Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INTAMPLARI PARANORMALE 2


Recommended Posts

Draga Lix, o sa incerc eu sa iti dau o incercare de raspuns...nu stiu daca el contine adevarul, dar eu asa cred, si am citit multe despre astea. Dar inainte de toate, iti recomand un film, se numeste "al saselea simt", "the sixt sence" si in el este vorba despre un copilas care la fel ca si tine, auzea, vedea , simtea prezente ciudate...incearca sa faci rost de el, precis il gasesti la vreo videoteca... Sa iti spun ce cred eu, mentionand insa ca oricum ar fi cel mai bine sa vorbesti cu un parinte, si ca incerci sa ...nu stiu cum sa zic, sa "fii mai credincioasa" suna a lozinca, dar eu cred ca tu sti ce vreau eu sa iti spun...deci eu am citit despre intamplari din astea, despre care povestesti si tu, si se presupune ca aceste entitati nelinistite care te sperie si nu iti dau pace sunt sufletele , spiritele unor bieti oameni chinuiti, care nu isi gasesc linistea...dintr-un motiv sau altul, nu si-o gasesc, iar tu ai "antene" pentru ai, ii percepi...asa cum unii au ureche muzicala, altii nu, unii deseneaza superb altii nu, tot asa unii dintre noi au niste "antene" mai speciale pentru astfel de fenomene....ai incercat vreodata, atunci cand ti se intampla lucrurile astea ciudate, sa te rogi? Pentru aceste suflete chinuite, care cred nici ele nu isi stiu scaparea... Eu mai multe nu stiu sa iti spun, decat inca odata, incearca sa vorbesti cu un preot, sa tii post, sa citesti si sa te informezi depsre toate astea, poate esti tu mai sensibila pentru asa ceva, si-cine stie? Poate vei putea , ajutand pe altii, sa te eliberezi si pe tine de intrebari si chinuri... Doamne ajuta! Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Mirunda, iti multumesc din inima pentru promptitudinea ta. iarta-ma ca raspund asa de tarziu, dar acum am ajuns la un net. este pentru prima oara cand vorbesc de acest lucru cu cineva. pana acum mama mea era singura care stia. mi-a fost si imi e frica sa vorbesc. daca nu intru in normalitatea lor, nu am ce cauta in normalitate-regula generala. ma rog, ca normalitatea se reduce la normalitatea fiecaruia in parte asta e alta treaba. stiu ca e absurd, dar asta e realitatea... uneori ma si intreb daca filmele nu au ceva real la baza. am vazut filmul si m-a socat foarte mult asemanarea. e adevarat ca de mai bine de un an ma gandesc la o curatenie interioara care imi lipseste si o doresc... dar spre nefericirea mea nu reusesc sa o implinesc. o sa vorbesc si cu un preot sa vad ce pot sa fac. cu bucurie pot spune ca au trecut 4 nopti fara sa fiu vizitata. multumesc lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga lix, eu cred ca ceea ce ai tu e un dar. Poti sa il pastrezi si sa il dezvolti (intr-o relatie cu Dumnezeu) pentru a fi unealta lui si a aduce binecuvantare celor din jur, fie ca sunt in trup sau nu. Sau, daca simti ca e prea mult pentur tine si nu faci fata, poti sa te rogi sa ti se ia... Acum o sa notez aici niste citate dintr-o carte pe care am citit-o de curand, "O chemare la razboi", de Kris Vallotton. Sunt doar franturi, dar sper sa te ajute: 1. Exitã o ungere pentru perceperea supranaturalului Relatarea din 2 Împãraþi 6 a revelaþiei pe care Elisei ºi servitorul lui au avut-o în timpul rãzboiului este un exemplu uimitor al felului în care unii dintre copiii lui Dumnezeu pot fi orbiþi pânã în momentul în care El le deschide ochii. Deºi Domnul i-a spus lui Elisei unde vor ataca duºmanii Israelului, servitorul lui, privind cu ochii naturali, a vãzut doar trupele duºmane. Numai dupã ce a primit ungerea pentru perceperea supranaturalului a fost ºi el capabil sã vadã muntele plin de caii ºi carele de foc trimise de Dumnezeu! [2 Împãraþi 6:10-17 ªi împãratul lui Israel a trimis niºte oameni sã stea la pândã spre locul pe care i-l spusese ºi despre care îl înºtiinþase omul lui Dumnezeu. Aceasta s-a întâmplat nu o datã, nici de douã ori. Împãratului Siriei i s-a tulburat inima. A chemat pe slujitorii sãi, ºi le-a zis: "Nu vreþi sã-mi spuneþi care din noi este pentru împãratul lui Israel?" Unul din slujitorii sãi a rãspuns: "Nimeni, împãrate, domnul meu; dar proorocul Elisei, care este în Israel, spune împãratului lui Israel cuvintele pe care le rosteºti în odaia ta de culcare." ªi împãratul a zis: "Duceþi-vã ºi vedeþi unde este, ca sã trimit sã-l prindã." Au venit ºi i-au spus: "Iatã cã este la Dotan." A trimis acolo cai, carã ºi o oaste puternicã. Au ajuns noaptea, ºi au înconjurat cetatea. Slujitorul omului lui Dumnezeu s-a sculat dis de dimineaþã ºi a ieºit. ªi iatã cã o oaste înconjura cetatea, cu cai ºi carã. ªi slujitorul a zis omului lui Dumnezeu: "Ah! domnul meu, cum vom face?" El a rãspuns: "Nu te teme, cãci mai mulþi sunt cei cu noi decât cei cu ei." Elisei s-a rugat, ºi a zis: Doamne, deschide-i ochii sã vadã." ªi Domnul a deschis ochii slujitorului, care a vãzut muntele plin de cai ºi de carã de foc împrejurul lui Elisei.] 2. Discernerea duhurilor Pe mãsurã ce învãþãm sã discernem vocea Duhului Sfânt, trebuie sã înþelegem cã nu orice voce care ne vorbeºte din domeniul spiritual este de la Dumnezeu. În 1 Ioan 4 ca „preaiubiþi” suntem îndrumaþi „…sã nu daþi crezare oricãrui duh, ci sã cercetaþi duhurile, dacã sunt de la Dumnezeu; cãci în lume au ieºit mulþi prooroci mincinoºi”. Mulþi cred cã creºtinii nu pot auzi demonii sau nu pot fi influenþaþi de ei. În acest pasaj din scripturã este scris clar cã noi – cei preaiubiþi – putem sã auzim ºi alte duhuri în afarã de Duhul Sfânt ºi suntem îndemnaþi sã nu devenim profeþi falºi ascultând un duh rãu! Deci, dacã este posibil sã devenim profeþi falºi ascultând un duh rãu, atunci este vital sã ºtim ce fel de voci ne vorbesc. [1 Ioan 4:1 -- Prea iubiþilor, sã nu daþi crezare oricãrui duh, ci sã cercetaþi duhurile, dacã sunt de la Dumnezeu; cãci în lume au ieºit mulþi prooroci mincinoºi.] Cine îmi vorbeºte? Sunt patru categorii de voci care ne vorbesc din domeniul spiritual. 1. Duhul nostru 2. Duhul Sfânt 3. Duhuri rele 4. Îngeri Descrierea celor patru categorii Duhul nostru: noi suntem spirit care posedã un suflet ºi un trup. În momentul naºterii din nou duhul nostru ia viaþã, fãcând posibil ca noi sã auzim voci din domeniul spiritual, însã nu numai vocea Duhului Sfânt. Auzirea propriului duh este totuºi o experienþã spiritualã, iar conºtientizarea acestui lucru ne va ajuta sã ne dãm seama ce voce ne vorbeºte. Duhul Sfânt: este Duhul lui Dumnezeu cu care noi zidim o relaþie ºi pe care învãþãm sã Îl auzim clar. Duhurile rele: aceste duhuri din domeniul rãului pot vorbi creºtinilor exact aºa cum au vobit ºi cu Isus când El l-a întâlnit pe Satan în pustie. Îngerii: dupã cum este scris în Evrei 1, sunt duhuri trimise sã facã servicii sfinþilor. Ei ne vorbesc ºi despre lucrurile lui Dumnezeu. În capitolele care urmeazã vom învãþa cum putem sã discernem tipul de duh pe care îl auzim. Iar, dacã trebuie sã alocãm timp pentru a învãþa sã discernem duhurile care ne vorbesc, cu atât mai mult nimic nu poate înlocui experienþa! Se spune cã un bancher ajuns la vârsta pensionãrii se afla în pragul momentului de a ceda locul lui unuia tânãr. Când acesta a sosit sã preia conducerea de la predecesorul lui, l-a întrebat pe domnul mai în vârstã cum a ajuns sã aibã succes. Bãtrânul a rãspuns: „Decizii bune.” „Cum se iau deciziile bune?”, întreabã din nou tânãrul. „Experienþã” i se rãspunde. Tânãrul, se gândeºte un moment, apoi întreabã din nou: „Cum obþii experienþa?” Cu un zâmbet cald, bãtrânul înþelept rãspunde „Decizii nepotrivite.”... Nu te poþi maturiza în folosirea darurilor Duhului Sfânt fãrã sã faci greºeli! Noi câºtigãm experienþã pe mãsurã ce, dupã ce am auzit vocea Duhului Sfânt, vom pãºi în credinþã. 3. ViziunileExistã douã tipuri de viziuni. Unul este viziunea minþii, în care Domnul „proiecteazã” imagini ºi simboluri pe „ecranul” minþii noastre. Acest tip mai poate fi numit ºi „imaginaþie sfinþitã”, adicã o imaginaþie care se aflã sub influenþa Duhului Sfânt. În acest fel ne vorbeºte Duhul Sfânt cel mai mult. De exemplu, dacã v-aº cere sã vã imaginaþi un elefant roz, cu siguranþã cu toþii îl puteþi vedea cu ochii minþii. Duhul Sfânt „scrie pe aceeaºi tablã” în minþile noastre! Al doilea tip este viziunea deschisã. Aceasta este o reprezentare pe care o vezi cu ochii naturali. 4. Visurile Visurile fac ºi ele parte din limbajul Duhului Sfânt ºi sunt de douã tipuri. Primul l-am putea numi visuri ale realitãþii virtuale. În timpul somnului, cineva are o viziune, iar când se trezeºte ºi-o aminteºte. Al doilea tip poate fi numit visuri reale. Acestea constau într-o experienþã pe care o trãieºti în timp ce dormi ºi pe care þi-o aminteºti când te trezeºti. Toate acestea sunt posibile deoarece lumea spiritualã nu doarme niciodatã. Prin urmare, spiritul nostru poate interacþiona cu lumea spiritualã în timp ce sufletul nostru doarme. Un exemplu al acestui tip de vise poate fi gãsit în Geneza 20 unde este scris: „Dumnezeu S-a arãtat noaptea în vis lui Abimelec...” Nu se afirmã cã el L-a visat pe Dumnezeu, ci cã el a avut o întâlnire realã cu Domnul, pe care ºi-a amintit-o când s-a trezit. [Geneza 20:3 -- Atunci Dumnezeu S-a arãtat noaptea în vis lui Abimelec, ºi i-a zis: "Iatã, ai sã mori din pricina femeii pe care ai luat-o, cãci este nevasta unui bãrbat."] Un alt exemplu de vis real este binecunoscuta relatare despre Iosif din Matei 2. În acest episod biblic un înger al Domnului interacþioneazã cu el în timpul somnului. [Matei 2:13 -- Dupã ce au plecat magii, un înger al Domnului se aratã în vis lui Iosif, ºi-i zice: "Scoalã-te, ia Pruncul ºi pe mama Lui, fugi în Egipt, ºi rãmâi acolo pânã îþi voi spune Eu; cãci Irod are sã caute Pruncul, ca sã-L omoare."] Visurile pot avea diferite scopuri. În cartea lui Iov, el vorbeºte despre visuri care ne împiedicã sã ajungem în iad. [Iov 33: 14-18 -- Dumnezeu vorbeºte însã, când într-un fel, când într-altul, dar omul nu ia seama. El vorbeºte prin visuri, prin vedenii de noapte, când oamenii sunt cufundaþi într-un somn adânc, când dorm în patul lor. Atunci El le dã înºtiinþãri, ºi le întipãreºte învãþãturile Lui, ca sã abatã pe om de la rãu ºi sã-l fereascã de mândrie, ca sã-i pãzeascã sufletul de groapã ºi viaþa de loviturile sãbiei.] 5. Câteva lucruri importante pe care trebuie sã ni le amintim referitor la vise: - Nu toate visele vin de la Dumnezeu. Dupã cum am învãþat anterior, noi putem auzi patru tipuri de voci la nivel spiritual, iar acest lucru este valabil ºi cu privire la vise. - Faptul cã visezi anumite vise nu înseamã cã ai darul profeþiei. Aminteºte-þi cã ºi cei rãi, în Vechiul Testament, aveau vise. Profet este cel care interpreteazã visele. - Culorile, numerele ºi simbolurile care apar în vise au un rol foarte important în interpretarea lor. Totuºi, interpretarea viselor vine de la Domnul. - Dacã vrei sã visezi mai mult, pune în apropierea patului în care dormi un caiet sau un reportofon. Roagã-te ºi spune-i Domnului „Robul tãu ascultã.” Imediat dupã ce ai visat un vis, înregistreazã sau noteazã toate detaliile pe care þi le aminteºti cu privire la el, inclusiv sentimentele trãite de tine în timpul visului. 6. Îngerii Îngerii sunt o altã categorie pe care o percepem din domeniul spiritual. Peste tot de-a lungul Noului Testament îngerii veneau ºi vorbeau cu oamenii referitor la lucrurile pe care aceºtia le aveau de fãcut. [Fapte 8:26 -- Un înger al Domnului a vorbit lui Filip, ºi i-a zis: "Scoalã-te, ºi du-te spre miazã-zi, pe drumul care coboarã spre Ierusalim la Gaza, ºi care este pustiu."] [Fapte 12:6-7 -- În noaptea zilei când avea de gând Irod sã-l înfãþiºeze la judecatã, Petru dormea între doi ostaºi, legat de mâini cu douã lanþuri; ºi niºte pãzitori pãzeau temniþa la uºã. ªi iatã, un înger al Domnului a stat lângã el pe neaºteptate, ºi o luminã a strãlucit în temniþã. Îngerul a deºteptat pe Petru, lovindu-l în coastã, ºi i-a zis: "Scoalã-te, iute!" Lanþurile i-au cãzut jos de pe mâini.] Tine minte, ceea ce ai tu e un dar, NU un premiu!!! Dar daca nu stii ce poti face si cum, mai bine renunta. dar eu cred ca exista un motiv pentru ceea ce ti se intampla. Incearca sa intri in legatura cu Dumnezeu, sa te rogi cu cuvintele tale, sa-i ceri ceea ce ai nevoie - indrumare, intelepciune, lumina, sa postesti si sa povestesti eventual cu un preot sau un pastor care sa fie deschis la ceea ce ii spui si sa te poata indruma. numai D-zeu te poate ajuta. Daca vrei sa povestim mai multe, scrie-mi pe privat. Daca vrei ma pot ruga si eu pentru tine sau chiar putem face un grup de rugaciune aici pe forum pentru a ne ruga pentru problemele care apar, sa fim o echipa care, de ex., sa se "intalneasca la o anumita ora din fiecare zi sau tot a doua zi si sa ne rugam, fiecare in intimitatea lui, dar uniti in rugaciune, pentru problemele fiecaruia si sa cerem binecuvantari de la Domnul. Unde-s multi, puterea creste... Adi [grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga adi, mi-am scos la imprimanta ceea ce mi-ai scris. o sa le citesc. intre timp pot sa va spun ca m-am bucurat degeaba de cateva nopti linistite. azi noapte a fost groaznic. iar mi s-a intamplat acelasi lucru... si eu in sinea mea zambeam... zicand..'e ce poti sa imi faci?' -si a plecat prezenta. am crezut ca e prietenoasa, dar s-a intors si nu am mai putut sa respir, parca ma sufoca! nici tatal nostru nu mai stiam sa spun (si asta in gand!) imi vine asa de greu sa povestesc aceste lucruri. nici eu nu ma cred uneori . imi pare ireal ceea ce mi se intampla. este un dar, dar trebuie sa muncesc mult pentru a-l intelege si a reusii sa rezolv ceva uin sensul asta. in seara asta o sa vorbesc cu un preot care are har despre tot ce se intampla. va tin la curent. multumesc mult. lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...