Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de august-septembrie 7


vilma

Recommended Posts

Yessssssss, merge din nou!!!!![:D] De doo zile tooot incerc sa ma loghez, dar fara succes... Acum sunt cam pe fuga, tocmai ne pregatim sa plecam in juma de ora la ecografie, dar promit ca, in masura timpului voi face modificarile pe listutza (oricum, eu v-am solicitat ajutorul, astfel ca, daca cineva are ceva de modificat sau adaugat s-o faca direct pe subektul cu rpicina, pliiiz) Despre mine si bebe din burtika: ieri am fost la consultul saptaminal si colul e tot luuuung, posterior si inchis. Deci bebe se simte bine acolo, nu are chef de noi deocamdata [:D]. Asa ca medicul a zis ca de ce sa-l zorim, chiar daca e mai bine dezvoltat si marishor, caci data probabila a nasterii (aia calculata pe hartie dupa DUM este 21 septembrie....cu toate ca ecografiile zic dupa dezvoltarea lui bb ca s-ar naste pe 14 septembrie...). Ma rog, deci de bine ce "ma laudam" voua saptamina trecuta ca voi naste si eu in max doo saptamini, vin acum si va zic ca TOT peste doo saptamini se pare ca se va petrece evenimentul MULT, MULT asteptat. Medicul a zis ca in jurul datei de 15 septembrie (asta la insistentzele sotului meu de a-i scoate o data sigura). Oricum, dupa parerea mea, pt medicii astia noi burticile suntem "purtatoare" doar, pt ei conteaza mult mai mult bebele si starea lui de bine si noi trebuie sa fim pt asta sanatoase si optimiste (chit ca abia mai respiram sau ca ne miskam dizlocand mase imense de aer stinga-dreapta [:D]). Ehehei, asta sa fie toata greutatea, noi sa fim sanatoase si sa ne vedem bebeii in bratze sanatosi si minkacioasi!!![cheers] danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am cam 36 saptamini, azi am fost la echo si mi s-a spus ca baietelul are cca. 3 kg, dar ca are diametrul capusorului cam mare (100mm) si, deci s-ar putea sa nu iasa pe cale naturala.Eu, in sinea mea, m-am bucurat f. mult pentru ca nu-mi doresc nastere naturala.Ati auzit de cezariene pe motiv ca, bebele are capul mare si bazinul mamei este mai ingust?Mi se pare ca se fac masuratori si abia apoi se decide, nu-i asa?Sa vad ce zice si ginecologul, luni. Oricum, s-ar prea putea sa fiu o mamica de septembrie, fiindca mi-a zis ca placenta prezinta calcifieri(am inteles ca este pe cale de imbatrinire)si, deci, sa ma astept ca dupa 20 septembrie ...In fine va mai tin eu la curent. Nu prea mai pot sa respir, mai ales ca sufar si de rinita alergica, care si-a facut de cap toata sarcina si dupa ce ca bietii mei plamini functioneaza la 50% din capacitate, presati fiind de uter, mi se mai infunda si narile.Noroc cu Bixtonimul! Bebe apasa pe toate cele, dar este destul de ridicat si de aceea apasa si pe stomac:alta dragalasenie! Voi ce mai faceti, mai scrieti ca mi-e dor de voi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem mereu prezenti.Noapte , zi , ne delectam cu toate mesajele.Tare ne-am mai plictisit zilele trecute !!!!!!!!! , dar bine ca totul a revenit la normal.Sa vedem ce vom face saptamana viitoare.......dar cu siguranta Alex ne va lasa sa ne informam despre ce trebuie sa facem mai bine pentru el. [pup][pup][pup] Gianina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta, de ce se accepta cezarienle mai usor decat nasterile naturale de catre doctori? simplu, pt ca, odata, burticile isi doresc ca doctorul la care au mers 9 luni (sau mai putin) sa fie langa ele cand se intampla evenimentul (l-a mine se aplica regula, mi-a dat un plus de sigurantza ca dr sa fie si el acolo), iar un alt motiv este ca sunt putini dr care stau langa tine cand nasti normal... ei vin doar cand asistenta le spune ca numai ai apa, ca travaliul a durat prea mult, ca nu s-a rupt membrana si trebuie sa vina sa o taie... si altele. Retine, astea sunt toate auzite de mine in cele 7 zile de spital de la mamici care au trecut ba prn cezariana, ba prin nastere normala. Va urez sanatate la bebel si tie si sa auzim numai de bine. Freia si bebe Alexa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristinam, cine crezi ca i-a mai intrebat pe dr. atita timp cit eu, din, sa zicem 36 saptamini de sarcina, 30 am fost cu guturai...m-am uitat pe prospect, am vazut ca nu-i nici o contraindicatie in sarcina si alaptare si da-i...Bine, nu am exagerat, mi-am pus doar noaptea ca sa pot efectiv, dormi. Multumesc Freia.Adevarul ca eu tare mi-as dori cezariana si imi pare enorm de rau ca nu am ales de la inceput Municipalul.Asta este, cu Dumnezeu inainte. Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, felicitari pentru cele care au nascut deja , sa va traiasca bebeii si sa aveti parte numai de bucurii.Pentru cele care n-au nascut inca, va tin pumnii - curaj , gaina, ca te tai!! Imi cer scuze ca n-am scris nimic pana acum, am vazut ca multe v-ati iintrebat ce-o fi cu mamicile cu rosu de pe lista.Theiuta, orice vrei sa-ti spun, intreaba-ma;am acumulat la experienta despre maternitatea Polizu, chiar mai multa decat mi-as fi dorit. Piua, s-a trezit bebe!!!!!!Va scriu mai tarziu! Oana si bebe Raluca Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danaoana, felicitari, sa-ti traiasca bebe-ul si sa fiti sanatosi cu totii!Iti dai seama ca fetele sunt cu sufletul la gura sa afle experienta nasterii tale(pardon, a puiutului tau)...si eu cu atit mai mult; Cu ce sa incep: nastere normala?Cu ce dr?Daca nu este un efort prea mare pt. tine, as vrea a stiu cu s-a derulat intreg filmul nasterii, cum este personalul, in ce rezerva ai stat, cum este cu copiii in camera, daca te invata ceva, care sunt preturile( cu asta trebuia sa incep)...Hai ca daca imi mai vine in minte ceva te intreb. E curat spitalul... Multumesc mult de raspunsuri, te pup, Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari burticutze! sper ca nu m-ati uitat! Am dat burtica jos duminica la 16:10 si a asa a aparut cel nai frumos BB: Erik, de 3600g cu Apgar 9! Suntem foarte fericiti, toti 4, adica si buni! Pana la urma a trebuit operatie cezariana, ca BB nu a vrut sa se angajeze de culoare! Astzi am iesit din spital si acum BB doarme, dupa un ditamai cacutza si un papat bun de tzitzi! Spuneti-mi daca va doare cand alaptati, ca eu mor! Mai multe maine, ca cezariana nu e chiar floare la ureche asa cum ar crede unii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...