Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de august-septembrie 7


vilma

Recommended Posts

Buna fetelor!!! In primul rand felicitari tuturor care au nascut, sa aiba bebei sanatosi si sa le traiasca! In sfarsit imi fac si eu putin timp sa va povestesc cum a fost la mine. Pe bebe il cheama Horia-Stefan, am vazut ca v-a spus deja taticu', Radu nu face parte din prenume, e numele de familie.[:)]. Saptamana asta am fost tare agitata, cu spitalul, cu acomodatul acasa si mai ales cu noptile fara somn...Azi noapte am adormit pe la ora 4, ptr. ca beeb plangea de foame, dar nici de supt nu sugea. I-am dat lapte muls cu lingurita. Si mi-e asa o ciuda, ptr. ca am lapte cat ptr. 3. Acum doarme si am emotii ptr. cand s-o trezi, o manca, n-o manca?? La spital am ajuns pe 21 august ptr. un control, dar cu tot cu bagaje si fara sa mananc in prealabil, nu stiam daca ma opreste sau nu ptr. cezariana. M-a oprit ptr. ca aveam colul deschis si travaliul oricum ar fi inceput intr-o zi, doua, asa ca nu mai era timp de stat. Nici nu stiu cum m-au imbracat intr-o camasa de spital, cum m-au dus intr-un salon sa-mi recolteze analizele (HIV, RBV si secretie vaginala), iar apoi tot asa de repede, pana sa ma dezmeticesc bine, in sala de operatie. M-a trecut un usor fior cand am intrat in sala, parca as fi vrut sa le spun ca ma razgandesc, nu mai vreau operatie, vreau sa nasc normal. Acolo a venit anestezistul, m-a intrebat ce fel de anestezie prefer, am vrut fara ezitare rahie + epidurala, ca sa raman treaza. A durat ceva pana mi-a facut anestezia, cred ca m-a intepat cam de vreo 3 ori in maduva spinarii, apoi perfuzii, si tot tacamul. De vazut nu am vazut nimic in timpul operatie ptr. ca mi-au pus un paravan exact in fata. Pe bebe l-au scos repede, la 5-10 min. de cand a inceput operatia. Am fost fericita sa aud comentariile doctorilor ca e sanatos. A avut 3.100 kg si scorul Apgar 9 la 1min si 10 la 5min. Pe el l-au luat repede din sala si l-au dus la salonul de nou nascuti, dar pana s-a terminat operatia a mai durat o ora si ceva, de simteam ca nu mai am stare. Apoi, dupa operatie, pot sa spun ca a fost OK, nu am avut dureri mari, dar noaptea la reanimare nu am inchis nici un ochi. M-am fatait cand pe-o parte cand pe alta, ma deraja mai ales cateterul epidural pe care mi-l lasasera de la operatie ca sa-mi mai dozeze calmante. In plus in noaptea aceea au fost si urgente, nasteri, galagie, etc. Cand m-au mutat in salon mi l-au adus si pe bebe, dar eram atat de obosita si de speriata ca nu o sa fac fata peste noapte singura cu el incat mai ca nu plangeam. Nici nu ma puteam tine bine pe picioare, imi lua 5-10 min sa ma dau jos sau sa ma urc in pat, si abia ma taram pana la baie. Nu intelegeam de ce in situatia aceea trebuia sa am grija si de un copil. Dar peste noapte a fost bine pana la urma, ptr. ca patuturile bebelusilor sunt mobile, si ca sa il iau sa-l alaptez trageam patutul cat mai aproape de patul meu, asa ca nu trebuia sa ma ridic in picioare. In total am stat f. putin in spital, 2 zile jumate. Spitalul e f. curat, asta mi-a placut, si asistentele sunt dispuse sa te ajute. Eu le-am dat si bani, dar si pana sa le dau, cele mai multe tot frumos s-au purtat. Hai ca va mai povestesc, acum bebe da semn ca vrea sa se trezeasca. Va pup! Tigresa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tigresa sa iti traiasca flakaul si sa fie sanatos si cuminte! Pentru mine este f utila povestea ta, chiar daca e cam scurta fatza de ce ne-au obisnuit fetele mai inainte[:D], pt ca si eu voi naste tot la Municipal, cu cezariana, cat de curand! Si eu ma gindeam sa optez pt acelasi fel de anestezie, si vroiam sa te-ntreb daca nu simti absolut nimik cind iti baga acul acela in coloana? sau te anesteziaza putin local inainte? in timpul oepratiei simti ceva? pe bebe ti l-au dat aproape sa-l vezi? sau doar din avion si ti-au zis ca e ok? dupa operatie cum ajungi in salonul de la reanimare? te iau brancardierii? a avut voie sa asiste cineva la nastere? uuufff te-am "asasinat" cu intrebarile, dar cred ca ma-ntzelegi cit de curioasa pot sa fiu acum, pe ultima suta de metri... Te pup si daca ai timp si chef sa-mi raspunzi, iti multumesc f mult! danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor mamicute, sa traiasca bebeii!!![bis][cheers] Eu sunt tot in asteptare, mai sunt 2 saptamani,timp in care ne vom vedea cu nenea doctorul in fiecare saptamana, iar daca nu se intampla nimic pana in 15 septembrie vom hotari ce facem.Si bebelusa mea e foarte actva, ii tot spun ca iesirea nu e prin partea de sus a burtii mele;ma misc greu si tare nerabdatoare mai sunt sa o tin in brate. Sunt foarte nehotarata cu epidurala, cunostintele mele care au 2 copii mi-au spus ca a doua nastere merge mai usor, asa mi-a spus si medicul, ca dupa prima fetita care a avut 3,600 kg, a doua va merge foarte usor. oricum, medicul a spus ca vom hotari atunci, la nastere. Va pup si va doresc numai bine si nasteri usoare![hop] [gravi] mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari roisin si anny! ati trecut de momentul de care va temeati, da' las' ca vedeti voi ce urmeaza... asteptam vesti de la voi, sau de la "dactilografe"...daca nu sarbatoresc[alcool] danat, daca tot ai preluat lista, vezi ca datele trebuie sa le modifici si la spitale. iar bebeii care au venit pe lume trebuie numerotati in continuare de la 12, scosi din lista de gravidute... cristina si [bibe] andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tigresa,intai mulktumim de poveste.prind f bine celor ce asteapta[:D]as vrea sa te intreb cum a fost dr anca si cum a decurs"recompensa".te rog mult!stiu ca nu ai voie cu hainute de acasa si ca nu-ti tb pampersi pt bb.dar atat am reusit sa aflu.cum e in rest?sper ca vei reusi sa mai scrii printre picaturi... pana luni oare ce va mai fii nou?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat, iti raspund cu placere la orice vrei sa stii. Imi pare rau ca in ultima vreme am din ce in ce mai putin timp de stat pe forum. Cum a fost operatia: mai intai mi-au pus un ac ptr. perfuzie in mana stanga, un aparat de tensiune la mana dreapta, si apoi sonda urinara. Apoi a venit anestezistul si m-a intrebat ce tip de anestezie prefer.Cel mai mult dintre toate pregatirile a durat anestezia, ptr. ca se pare ca a introdus acul de vreo 3 ori pana a fost OK. Nu iti face anestezie ptr. asta, dar nu dor intepaturile, cel putin eu eram f. relaxata si poate si asta a contat, si nici sonda urinara nu m-a deranjat cand au introdus-o. Apoi a inceput operatia. Am simtit toate manevrele din timpul operatie, dar nu sub forma de dureri, pur si simplu simteam ca trag de burta, ca ma apasa, am simtit si taietura f. fin, ca si cum cineva ar fi trasat o dunga cu unghia pe burta mea. Si cand iese bebe simti cum te apasa f. puternic obstetricianul pe burta de sus in jos. Dureaza f. putin pana il scot pe bebe, vreo 5-10 min, dar pana te coase apoi, cam vreo ora. Cea mai nasoala senzatie din timpul operatiei a fost ca aveam picioarele complet amortite si nu puteam sa le misc un milimetru, chestia asta am simtit-o ca pe picatura chinezeasca. Ajunsesem sa stau numai cu ochii pe ceas sa vad cand se face 10 si un sfert, ora la care imi spusesera asistentele ca se termina operatia. Un avantaj cu anestezia rahi+epi este ca nu ai dureri dupa ce se termina operatia, ptr. ca mai esti amortita cateva ore, pe cand am vazut fetele care le aduceau in salon anesteziate general, imediat ce se trezeau, aveau nevoie de calmante. Si nici dupa ce m-am dezmortit nu am avut dureri mari, erau f. suportabile. In timpul operatiei nu vezi nimic, iti pune un paravan dintr-o panza verde in fata, si poti sa discuti doar cu asistentele care stau la capul tau. Pe sotul meu nu l-au lasat sa intre in sala de operatie, ar fi acceptat doar daca era medic. Pe bebe dupa cum ti-am spus am simtit cum l-au scos, i-am auzit tipatul, am auzit si comentariile doctorului ca e sanatos, apoi l-au luat in primire doctorita si asistenta neonatolog. L-au verificat putin, dupa care asistenta l-a luat in brate, mi l-a aratat, si a plecat cu el si cu doctorita.La vreo 5 min s-a intors doctorita in sala de operatie, ne-a anuntat ca are 3.100 kg si ca e bine. Atat si a plecat din nou, dar ptr. mine a fost arhisuficient. Faptul ca stiam ca e bine m-a linistit f. mult. Dupa operatie brancardierii te duc la reanimare. Tot bracarderii te transporta si de la reanimare in salon, in ziua urmatoare. Daca mai vrei sa stii si alte detalii, poti sa ma intrebi. Pupici! Tigresa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari la mamici si la burtici. Fetelor fetitza mea s-a nascut pe 20 August 2003 la ora 11.30. A luat nota 9 (nu am reusit sa descifrez de ce din biletul de externare... dar sper sa ma lamureasca luni pediatra). Nici nu stiu ce si de unde sa va povestesc... Ne-am internat Miercuri dimineata la 8 fara 10 la Municipal... la camera de garda am dat de o fatza nervoasa care nu vroia sa-mi faca fisa de internare, am gasit o asistenta care i-a explicat ca nu are importanta pacienta cui sunt ea are obligatia sa imi faca fisa. M-a trecut ca fiind neasigurata (nu mi-a cerut acte... cum ziceam era cu fundul in sus domnisoara), dar asta s-a rezolvat mai tarliu in acea zi. Am luat liftul pana la etajul 5 la maternitate, ne-am deplasat in blocul operator si am asteptat "cuminte" (starea reala fiind ingrozita) sa fiu operata. A venit moasa, mi-a pus cateva intrebari despre starea de sanatate din timpul sarcinii, ce probleme medicale am in general, mi-a luat tensiunea si... mi-a dat vestea buna ca iar trebuie sa ma sui pe masa sa imi recolteze pt analize secretie. Ne-a luat si sange pt testul HIV, VDRL. In tot acest timp eram disperata ca numai apare prietena mea care urma sa stea cu mine in sala de operatii (a venit la fix inainte de operatie). Am intrat in sala de operatii pe la 11 si un pic (credeti-ma ca evitam sa ma uit la ceas pe cat puteam) si ne-am suit pe masa. O multitudine de rezidenti imi luau mainile si mi le legau de pat, unul imi baga perfuzia, altul imi punea electrozii la indicatiile anestezistului care se pregatea pt situatia unui mic preinfarct)... au pus niste panze verzi pe mine si in fata mea... si a inceput balul groazei... o tineam pe prietena mea de mana si o rugam sa nu ii lasa sa ma taie pana nu simte ea ca am adormit ...mi-au pus o masca si in rafalele mele de plans am adormit strangand-o de mana. M-am "trezit" cand cineva imi striga numele (dar pe cel care il folosesc mai rar) si imi dadea niste palme sanatoase... stiu ca am urlat efectiv si mama imi povestea ca toata lumea a tacut brusc in clipa aia si ziceau ca e o nastere naturala pe undeva.... si m-au adus in patul meu din salon, unde a inceput chinul... nu am ami putut respira la un moment dat, si m-am trezit cu o masca pe fata si cineva care imi lua pulsul.. o gramada de umbre in jur si o greutata enorma pe burta. Aveam momente de luciditate dar imi doresc sa uit de ele cat mai repede posibil. Stiu ca a aparut si tatal fetitei mele pe acolo si se uita cu groaza la mine si la cum aratam. Stiu ca mama l-a dus sa o vada pe Alexandra care era la erapie intensiva intr-un incubator cu perfuzii si granula in cap si ca impresia mamei despre cum arata tatal Alexei e impresionat. A doua zi m-am simtit oarecum mai bine, mi-au luat masca, si spre seara mi-au scos si electrozii si ma-u deconectat lasandu-ma doar cu perfuzii (am numarat in ziua aia 6 sticle de ser, metrinidazol, gluzoza si cine stie ce au mai bagat ei in sticlele alea). Aveam o mana "moarta" si dureroasa de la acul ala imposibil care imi "atacase" teritoriul epidermei. si uite ca o asistenta dragutza a venit si mi-a adus puiu... o mogaldeata mica cu granula in cap, infasurata in scutece... era atat de mica ...m-a cuprins plansul cand am vazut-o.... si de atunci pana in ziua a 4 nu am mai vazut-o daca nu ar fi fost asistenta aceasta. Tot atunci am primit-o si in camera cu mine, si am inceput sa uit de durerea de la buta si ca nu pot sa stau dreapta.... a trecut totul si nu a mai contat decat ea. Am invatzat-o cu greu sa suga, o harneam cu lingurita... dar in final am reusit... si uite asa am iesit din spital pe 27 fericite, impreuna eu taras ea in brate in patutul ei mobil.... si acum ma uit la ea si ma intreb daca este a mea. Si inca ceva fetelor, ca a inceput sa planga capsunica, o cheama IOANA MARIA ALEXANDRA. I-am schimabt un pic numele ca sa il fac fericit pe taicasu. Va pup si incerc sa va mai scriu mai tarliu si altceva din spital. Freia si bebe Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, eu mi-am cerut in avans scuze pt orice greseala, am preluat lista si am modificat-o putin, dar nu in ceea ce priveste datele bebeilor nascuti deja pina la data de 28 aug. Asa ca incerc acum s-o dreg, dar nu garantez ca va fi super ok de data asta...deh, puneti-va si voi in situatzia mea de burtikoasa care asteapta cu nerabdare sa isi vada puiutzul in bratze, si sufera de caldura (39 de grade la umbra) si de (relativa) pliktiseala...voi nu va mai amintitzi? deja ati uitat? ntz ntz ntz [:D] So: 1. 16 iulie - Iuliana – Emma Ana 2. 25 iulie - Claudya - Emma 3. 31 iulie - Tango - Daria Maria Antonia 4. 29 iulie?? - Gianina D - Marius (Maxi) 5. 2 aug - Cristinamh - Andrei 6. 15 aug - Ancuta - Sara Andreea 7. 15 aug – carmen2003 8. 18 aug - Yasmin - Defne 9. 20 aug - Freia - Ioana Maria Alexandra 10. 21 aug - Tigresa - Horia Stefan 11. 22 aug - Ina_nz - Adrian 12. 23 aug - Sisi - Petra (ce surpriza! [:)] 1. 10 aug – Simy – baietel ? 2. 15 aug – Cristina_N – ? 3. 20-21 aug – DanaOana – baietel 4. 26 aug - Oana_Noemi - baietel 5. 20-30 aug - JuliaPosto - baietel 6. 28 aug – Anny – Sergiu Andrei 7. 29 aug - Ariadnne - fetita 8. 28 aug – Roisin – Ana Miruna 9. 30 aug-1 sept – Mih – Matei-Alexandru 10. 28 aug – Irinuca – Radu 11. 4 sept - Came - baietel 12. 5 sept - Cristinaaa - Vlad 13. 8 sept – Roxana77 – Ana Maria 14. 8 sept - Alex_2003 (Gianina) - baietel 15. 9 sept - Simanoro - 2 baietei !!!! 16. 10 sept - Mihaela S - Silvia Petra 17. 10 sept - Dana_Ene - Oana Maria 18. 8-15 sept – Danat – baietel 19. 16 sept – Ana Maria – ? 20. 16-23 sept - Puisor - Teodor Gabriel 21. 18 sept – Rose – fetita 22. 18 sept - EmaXX - baietel 23. 18-23 sept - AdrianaB - ? 24. 19 sept - CRaluca - Ioana 25. 19 sept - Pepe - Andrei 26. 20 sept - GeorgetaIm - baietel 27. 27 sept – Catia – Gabriel 28. 29 sept – Luiza – baietel 29. 29 sept - Vistiana - fetita 30. 5 oct - Theiuta - Nicolas Alexandru 31. 10 oct – Monicar – Antonia sau Maria -------------------------------------------------------------- Spitalul Municipal, Bucuresti: 20 aug - Freia - dr. Badea Iulian - cezariana 20 aug - 4 sept - Came - dr. Anca - cezariana 21 aug - Tigresa - dr. Anca - cezariana 8 sept - Roxana77 - dr. Tufan Aurelia - cezariana 8-15 sept - DanaT - dr. Badiu Alexandru - cezariana 18 sept - Rose - dr. Badea Iulian 18 sept - EmaXX - dr. Radoi Cristian - (cezariana) 28 aug - Irinuca - dr. Anca - cezariana ?!? 22-27 sept - Catia - dr. Anca Spitalul Elias, Bucuresti 26 aug - oana noemi - dr. Parvu 23 aug - sisi - Dr Tutunaru Spitalul Caritas, Bucuresti 16-23 sept - Puisor - dr. Gilorteanu Spitalul Giulesti, Bucuresti 2 aug - Cristinamh - dr. D. Mohamed - nastere normala 28 aug - Anny - dr. Cezara Bucur - nastere normala 28 aug - Roisin - dr. Cezara Bucur - nastere normala Spitalul CFR2, Bucuresti 19 sept - CRaluca - dr. Mihalache Spitalul Cantacuzino, Bucuresti 20-30 aug - JuliaPosto - dr. Popa - cezariana Spitalul Polizu, Bucuresti 20-21 aug - DanaOana - dr. Gabi Lemnete - nastere normala 30 aug - 1 sept - Mih - dr. Suciu - nastere normala 29 sept - Vistiana - dr. Poiana - nastere normala 5 oct - Theiuta - dr. Mihailescu Maternitati din provincie 10 sept - Satu Mare - Mihaela_S 5 sept - Oradea - CristinaAa 9 sept - Bacau - Simanoro - nastere normala (GEMENI !!! - TINEM PUMNII !!) 10 sept - Buzau - DanaEne - dr. Constantinescu - cezariana 19 sept -Mat. Cuza Voda, Iasi - Pepe - dr. Elena Mihalceanu USA 17 iulie - Iuliana - cezariana 15 aug - Ancuta - cezariana TURKEY 18 august – Yasmin - cezariana Noua Zeelanda 22 august - Ina_nz - nastere naturala (?) 8 sept - Alex_2003 - nastere naturala Repet: Asteptam degraba vesti de la mamicile cu rosu, caci unele ar fi trebuit deja sa nasca, speram din suflet ca sunt bine si ele si bebeii si ca doar lipsa timpului le-a oprit sa ne scrie! Daca s-a mai strecurat vreo greseala, va rog sa o corectati direct pe subiect. Hai sa ne auzim sanatoase si voioase si bebeii sa ne fie sanatosi! danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...