Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de august-septembrie 7


vilma

Recommended Posts

salutare! vad ca am ajuns la episodul 7 si cel cu bebeii tot nu s-a deschis... pai avem nevoie de mai multi bebei... hai, burticute, la treaba! noi am fost cuminti azi, desi [medic] spune ca ne apropiem de colici... eu sper ca o sa mai dureze totusi... am scapat si de buric, desi parca imi rasucea mie mainile cand i l-a rasucit azi lui bebe, dar pe seara am tras o baita a'ntaia! si fara plansete... chiar ne-am balacit o sumedenie, ca a avut si tati timp sa ne faca poze. in schimb, nu avem inca permis sa iesim din casa[bang], sa mai asteptam putin, sa vedem cum reactioneaza pielea dupa [baie]. in schimb, in 2 saptamani, am crescut 2cm si am luat 600g. pentru cat de prapaditi paream la inceput, l-am lasat pe doctor cu gura cascata. burticute, incepeti sa va cam plictisiti... va cred, mie imi venea sa ma sui pe pereti. imi doream cu disperare sa-mi mai faca cineva o vizita,, sa mai vad si eu fata umana... haideti, ca mai e putin si n-o sa mai aveti timp nici sa inchideti un ochi. stau cu ochii pe voi, si sper sa apara repede vesti de la ancuta si yasmin! cristina si [bibe]andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dregele mele, cred cxa am gresit dindu-va acest mic amanunt insuficient, cum ca respectiva prietena este orl-ista.Nu v-am mai spus ca ambii ei parinti sunt medici chirurgi si, deci a crescut intr-o casa de medici unde are mai mult acces la lumea informatiilor medicale(chiar si cele care nu sunt "deschise" marelui public.Eu asta am vrut sa spun! In ceea ce priveste nasterea, eu, pe de o parte vreau sa se termine mai repede, dar pe de alta, cind stiu ca se va schimba totul dupa asta, stiu ca nu sunt pregatita sufleteste si, probabil nici in urmatorii 100 de ani nu as fi.Asa ca ...Dumnezeu cu mila. Va pup, Theiuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetele! Vad ca azi a cam scazut activitatea, poate de vina a fost si defectiunea "tehnica" de la DC, sau poate unele mamicute sunt foaaaarte ocupate in aceste zile. [;)] Tare nerabdatoare sunt sa aflu vesti despre noile noastre mamici si despre bebelushii lor. Eu am inceput cu lucrarile prin casa, astazi au venit niste neni sa monteze jaluzele exterioare la camera lui bebe, si asa de misto sunt jaluzelele astea, si atata intuneric fac, incat imediat ce au plecat domnii cu pricina m-a palit somnul si am tras pe dreapta. Din pacate, la bebe in camera inca nu am pe ce dormi (afara de patutul fetitei, care ma tenteaza groaznic, desi ar trebui sa stau cu picioarele afara [:D]), asa incat m-am multumit cu semi-umbra din dormitorul personal. De maine se pare ca vom incepe treburile cele grele, si anume gaurit pereti, tras tevi + tot tacamul, in vederea montarii centralei termice. Sper sa mearga treaba, sa terminam pana saptamana viitoare. Cristina, poate ai noroc cu Andrei sa nu fie rau de colici, oricum am auzit ca sunt niste siropuri care fac minuni in acest sens, banuiesc ca pediatrul iti va recomanda ceva. Apropo, fetelor, v-ati interesat de medici pediatri? Cum se face, trebuie inscris bebe la cineva (cu acte si tot tacamul), sau pur simplu vorbesti cu unul si el vine cand ai nevoie? Si la medicul de familie trebuie sa-l inscriem pe bebe de la inceput, nu? Eu stiu o tipa care este super-buna, si foarte pasionata de meseria ei (are in jur de 50 de ani), mi-a fost medic de familie si mi-a dat toate diagnosticele si tratamentele prin telefon, si n-a gresit o data, insa n-am apucat sa vorbesc cu ea, sper sa nu fie prea ocupata. Imi convine pentru ca are cabinet aproape de noi (adica in Baneasa), si este genul care pune mult suflet in tot ce face, iar asta cred ca e foarte important pentru un medic de copii. Cu nasterea nu stiu ce sa zic... cateodata mi-e teama, alteori ma simt chiar curioasa despre cum vor merge lucrurile. Nu sunt genul extraordinar de curajos, dar nici nu-mi place sa plang de durere (cel putin nu de fata cu cineva), insa asta este o experienta cu totul noua, chiar nu am de unde sa stiu. Pe mine ma streseaza ideea ca as putea sa vomit sau sa am cine stie ce manifestari "rusinoase" in timpul travaliului (sa o musc pe moasa, sa tip la ea, cine stie ce mi-o mai veni sa fac), durerea in sine nu ma sperie foarte rau. Oricum, intentia mea este sa stau acasa cat mai mult atunci cand m-o apuca, dar asta, bineinteles, depinde de multi factori: daca se rupe apa nu prea poti sa stai mai mult de 2-3 ore, daca (Doamne fereste!) apare vreo sangerare sau altceva trebuie sa pleci imediat, etc, etc. Si mai e o posibilitate: cea ca fetita mea sa nu vrea sub nici o forma sa vina singurica, si atunci va trebui fie convinsa, si declansarile se fac in spital, deci acolo imi voi petrece tot travaliul. [:(] Ei, ce-o fi, o fi, acuma stiu destule detalii "tehnice" despre ce ma asteapta (Cristina, n-o sa am niciodata destule cuvinte sa-ti multumesc pentru povestea ta! [pup]), si cel putin din punctul asta de vedere ma simt pregatita. Restul nu mai tine de mine, va trebui sa ma descurc la fata locului, oi vedea eu cum. Tot ce-mi doresc este sa raman cat de cat calma. Theiuta, nu te supara pe noi cu glumele, n-am avut nici o intentie rea, atata doar ca mie limita de 30 de ani nu-mi pare deloc una "riscanta", nu vad de ce ar fi necesara cezariana, si nici nu am auzit vreodata asa ceva. Ca sa nu ne bati, uite un pupic: [pup] [:)] Fetele, daca in zilele urmatoare nu mai dau semne, inseamna ca m-a luat valul cu lucrarile din casa si n-am mai apucat. Nu cred ca ma va opri pe mine atata lucru, dar nu se stie niciodata... Daca o sa-mi "vina" sa nasc, sau chiar ma apuca serios, va dau eu cumva de stire, nu va faceti probleme! Va pup, sa aveti grija de voi si vreau sa vad subiectul cu bebelusii! [:)][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa punem listuta din nou aici, pentru ca e prima pagina de la partea a 7-a, si o vom modifica pe masura ce mai aflam vesti de la mamicile noi. [:)] 1. 17 iulie - Iuliana – Emma Ana 2. Sfarsit de iulie - Claudya - Emma 3. Tango - Daria Maria Antonia 4. 29 iulie?? - Gianina D - Marius (Maxi) 5. 2 aug - Cristinamh - Andrei 6. 15 aug - Ancuta - Sara Andreea 7. 21 aug - Tigresa - baietel ------------------------------------------- 1. ? aug – carmen2003 – deocamdata atat stim 2. 8 aug – Ina_nz – Adrian 3. 10 aug – Simy – baietel 4. 15 aug – Cristina_N – ? 5. 18 aug – Yasmin - Defne 6. 20-21 aug – DanaOana – baietel 7. 26 aug - Oana_Noemi - baietel 8. 20-30 aug - JuliaPosto - baietel 9.27-29 aug – Anny – Sergiu Andrei 10.29 aug - Ariadnne - fetita 11.29 aug-1 sept – Roisin – Ana Miruna 12. 30 aug-1 sept – Mih – Matei-Alexandru 13. 1-6 sept – Freia – Ioana Alexandra 14. 3 sept – Irinuca – Radu 15. 3 sept - Sisi - fetita 16. 4 sept - Came - baietel 17. 5 sept - Cristinaaa - Vlad 18. 8 sept – Roxana77 – Ana Maria 19. 8 sept - Alex_2003 (Gianina) - baietel 20. 9 sept - Simanoro - 2 baietei !!!! 21. 10 sept - Mihaela S - Silvia Petra 22. 10 sept - Dana_Ene - Oana Maria 23. 14-21 sept – Danat – baietel 24. 16 sept – Ana Maria – ? 25. 16-23 sept - Puisor - Teodor Gabriel 26. 18 sept – Rose – fetita 27. 18 sept - EmaXX - baietel 28. 18-23 sept - AdrianaB - ? 29. 19 sept - CRaluca - Ioana 30. 19 sept - Pepe - Andrei 31. 20 sept - GeorgetaIm - baietel 32. 27 sept – Catia – Gabriel 33. 29 sept – Luiza – baietel 34. 29 sept - Vistiana - fetita 35. 5 oct - Theiuta - Nicolas Alexandru 36. 10 oct – Monicar – Antonia sau Maria --------------------------------------------------------------- Spitalul Municipal, Bucuresti: 1-6 sept - Freia - dr. Badea Iulian - cezariana 8 sept - Roxana77 - dr. Tufan Aurelia - cezariana 14-21 sept - DanaT - dr. Badiu Alexandru - cezariana 18 sept - Rose - dr. Badea Iulian 18 sept - EmaXX - dr. Radoi Cristian - (cezariana) 20 aug - 4 sept - Came - dr. Anca - cezariana 21 aug - Tigresa - dr. Anca - cezariana 1-4 sept - Irinuca - dr. Anca - normala 22-27 sept - Catia - dr. Anca Spitalul Elias, Bucuresti 26 aug - oana noemi - dr. Parvu 3 sept - Sisi - dr. Dan Tutunaru Spitalul Caritas, Bucuresti 16-23 sept - Puisor - dr. Gilorteanu Spitalul Giulesti, Bucuresti 2 aug - Cristinamh - rd. D. Mohamed - nastere normala 27-29 aug - Anny - dr. Cezara Bucur - nastere normala 29 aug - 1 sept - Roisin - dr. Cezara Bucur - nastere normala Spitalul CFR2, Bucuresti 19 sept - CRaluca - dr. Mihalache Spitalul Cantacuzino, Bucuresti 20-30 aug - JuliaPosto - dr. Popa - cezariana Spitalul Polizu, Bucuresti 20-21 aug - DanaOana - dr. Gabi Lemnete - nastere normala 30 aug - 1 sept - Mih - dr. Suciu - nastere normala 29 sept - Vistiana - dr. Poiana - nastere normala 5 oct - Theiuta - dr. Mihailescu Maternitati din provincie 10 sept - Satu Mare - Mihaela_S 5 sept - Oradea - CristinaAa 9 sept - Bacau - Simanoro - nastere normala (GEMENI !!! - TINEM PUMNII !!) 10 sept - Buzau - DanaEne - dr. Constantinescu - cezariana 19 sept -Mat. Cuza Voda, Iasi - Pepe - dr. Elena Mihalceanu USA 17 iulie - Iuliana - cezariana 15 aug - Ancuta - cezariana TURKEY 18 august – Yasmin - cezariana Noua Zeelanda ? august - Ina_nz - nastere naturala 8 sept - Alex_2003 - nastere naturala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, In seara asta mi-am facut bagajul ptr. spital....si m-au apucat brusc niste emotii...eu care pana acum eram destul de linistita. Roisin: Nu ai de ce sa-ti faci griji de faptul ca ai putea sa ai cine stie ce comportament la spital....crezi ca esti prima si ultima care ar varsa, sau care eu stiu ce face???Sa ma vezi pe mine dupa anestezie..vars de fiecare data. Cred ca fiecare are stresul ei acum...grija mea e sa nu ma apuce inainte de operatie...maine vorbesc cu dr. si vreau neaparat sa fixez o data ptr. consultateie pana la sfs. saptamanii. Voi stiti cumva daca medicul neonatolog este acelasi cu cel care se va ocupa si de copil apoi in spital?? Voi cam cat intentionati sa dati la neonatolog?? Pupici! Tigresa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am suparat, scumpelor ba dimpotriva asa tare ma bucur ca am cu cine vorbi!... Nu stiu dar eu nu prea mai pot respira cum trebuie in ultimul timp, ma sufoc.Am citit ca este de vina uterul care, fiind in plina expansiune, preseaza pe plamini si pe cutia toracica. In rest, mai scriu miine ca acum mor de cald!...Ma duc sa fac un [dus]. Pupici, Sissi, Roisin si toti ceilalti greierasi bortosi care imi sunt tare dragi(cred ca am un acces de sentimentalism si solidaritate)... Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem cam putine sau mi se pare mie? Ma uit la lista aia lunga si ma intreb, ca in reclama aia: "Where is everybody?". Nu stiu daca o stiti, e haioasa, e la o companie aeriana. Rog proaspetele mamici sa mai stea putin printre noi, sa ne mutam in grup mai mare cand o fi la bebelusi de aug sep, ca pana atunci ne mai bucuram si noi de povesti, daca de altceva nu putem. Mai ce cresc copii astia, ca feti frumosii! felicitari! Mai povestiti, mai povestiti.. Cred ca sotul lui Yasmin s-a ratacit. Chiar sa fi vrut sa dea mesaj, nu ar fi reusit pt ca s-a deschis nr 7 si el avea link pe 6, asa ca... caut si eu scuze, o asteptam oricum pe ea sa ne dea vesti, nu? Voi ce ati auzit, mai tine mult canicula asta? Eu nu mai sunt la curent, stau toata ziua la laptop si pe telefon cu ai mei de la serviciu si nu mai apuc sa dau drumul la TV. Iar seara mi-e asa dor de sot, incat nu il las nici pe el sa dea drumul spunand ca avem asa putin timp de stat impreuna incat e pacat... As iesi acum sa ma plimb dar e inca prea cald iar picioarele mele, la soare te poti uita da la ele ba! Daca aveti ceva stiinta despre cum e cu neonatologul, ma intereseaza si pe mine, de asta nu am apucat sa ma interesez. Poate ne ajuta mamicile... Va pup cu burtici si fara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...