Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

drepturi rezidenti straini


danoana

Recommended Posts

Buna, Am o prietena care lucreaza cu mine si care are urmatoarea problema: este rezident cu permis de munca iar compania i-a platit salariu si automat toate taxele aferente timp de un an.Acum este insarcinata in lun a 8a si de doua luni nu mai munceste pentru ca managerul , care si el este strain - dar e manager operativ si nu are nici o legatura cu admin.asa ca nu prea cunoaste legile romanesti- a sfatuit-o sa-si dea demisia.Sotul ei, rezident si el, inca mai lucreaza in companie. Acum ea m-a intrebat pe mine daca, conform legilor romanesti are drept la asistenta medicala la fel ca noi si daca are drept la indemnizatie de maternitate? Stiti ceva de chestia asta? Multumesc mult,Oana[gravi][gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca de asistenta medicala de urgenta beneficiaza in orice imprejurare. Referitor la celelalte prestatii de asigurari problema cred ca se pune astfel: 1. are asigurare medicala sau de orice alt fel in tara de origine? 2. exista conventie de prestatii de asigurari reciproce incheiata de statul respectiv cu Romania? S-auzim de bine! Nela[flo][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...