Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de august-septembrie 7


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, fetelor! Nici nu stiti ce am facut eu aseara:am fost la o nunta(am 32-33 saptamini), unde am dansat si am jucat asa de mult incit am si uitat nca sunt gravida.De fapt asta este pasiunea mea, dar m-a uimit si pe mine vivacitatea de care am dat dovada, mai ales ca in ultimul timp si datorita caldurii am stat mai mult intinsa in pat, cu minim de efort, stiti tot tacimul.Apropos:voi cum o mai duceti cu caldurile?Pe mine curg apele siroaie... Mi-am facut si suvite...cred ca toate femeile gravide au suvite...ha, ha, ha! Doamne, ii tinem pumnii strinsi Yasminei! Fetelor, spuneti-mi si mie daca stiti ceva despre ce va zic eu acum:La nunta m-am intilnit cu o colega din liceu care este orl-ist si are o fetita de 1 si 4 luni si mi-a zis clar ca daca ai peste 30 de ani(eu am 32), exista indicatie clara pentru cezariana!... Voi ce stiti? Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihi a luat Vilmoasa burtikoasa problema in mana si a deschis si cea de-a saptea parte a acestui subekt [:D]. Ma-ntreb cate parti or sa mai fie pina nastem cu toatele? Si dupa aia vor urma "Bebeii de august-septembrie 2003?" minka-i-ar mama pe ei de skumpi mult asteptati. Va spun doar ca pina la urma nu am fost azi la dr deoarece tipa care urma sa-i faca eco lui bebe nu a fost disponibila, si a ramas sa merg Joi la prinz si va mai tin eu la curent. Bebe e foarte revolutionar azi, am zis ca-mi face clatita vezica, noroc ca eram acasa si am ajuns la stadiul ca merg la toaleta si fac pipi cat pt o linguritza dar senzatia e puternica de parca nu as fi facut de jumate de zi. Vilma inca mai am de citit din "Ghidul simpatic..." pe care mi l-ai recomandat, si il savurez de fiecare data, ba recistesc chiar unele capitole. Iar capitolul cu apropierea nasterii si travaliul sunt bestial descrise. Cat umor poate avea femeia asta dupa 4 copii parca...e de admirat! danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mamicute, burticute si bebei! [:)] Sper ca la ora asta avem cel putin inca doua mamici proaspete, Ancuta (de care nu mai stim nimic de prea multe zile) si Yasmin, care sper ca si-a revenit deja dupa anestezie si isi tine puiul in brate. Eu am fost la control astazi si s-a dovedit ca fetita nu este asa harnicuta (pana la urma, Cristina, se pare ca baieteii sunt mai grabiti [:)]), doamna doctor a zis ca nu prea sunt sanse sa nastem inainte de termen, asa ca mai stam cel putin 2 saptamani. Eu ma bucur intr-un fel, ca mai sunt o gramada de treburi de facut, si as vrea sa le apropii pe toate pana vine duduca mea. Pe de alta parte, asa niste meciuri de box avem in fiecare seara, si asa de puternica s-a facut domnisoara de la o vreme, ca am ajuns si eu sa-mi doresc s-o vad afara, macar sa ma pot stramba la ea cand ma cafteste cu picioarele. [xx(] Tot astazi am fost si la ultima runda de cursuri prenatale, profa noastra va pleca in concediu si nu stiu daca mai apucam noi sa facem ceva dupa ce se intoarce. Poate la al doilea bebe... [:D] Theiuta, varsta nu cred ca este un motiv suficient pentru cezariana. Sau, cel putin, nu cand vorbim de 30 si ceva ani. Poate de la 40 incolo, insa nici asa n-am auzit nimic concret... Asteptam vesti de la noile mamici, sa actualizam listuta si s-o atasam aici. Si mai asteptam un subiect nou, cel cu bebelushii de august-septembrie... [:)] PS Ina, cum e? Bebe al tau inca nu s-a lasat convins?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit! [biz] Ieri am fost si noi la doctor sa ne mai privim puiuta in orbite (daca asa se vad ochii….) si ne-am bucurat sa vedem ca e bine, sanatoasa, vioaie si cu ganduri pacifiste. Adica s-ar putea sa mai stea acolo o vreme si se confirma faptul ca falsul meu travaliu a fost cu adevarat o pacaleala. Uf, si eu care speram undeva in adancuri ca voi scapa putin mai repede… Stiu ca fiecare zi e benefica pentru ea, dar acum am aflat ca DPN-ul s-ar putea sa fie 13 sep in loc de 3 sep si mi se pare atat de departe…Asa ca stiu ce spui Roisin! Doctorul a spus ca totusi, datorita activitatii mele “contractive” perseverente (am un uter mai iritabil si de aceea am contractii in nestire) s-ar putea foarte bine sa iasa mai repede…[bis] Theiuta, doamne cum te invidiez pentru dansul ala. Eu sunt inebunita dupa dans, inainte de a fi insarcinata mergeam si la cursuri impreuna cu sotul (am ajuns chiar si intr-o f mica competitie cu costume si tot tacamul, in fine, nu am fost printre primii oricum), asa ca ma intelegi… Ieri am auzit si eu o melodie draguta la radio si ma apucase bataitul insa dupa cateva miscari leganate de pe un picior pe altul [grasa] am obosit si m-am lasat pagubasa. Oricum in perioada asta topaielile si sariturile nu sunt tocmai indicate asa ca ai si tu grija… Iar intre ORL si Obstretica nu prea vad nici o legatura, poate doar ca au amandoua a face cu orificii inguste. Ei, sa nu te superi pt ca glumesc pe seama prietenei tale, dar nici eu nu am auzit de vreo relevanta a varstei in legatura cu cezariana. Astazi a trebuit sa merg la o intalnire la mama n…i si am crezut ca mor de cald in masina. Dar acasa, am multumit din nou sistemului pentru inventia cumparaturilor in rate ce mi-a adus cel mai bun prieten in astfel de zile: aerul conditionat. Am crezut eu ca scap de multe manifestari ale sarcinii si nu am scapat dar am fost sigura ca voi muri fara el, asa ca l-am luat din timp si nu regret. Danat, si eu patesc la fel cu vezica, numai ca ticaloasa mica are initiative din astea numai cand vreau sa adorm seara. Mi s-a intamplat sa ma ridic de pe buda, sa ajung la usa dormitorului (2 m distanta) si sa ma intorc pe buda pt ca simteam ca iar fac pe mine. DE 5 ORI LA RAND! Ce e asta “Ghidul simpatic…”? Vreau si eu, vreau si eu…. Si eu sunt curioasa de Yasmin si de Ancuta, dar parca mai era cineva, nu? Abia astept sa mai citesc povesti de la nastere, daca fetele sunt generoase vom profita de experienta lor, ca mai avem pana sa ne vina randul…. [si-eu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sisi, cartea cu pricina se numeste "cel mai simpatic ghid de sarcina", a aparut la editura Humanitas, o gasesti la una din librariile lor daca ai drum pe calea Victoriei. Eu am citit-o in cateva ore, e super-simpatica, m-am regasit in fiecare pagina. Imi pare rau ca n-am descoperit-o mai din vreme, cred ca ar fi fost interesant s-o citim de la inceputul sarcinii. [:)] Bebitele noastre profita ca e tare cald afara si se pastreaza pentru serile mai racoroase de toamna... nu e rau ca mai intarzie, daca ar fi un pic mai ingaduitoare cu mamicile lor (si cu organele interne ale acestora [:)]), chiar n-as avea de ce ma plange... Cat despre legatura dintre ORL si ginecologie... [:-)))] PS Dupa-masa am fost la medicul de familie sa-mi dea prelungire la concediul prenatal, mi-a luat tensiunea si era cam mare: 13/8. Din pacate, nu mi-am dat seama pe moment ca tocmai mi-o ridicasem singura (din cauza unor "domni" care trebuie sa vina sa ne monteze niste jaluzele), asa ca doamna doctor s-a cam impacientat un picut... M-a ascultat si la inima, acolo parea totul ok, si mi-a recomandat sa iau cate 3 pastile de calciu lactic pe zi, sa fac un fel de "rezerva" pentru cand voi avea nevoie (in travaliu se cam fac caderi de calciu, probabil la asta s-a referit). Acuma, din ce stiu eu, calciul nu e taman indicat, mai ales in caz de contractii, pentru ca intensifica durerile, asa ca stau in dubiu... cred ca mai bine o intreb pe doftora ginecoloaga inainte sa inghit ceva nou...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de carte! Abia astept sa ma duc sa o iau, sper sa o mai gasesc si sa gasesc si victima care sa ma duca pana acolo.... Eu iau calciu gluconic pentru ca ma dor tare tare articulatiile, dar nu stiam de chestia cu contractiile. Daca afli ceva mai mult, tine-ma si pe mine la curent.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele [flo], De calciu stiu si eu ca nu prea e indicat in sarcina.Dr. mi-a spus ca nu imi da calciu ptr. ca favorizeaza contractiile, dar sa consum in schimb alimente bogate in calciu: lapte, branza, etc.. Si eu stau si ma gandesc oare care va fi ziua in care bebe va veni pe lume...daca as sti..macar sa ma duc din timp la spital sa nu ma ia prin surprindere..nu vreau sa mi se declanseze nasterea inainte de operatie. Dr. mi-a zis sa fiu atenta la semne, dar am auzit de atatea cazuri in care travaliul a inceput fara semne. Saptamana asta a ramas in principiu ca ma duc la spital la o consultatie, si e posibil sa raman ptr. cezariana, sau daca nu e nimic, plec acasa si mai ma duc si altadata. Voi cum va simtiti cand va ganditi la nastere?? Eu parca as vrea sa mai dureze putin, sa am timp sa ma pregatesc mai mult sufleteste, si sa mai imi organizez treburile. Inca nu mi-am facut bagajul, desi mi-am cumparat tot ce imi trebuie ptr. spital...si inca mai ma "argumentez" cu sotul meu in privinta numelui lui bebe [cool][:p]. Theiuta:In privinta caldurii stau binisor, imi place caldurica, cu frigul ma razboiesc eu iarna.. Astept si eu vesti de la fetele care trebuiau sa nasca zilele astea Ancuta, Ina , Yasmine...si cu multe povesti!!![olala] Pupici! Tigresa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca eu sunt activa astazi, cel putin pe computer, ca de altele, dimpotriva, nu am avut nici un chef. Referitor la nastere: eu ma simt chiar bine si nerabdatoare. Cred ca sunt pregatita psihic si sper sa nu ma "razgandesc". Stiu ca cedez destul de usor la durere (si vreau sa nasc natural), asa ca pot sa ma astept la orice. Dar am un sot super dragut care imi va fi alaturi la "hei rup" si un super doctor si om care sunt sigura ca ma va sustine in momentele grele. Asa ca tin capul sus si abia astept sa se intample. Sotul meu m-a rugat sa mai am rabdare o saptamana, macar pentru ca are o inspectie nasoala la serviciu, asa ca am facut un pact de pace cu bebelusa, sa mai stea in "marsupiu" macar atat. (Si daca binevoieste, sa ma lase si pe mine sa dorm [cusca], nu vreau nimic mai mult de la ea ... deocamdata). Ne mai "auzim"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...