Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de august-septembrie 7


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Felicitari Roisin, Any si Freia! Sa fiti sanatoase si fericite alaturi de puii vostri dragi. Eu am facut-o pe viteaza si cred ca de prea multa vitejie (plus o posibila mica infectie) m-am trezit ca a inceput sa se desfaca cusatura mea cea mare de jos. Asa ca ieri am revazut spitalul pt cusut, iar acum iata ca o iau de la capat cu durerile. Prost este ca s-ar putea ca nici acum sa nu tina. Cauze pot fi multe, mi-e greu acum sa le insir mai ales ca nu stau prea comod... Va pup si va tin pumnii la toate "aspirantele"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce la municipal sunt cele mai multe cezariene? din ce am aflat eu in spital de la doctori neonatologi, la municipal sunt 90% din nasterile din bucuresti... pt ca au cele mai bune echipamente pt prematuri (cand am fost internata a venit un nou nascut de la elias care plecase acasa si inhalase un gaz toxic si era catalog ca un caz exttrem- erau , fara nici o exagerare, o armata de doctori si asistente care roiau in jurul lui si pregatirile pt sosirea lui s-au facut de dimineata- el a venit in jurul amiezii si mai era in spital cand m-am externat), au niste saloane pt mamici curate, ingrijite. Salile de operatie (eu stiu de 2 sali) sunt curate - nu am vazut gandac sau furnica,- echipamente scumpe si doctori competenti. Nu spun ca in alte parte doctoriii nu au ar fi competenti, dar e altfel.... decat in alte parti. sper ca am raspusn cat de cat la intrebare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca locul meu nu este la acest subiect, vreau sa felicit pe toate mamicile care au nascut si sa incurajez pe cele ce urmeaza sa nasca. freia, m-a impresionat (iarasi) povestea ta, dar totul este bine, cand se termina cu bine. pe fetita ta o cheama aproximativ la fel ca pe fetita mea (alexandra maria).ca tot a fost ieri sfantul alexandru, vreau sa-i urez muuuulta sanatate, fericire si sa creasca fericita. roisin, scumpa mea, sunt asa de bucuroasa sa aud ca ai o minune de fetita.sa dea Domnul sa fie la fel de frumoasa, desteapta si cuminte ca si fetita mea:). va pup dragi mamici si va las sa va bucurati in continuare de bebei si de burtici (pt cele care nu au nascut inca). ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freia, iti multumesc pentru raspunsul tau prompt si detaliat, am inteles ca este foarte dotat spitalul, dar de ce se accepta asa multe cezariene.De ce accepta doctorii sa faca cezariene.Doar fiindca au aparatura f. performanta pentru operatii sau or mai fi si alte motive?...Chiar nu-mi dau seama...Sau sunt si mai moderni in gindire si dau posiblitatea mamelor sa aleaga modul cum vor naste, spre deosebire de dr. de la alte maternitati care sunt mai retrograzi din acest punct de vedere? Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturi de la o mamica veterana de 4 zile: Deci:am nascut pe 28 august la Municipal prin cezariana,un super baietzel de 3300kg si 50 cm. Ma dusesem la plezneala la control la ora 8 si la 9.10 Raducu mamii era deja examinat de doftorii.Noroc ca eram cu sotul meu ca familionul a ajuns dupa ce-l scosesera.Operatia in sine a fost usoara dar plictisitoare.Am avut anestezie epidurala+rahie care mi-a permis sa fiu treaza.La 9 am intrat in sala,la9.10 s-a nascut cupilu iar apoi am mai stat inca 1 ora si 10 sa ma coasa.Asta m-a enervat cel mai rau.Ma plictisisem rau,stiam ca toti ai mei sunt pe culoar,vroiam sa-mi vad comoara si ei ma tineau acolo.Mi-am revenit repede din anestezie si am inceput sa fac eforturi de miscare caci cu cat te misti mai mult cu atat te refeci mai repede.Prima noapte e nasoala.La reanimare e galagie,copilul ti-l aduc cam din 3 in 3 ore si nu prea stii ce sa faci cu el, ai dureri si e cam naspa dar trece. Acum sfaturi:imediat dupa operatie nu aveti voie decat apa plata.Nu veti putea bea in pozitie culcat asa ca va sfatuiesc sa va luati sticle d'alea cu tzutzuroi de la prigat activ.Eu m-am scos cu.WErau fete care beau cu furtunele de clisma sau perfuzie... 2.Daca aveti acasa aduceti pt. BB body pt. ca ii imbraca in niste camasute mari si nasoale care ii cam enerveaza.Cand va muta a doua zi in rezerva va imbracati amandoi in hainele de acasa. 3.Aparat si pastile de tzantari!!!In saloane se sta cu geamul deschis si lumina aprinsa si sunt o groaza de tantari. Pampersi sa aveti,sapun pt.BB,alifie pt. funduletul lui(eu am avut una de la Jhonson),alifie pt. sani caci in primele zile probabil veti face rani - se numeste Bepantene. Noi ne-am mutat in salon vineri dimineata si am reusit performanta sa plecam sambata la doar 2 zile. Orice intrabari aveti eu sunt aici si va stau la dispozitie iar pt. listutza pe Radu il mai cheama si Petru. Irinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Irinuca, nu am apucat sa-ti spun "direct" sa iti traiasca feciorashul si sa va aduca numai bucurii!!! hihi, mi-ar placea si mie sa ma duc la control si sa-mi zica dr-ul "ia stai fimieie sa nashtem acuma" [:D], dar se pare ca mie imi mai trebuie ceva rabdarica...in orice caz sfaturile tale imi sunt de un real folos, ca tuturor mamicilor ce urmeaza sa nasca tot acolo de altfel...m-a cam indispus chestia cu tzantzarii, ma gandesc la bebei si pielicica lor fina cum i-am putea apara....banuiesc ca este f cald in spital, mai ales in zilele astea caniculare. Tu cum te simti? Cum merge operatia? Mai povesteste-ne ce iti mai amintesti! Te pup si iti doresc zile usoare alaturi de Radu Petru cel voinic si sa fiti sanatosi![cheers] danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru mamicile care si-au vazut pruncul Irinuca, ma ajuta enorm de mult sfaturile care le-ai scris si ori ce sfat este bine venit pentru mine. Mai am 3 sapt. pana ar trebui sa nasc, dar sper sa nasc mai devreme, are o energie in el nu sta locului chiar deloc, ii vad piciorusul cum se umbla pe bucrtica mea, nu mai are rabdare[8)] danat, daca tot ai facut lista cu cele care ar trebui sa nasca si cele care au nascut, ai putea sa ma treci si pe mine? In locul numelui Pepe ma treci pe mine cu gtania deoarece nu am putut sa ma loghez cu Pepe, nu stiu de ce si mi-am schimbat numele, sper sa nu fie o problema. Astept cu nerabdare sa nasc, cu toate ca am niste emotii destul de mari. Sper sa reusesc sa stau cat mai calma cand se va intampla minunea[:)] Sa ne auzim cu bine pana data viitoare si inca odata felicitari proaspetelor mamici[pup] Tania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...