresti de toata lumea.Nu stii cine-ti vrea raul Adi asa ca incepi sa-i suspectezi pe toti ,pina cind cercul se stringe si poate dai de vinovat(a).Mai stiu ca perioada cea mai buna de sfintit a casei este luna Martie pt. ca ,se spune ca atunci se fac farmecele. Sigur ca ai sa afli mai multe de la preot . Dumnezeu sa va fereasca pe toti de rele si sa nu stiti vreodata ce-i aia sa ai farmece facute.Este groaznic. Krissias si Alex. http://community.webshots.com/user/krissias
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Victoria nu a fost in intentia mea sa "fac mishto" de cineva cu atat ma putin de temerile cuiva. Am considerat doar ca o abordare mai relaxata a acestei "probleme" o va ajuta pe adi69 sa-si invinga temerile de care vorbeam. Haideti sa vedem ce ati incercat voi sa faceti: La inceput a fost problema ...minora... "Am auzit si am citit si pe forum ,ca se fac tot felul de chestii cu ate legate si alte prostii" adi69 cere un sfat :"Am nevoie de sfatul unora care stiu despra ce poate fi vorba" apoi vin solutiile: "Eu zic sa-l arzi dar afara din casa"...hm sau poate ca nu "Eu stiam ca nu se ard pentru ca nu se mai pot dezlega vrajile!"...sau poate da "Si eu tot cu arsul stiam..." si o luam de la capat. cineva decide sa rupa monotonia: "Te duci si-l arunci pe o apa curgatoare." se primesc chiar si sugestii mai ... sa zicem ... tehnice: " Si totdeauna le-am aruncat in WC si am facut pipi pe ele, dupa care am tras apa(logic)" si din ciclul "oldies but goldies": "Eu spun sa il arzi, dar mai bine intrebi un preot" Au trecut 4 ore de la postarea mesajului si doamnele inca nu pot cadea de acord. Nimeni nu ii confirma lui adi69 ca totul este doar o tampenie asa cum ea a presupus initial.Dimpotriva situatia se inflameaza pe masura ce minutele trec: "In locul tau as mai cauta in casa, vezi sa nu mai fie si in alte locuri. Chiar nu ai idee cine ar fi putut face asta? De azi inainte cand iti vin musafiri fi cu ochii in patru." Surprinzator adi69 nu se lasa convinsa cu una cu doua si zice: "Mai greu e sa ma gandesc la cine ar fi putut face asta fara sa fac vre-un pacat,da invinovatesc pa cineva fara vina." dar nici voi nu renuntati: "Daca crezi in farmece, atunci ele pot sa-ti faca rau." si chiar mai mult decat atat avem si etiologia moleselii: "Si nu uita,alta data cind mai vezi s-au mai gasesti chestii ciudate prin casa NU MAI PUNE MINA PE ELE,ia-le cu un pai,betisor,pensa ^patent ,orce i-ti vine la mina dar nu mai pune minape ele!moleseala de la asta i-ti vine de la faptul ca l-ai atins ,in locul tau m-as duce si la cineva care dezleaga asa ceva!" incurajari din nou: "...starea mea se inrautatea pe zi ce trecea,mereu aveam buletinul la mine,sa ma culeaga cine era prin preajma si sa ma duca acasa,picam din senin de pe picioare," Acum haideti sa recapitulam putin sa vedem unde am ajuns. adi69 gaseste un obiect aparent banal in casa si intreaba ce ar putea fi ;auzise ea ca se fac niste "prostii" cu obiecte de genul asta. Ciudat dar nimeni nu a incercat sa o linisteasca, nimeni nu-i confirma ca are o falsa problema si mai rau decat atat temerile ei sunt intretinute si chiar amplificate. Plecand de la "ce naiba cauta asta aici" a ajuns sa-si puna intrebari de genul "cine vrea sa-mi faca rau mie si familiei mele" si chiar i se recomanda sa isi priveasca prietenii cu mai multa suspiciune. Acesta este momentul in care am incercat sa "fac mishto" si sa mai destind atmosfera,dar se pare ca nu am reusit pentru ca brusc cineva isi aduce aminte ca ceva lipseste in toata povestea asta si il introduce: "Ce are crezutul in Dumnezeu cu farmecele? Nu se exclud deloc. Cei care fac farmece "lucreaza" cu diavolul. si stim bine ca si diavol exista." Ei acum ca si "el" are legatura cu asta ma intreb cum se simte adi69. In ultimul post pe care il vad acum se spune: "...dar mai stiu ca trebuie sa te feresti de toata lumea.Nu stii cine-ti vrea raul Adi asa ca incepi sa-i suspectezi pe toti ,pina cind cercul se stringe si poate dai de vinovat(a)" Trist, foarte trist dar adevarat Si draga Victoria pentru ca tot am inceput cu asta, cred ca este infinit mai bine sa "faci mishto" de temerile cuiva decat sa i le intretii. Cu stima, Tata Alin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Hihihi...Xenocid, (imi tot vine sa zic genocid, ce nick ti-ai ales) o analiza si sinteza completa, dar pentru ca tot s-a deviat de la subiect, zi tu acum, chiar nu ai auzit niciodata de faze din astea cu vrajitoriile? Acuma nu tre sa iei la urechiat femeile si la puricat mesajele, fiecare a spus cum s-a priceput mai bine si cum a mai auzit. De ce nu am crede si in chestiile astea, asa cum credem in Dumnezeu desi nici una nici alta nu este ceva material, palpabil. Fara sa fiu rautacioasa, iti doresc sa te aiba Dumnezeu in paza si sa te fereasca sa ai parte de lucruri rele. Toate bune, Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am sa incerc si eu sa nu fiu rautacios si o sa pun doua intrebari: 1) Cum puteti crede in vrajitorie cand ati fost arse pe rug timp de secole pentru asta? :) 2)Din moment ce nu stiti precis ce aveti in poseta cum puteti fi sigure ca un lucru nu are ce sa caute intr-un apartament cu 3 camere Cu stima Tata Alin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...