Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de august-septembrie 7


vilma

Recommended Posts

Tigresa,eu vad ca nu dau semne de nascare asa ca mai mult ca sigur ajung la cezariana.Burta mi-a coborat de sambata dar alte simtome nu am.Eu a ramas ca-l sun pe doc vineri si luni(25)la 7.45 ma duc la spital, unde s-ar putea sa si raman sa ma casapeasca. Mi-am facut si eu bagajul si aseara am avut o cadere depresionista(m-a apucat o frica....) dar acum sunt iar bine si optimista.Daca cumva nasti si tu in jurul datei de 25, suna-ma la 0722.309.271 sa ne innnecam amarul impreuna. Va pup si tin pumnii tuturor. Irinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu va ramin fidela, fetelor, nu va las nici sa vreti[:D]. Am uitat sa va spun ca simbata am fost la petrecerea cu pricina, cind am scos-o "in lume" pe Emma. Mamaaaa....a fost vedeta serii, toata lumea mi-o admira, care mai de care se batea sa o tina in brate, una i-a dat sa pape, unul a facut-o sa rigiie, una o mingiia pe picoruse, mai toata lumea se foia pe linga ea etc. Ce mai, o adevarat printesa, iar eu ma umflam in pene de mindra ce eram[bis]. Nu mai zic de tati. Uhh...si aavut si foricica cu bentita pe perisor, rochitica cu fliu-fliu galbena si botosei galbeni. Am sa fac o poza sa vi-o arat ca deja ar fi cam timpul sa schimb poza de la pagina personala, ca e ditamai domnisoara. Iar Emma a dormit tot timpul, nu a zis nici pis. O sa vedeti si voi cum e cu mindria de mama. De abia astept sa povestiti. Dar grabiti-va o data sa nasteti, ca lenese mai sinteti[zz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ! Curaj si nastere usoara tuturor ! Baietelul meu ar trebui sa vina pe lume pe 8 septembrie.Sunt departe de casa , de parinti si de cei dragi dar am un sprijin pe care nimeni altcineva nu ar putea sa-l inlocuiasca : sotul meu.Imi este putin cam frica dar de cele mai multe ori incerc sa pasesc peste gandurile legate de nasterea propriu-zisa si sa-mi imaginez doar cum imi voi tine gagaliciul in brate , cum ii voi simti manutele strangandu-mi degetul,.......... cat de incantata voi fi sa vad ce am putut fi in stare sa aduc pe lume. Voi naste natural , am cerut sa mi se adm.epidurala.Niciodata cat am fost in tara nu m-am gandit ca venirea pe lume a copilasului meu va fi pe cale naturala , mereu cand vorbeam de nastere acest cuvant era strans legat de ceea ce inseamna cezariana. Ieri am primit o veste mare , finuta mea din Ro - Iasi a adus luni 18.08.2003 pe lume doi ingerasi.M-am bucurat atat de mult cand am deschis calculatorul si am gasit mesajul !!!!!!!!! si ce e mai important ca toti sunt bine. Am inceput sa vorbesc si cu burtica mea si sa-mi intreb si eu micutul : tu cat vrei sa mai stai ca tare mult as vrea sa te vad ?!!( finuta mea trebuia sa nasca pe 23.09.2003). Va pup pe toate si sa ne gandim doar la momentele frumoase ca asa vom trece mult mai usor peste toate. Gianina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetele! Am zis ca ma apuc de lucrari de astazi, si chiar m-am apucat, insa domnii de la gaze pe care ii astept cu drag sa-mi gaureasca peretii n-au intarziat decat o ora jumate (pana acum), asa incat am trecut "pe la voi" sa vad ce mai faceti. Alex, bine ai venit printre noi, te-am trecut in listuta de pe prima pagina. Sa-ti traiasca finutii (daca sunt copiii finei, tot un fel de fini sunt, nu? [:)]), dar sa stii ca ei au fost mai grabiti pentru ca sunt gemeni, pe al tau il chemi prea devreme, mai ai un pic de rabdare. Apropo, Simanoro, burtica noastra de gemeni oare ce-o mai face? N-a mai dat un semn cam de multisor, si are termen pe 9 septembrie, e posibil sa fi nascut deja... Sisi, si eu ma intreb ce inseamna sa-ti coboare burta, ma tot uit in oglinda si o vad tantosa, sta cumva tuguiata, nu da semne ca s-ar pleosti in jos. Eu asta cred, ca se lasa ca la burtile de bere in jos, si se flescaie cand e sa coboare. Da' oricum, asta cica nu e un semn clar, adica la unele femei coboara cu cateva saptamani inainte de nastere, la altele poate sa coboare la inceputul travaliului, depinde de starea muschilor abdominali. Auzi, Sisi, si ma rog de ce trebuie sa ne simtim vinovate cand mancam tone de inghetata? [:D] Ce, nu meritam si noi atata lucru? Iuliana, vrem poze, poze, poze! Abia astept s-o scot si eu pe fiica-mea in lume, cu rochituca si totosei si palariuta, mi-ai deschis apetitul, draga Iuliana! Da' eu trebuie sa mai am ceva rabdare, ca doctora o sa plece cateva zile din Bucuresti, si ar fi cazul sa o asteptam sa revina. Hai, ca a venit un muncitor. Pana la 3 poate vine si alalalt, si poate pana diseara aduc si materialele, ca alea vin separat. Ooooof, seriozitate romaneasca! Va pupicesc, o zi grozava!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Irinuca, sigur ca o sa tinem legatura. E f. posibil sa fiu in spital pe 25, sau poate chiar mai devreme. Tu ai apucat sa vorbesti cu dr. mai multe detalii despre operatie? Bine, la tine eventuala operatie, sper sa ai noroc si sa nasti normal, asa cum iti doresti. Eu chiar ma gandeam aseara ca nu am apucat sa discut clar nimic, in ce consta exact operatia, cat dureaza, daca se ia legatura cu anestezistul inainte sau nu, etc.. De Came nu mai stiti nimic fetelor?? Si ea trebuia sa nasca prin cezariana si cam in jur de 20. Pupici! Tigresa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pe aici, v-am citit in fiecare seara dar mi-e atat de greu sa stau pe scaun incat nu am mai scris. Nici azi nu ma simt mai in forma, abia ma mai pot ridica din pat si am un echilibru foarte precar.Plus ca ma dor incheieturile bazinului de abia pot umbla, iar bebitica me a a fost azi super agitata, am inceput sa o rog sa aiba mila de mine. Culmea, eu care am mai trecut prin asta ma plang, dar poate din cauza varstei[greutati], poate a caldurii, sau poate pentru ca nici o sarcina nu seamana cu alta, acum e altfel, cateodata am impresia ca am o burta imensa care sta sa plezneasca. Cand coboara burta e si o senzatie de usurare a respiratiei si a presiunii asupra stomacului, eu la prima sarcina am simtit cam cu 2 saptamani inainte de nastere, dar asa cum zici Roisin, sunt cazuri in care nu coboara decat in timpul travaliului.Eu sunt in sm 37 si abia pot respira,iar mancarea parca ar sta toata pe esofag. Am fost putin agitata zilele astea, trebuia sa merg sa-mi fac analiza de titrare a anticorpilor anti RH(am RH negativ, iar taticul pozitiv) si am fost abia ieri, azi am primit rezultatul si nu exista anticorpi, asa ca no problem. Iuliana , sa-ti traiasca printesa[vampa] si sa vedem poze cu ea, asa domnisoara cum e acum. Pacat ca noii tatici nu se grabesc sa se laude cu bebeii, probabil inca nu au terminat de chefuit cu prietenii [berica], le asteapta pe maimici acasa ca sa ne dea detalii. Va pup pe toatele si mai scrieti pana seara, ca sa mai avem ce citi![dual] [gravi] mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, ce m-am emotionat cu fetita ta! Mai ales ca si noi vom avea fetita, abia stept sa ajunga la varsta aia draglasa cand e ca o papusa si poti sa o gatesti si sa te umfli toata de mandrie (si ea nu face nazuri inca cum ca ar vrea blugi zdrentuiti si bocanci ... imi aduc aminte de mine pe la vreo 16-17 ani, cand rochia a iesit pt nult timp din posibilitatile de imbracat). Bucura-te de ea cat ai timp ca cine stie cum mai evolueaza modele si tendintele... Abia astept si eu sa ii iau papusi si casute si rochitele pt papusi, si tot ce mi-am dorit eu cand eram mica. Vai, ce-ar fi sa vrea masinute? Alex - bun venit printre noi, te mai asteptam cu povesti si nimicuri de astea vitale din care povestim noi. Roisin, te compatimesc. Orice pana la muncitori. Eu nu am prea avut de a face cu ei pentru ca ne-am decis sa mai stam o vreme si poate ca ne mutam asa ca nu merita. Dar ai mei au avut mult timp treaba la casa pe care o au asa ca stiu... Chestii de genul adus parchet, nu e bun parchetul, adus alt rand, pus parchet, uitat plintele, adus plintele, cand sa le puna dat o gaura in teava de la calorifer, apa pe parchet, scos parchet, asteptat sa se usuce, asteptat apoi ore sa il aduca pe ala de schimb, repus parchet ..... sa mai continui? Si asta doar cu un amarat de parchet. Asa ca inarmeaza-te cu muuulta rabdare (oricum nu e bine sa te enervezi acum), tona de inghetata pentru mentinerea optimismului si staincu ochii pe ei, ca daca ii lasi singuri nu se stie ce iti sparg. Mihaela, lasa ca nu mai e mult. Si eu care imi faceam probleme ca stau prea mult pe scaun si nu mai apuc sa ma intind, iata ca poate fi si mai rau. Ma dor si pe mine oasele dar numai dupa noapte sau cand stau mai mult intr-o pozitie. Tocmai mi-a venit factura la telefon. Ma abtin sa va spun suma. Si asta nu numai din cauza internetului. [bang] Ne mai auzim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, ce-i cu voi, astazi n-ati zis nimic... sper ca sunteti ok cu toate... Eu am avut o zi plina, dupa ce m-au intristat nenii aia de la gaze ieri (si azi dimineata, cand iar au intarziat peste o ora), pe la pranz s-a umplut casa cu echipa nr. 2, cei care fac toata lucrarea cu centrala (partea de calorifere + tevi), iar astia m-au dat pe spate literalmente. Intr-un sfert de ora erau toate sculele sus, ei schimbati, fiecare luase in primire cate o camera si lucrau deja. Au stat cam 8 ore si lucrarea e aproape gata, maine cred ca mai au de muncit 2-3 ore maxim. Si mai sunt si super-tineri toti. [:D] Eu n-am facut mare branza, in afara de pregatit o gustare si invartit fara rost in stanga si-n dreapta, insa ma simt de parca am dat cu sapa toata ziua, plus ca am niste brontozauri de picioare, abia imi mai incap in piele... nici nu indraznesc sa ma mai uit in jos, sper sa-si mai revina la noapte. [:(] In rest nimic nou, bebita vad ca isi incepe dansul de seara (sa speram ca n-o sa ma cafteasca rau, asta imi mai trebuie...), iar eu ma pregatesc sa plonjez intai sub dus si pe urma in pat, fiindca mor de somn! Despre ina am aflat ceva vesti de pe un alt forum, acolo se spune ca astazi (de fapt, la ea e deja ieri) a fost la control si a oprit-o pentru inducere, intrucat bebe parea mai putin vioi decat era firesc. Sa speram ca puiul a venit cu bine, si ca mami se simte ok. Asteptam vesti cu sufletul la gura despre noile mamici, eu una deja incep sa ma impacientez... Va pupez, noapte buna, sa ne auzim cu bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...