Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Moldovence de peste Prut????


Recommended Posts

Tickule, eu nu am stat in Puskin, ci in C14 (bd. socola) un an, si apoi am inchiriat o garsoniera, pt ca ma ofticam de atatea barfe, nu era posibil sa inveti in sesiune, pt ca se tinea numai din bairam in bairam, si plus la astea faceam aproape o ora cu troleul pana in copou. Am stat si in Tudor putin, dar imi placea mai mult sa merg in vizita la prieteni acolo. Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz - 2 ani pe 20 septembrie Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Ce mai faceti!! Bine ai venit Adriana! Eu nu vreau sa contrazic pe nimeni, dupa ce am citit msg voastre, dar si eu ma consider tot o romanc, chir sunt. Si asta simt de foarte mult timp. In primul rand simt asta , dupa ce am vazut si am simtit cum s-au purtat oamenii cu mine. Incepand cu scoala generala si pana acum. Acum la facultate aproape nimeni nu stie ca sunt din Moldova, Practic nici accent nu am, ptr ca am invatat direct romaneste. Ma simt o romnca, desi nici cetatenie nu am, si nu cred ca e nevoie ca sa ma simt asa. Tatal meu vitreg e roman, si dtorita lui am invatat multe lucruri pe care le stiu acum. Mama mea n-are nici un fel de regret ca m-a adus aici, in ciuda faptului ca a trebuit sa -si lase practic toata viata in Chisinau, serviciu, prietenii ce sa zic toata viata. Dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa uit de faptul ca sunt si rusoaica si vorbesc rusa( chiar o ador). La Chisinu cand vin, cu toti prietenii mei vorbesc rusa, dar pe strada, la magazin vb romaneste, ptr nu pot sa ma desprind. Chiar se intampla sa nu inteleg, cum am mai zis am invatat direct romaneste, dar la Chisinau se vorbeste cateodata chiar aiurea. Multumesc ptr indicatii referitor la pasaport. Am sa tin minte!! [pup] alinkav
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va traiasca copilasii fetelor!!! Eu am stat in Puskin in P8 (caminul in care statea mate-fizica) toti anii de studentie (cel de langa cantina). Am fost in Iasi la o nunta in vara asta la o fosta colega de facultate si cand ma uitam cata liniste, curatenie si "spirit" e in Iasi, mai ca nu-mi venea sa ma intorc in Bucuresti. Dar asta e... Distractia s-a terminat si ne-am intors acasa. Fetita mea Andreea mai face si ea dezacorduri, dar nu multe incat sa-mi fac griji. Am avut doua doamne (bucurestence) care au stat cu ea si in mod special le-am atras atentia asupra vocabularului. Un copil invata usor dar se dezvata greu. Avem 2 ani de cresa, si acum am inceput gradinita. Ne descurcam. In Bucuresti suntem de 5 ani, stam in Crangasi. Ne-am obisnuit. Ne oboseste orasul si pe mine si pe sotul meu, dar s-ar parea ca pentru o vreme inca vom sta pe aici. Referitor la limbile straine: orice limba e un plus, poate ca nu-ti va folosi niciodata dar crerul tau va forma noi conexiuni, care iti vor fi de folos la invatarea altor limbi, altor lucruri. Cultura poporului rus e una speciala. Sotul meu apreciaza in mod deosebit literatura rusa. Dostoievski e preferatul lui. Nuu are nici o reticenta fata de rusi si cand merge la Chisinau zice ca se simte ca acasa. Acum s-a obisnuit cu faptul ca se vorbeste destul de mult rusa si nu mai zice nimic. La inceput cand il intreba cineva ceva in rusa ii si era jena sa zica ca nu intelege. Nu vreau sa creez o bariera intre mine si sotul meu invatand copilul o limba cu care el nu este de acord. Voi ca vorbiti amandoi rusa chiar ar fi pacat sa nu va invatati copii. Numai bine. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Danza, sunt si eu din Moldova. Am 37 de ani. Nu am studiat in Romania. Studiile superioare mi le-am facut in Moldova. (Atunci in Romania studiile nu se faceau) Pe acest forum ma adus d/za Infertilitate primar, a mixta de 6 ani. (In Moldova astfel de pagini nu sunt. Centrul Mamei si Copilului nici pagina nu are) Totul ar fi cum ar fi dar in cazul meu rezolvarea problemei infertilitatii depinde de aceia daca o sa pot eu sa gasesc surse pentru FIV (adica 1000$ medicamentele si la 1000$ procedura) sau nu. Prin alte metode in afara de FIV nu sunt sanse (din spusele medicilor). Timp nu mi-a ramas mult. La 1-1,5 ani. Salariul lunar al meu cu al sotului e la 130$ (ambii studii superioare). Aceasta nu permite de a aduna singuri suma necesara. Scriu de mai mult timp la diferite companii farmaceutice, fonduri de caritate, organizatii, centre medicale, dar pina cind degeaba. Cer scuza pentru ca v-am plictisit cu problemele mele. Cu stima Tania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Danza, sunt si eu din Moldova. Am 37 de ani. Nu am studiat in Romania. Studiile superioare mi le-am facut in Moldova. (Atunci in Romania studiile nu se faceau) Pe acest forum ma adus d/za Infertilitate primar, a mixta de 6 ani. (In Moldova astfel de pagini nu sunt. Centrul Mamei si Copilului nici pagina nu are) Totul ar fi cum ar fi dar in cazul meu rezolvarea problemei infertilitatii depinde de aceia daca o sa pot eu sa gasesc surse pentru FIV (adica 1000$ medicamentele si la 1000$ procedura) sau nu. Prin alte metode in afara de FIV nu sunt sanse (din spusele medicilor). Timp nu mi-a ramas mult. La 1-1,5 ani. Salariul lunar al meu cu al sotului e la 130$ (ambii studii superioare). Aceasta nu permite de a aduna singuri suma necesara. Scriu de mai mult timp la diferite companii farmaceutice, fonduri de caritate, organizatii, centre medicale, dar pina cind degeaba. Cer scuza pentru ca v-am plictisit cu problemele mele. Cu stima Tania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit pe forum Tania!!! Imi pare rau ca te confrunti cu o astfel de problema, dar Dumnezeu e mare, si poate intr-un final vei gasi si ajutorul necesar ca sa va tratati si sa puteti avea si voi un bebelus. Multa sananatate! Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz - 2 ani pe 20 septembrie Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Uite-ma si eu din Basarabia. Va salut pe toate care duceti dorul de aceasta tarisoara si pe cele care vreti sa fugiti din ea. Sunt noua in acest forum si gratie lui Danza v-am gasit. Tanya, eu intotdeauna mi-am spus ca daca se intimpla ceva voi infia un copil, si poate nu numai unul. O prietena din SUA mi-a spus o data nu conteaza ca nu are singele tau, conteaza ca e copil, va fi sufletul si suflarea ta chiar daca nu e din tine. Oricum voi hotarati, dar sa stiti ca sunt foarte multi copii care asteapta sa vina un suflet sa ii ea si sa aiba grija de ei. Ma rog, asta e opinia mea. Am facut voluntariat la o casa de copii si am vazut atatea ca imi venea sa ii iau pe toti la mine. Am reusit doar 10 sa-i iau de Craciun anul trecut si a fost una din cele mai fericite zile din acel an. http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/olga_popovici/lst?.dir=/Optimist+Christmas&.src=ph&.order=&.view=t&.done=http%3a//f1.pg.photos.yahoo.com/ Sa ne auzim numai de bine, si mai scrie helga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...