Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de oct.-nov. 2003- partea a 9 a


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 118
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Catia, plecam de tot la Buzau. Ne-am saturat de Bucuresti pana peste cap. Tati deja si-a gasit de lucru in Buzau, pe acelasi salariu ca in Bucuresti, mama mea ne asteapta si face modificari de zor prin casa (avem un apartament ca 4 camere si vom putea sta fara sa ne calcam pe cozi [D]). Planul de viitor este ca din primavara sa ne deschidem propria afacere in Buzau, adica un bar. Am ajuns intr-un moment al vietii noastre cand ne dorim mai mult decat ce avem acum. Ne dorim sa muncim pentru noi si pentru copil. Si daca tot avem posibilitatea, e pacat sa-i dam cu piciorul. Garsoniera noastra din Bucuresti va fi inchiriata, nu o vindem, ca e pacat. Si cam atat... Si, la urma urmei, Buzaul e la 100 km de Bucxuresti, deci e aproape. :)) Pupici pt parinti! Copii frumosi si sanatosi! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamicilor eu sunt ancuta, sunt noua printre voi pentru ca abia v-am descoperit, lucru de care ma bucur tare. mai mult am umblat pe acest site pentru probleme legislative de care greu le mai dau de cap. DPN-ul meu este 1 noiembrie , conform ecografiei de la OLIMP, si urmeaza sa nasc o fetita, Denisa maria, la Municipal, cu D-na Dr. Badea Georgeta.[baie] Dupa toate probabilitatile voi naste prin cezariana, pentru ca sunt "primipara in varsta", cum se spune acum, pentru ca e primul bebe, dupa doua sarcini pierdute, si am deja 35 ani.[mariaj] asa ca asta ar fi cam ultima sansa pentru un bebic. Si asa l-am obtinut destul de greu dupa trei ani de incercari. primele doua le-am pierdut din cauza toxoplasmozei, nu neaparat IGM-ul (adica partea activa) si a IGG-ului, adica a anticorpilor ramasi dupa boala si care il vad pe bebic ca pe ceva rau. Stau de 3 luni deja pe antibiotice, pe care o sa le iau pana la sfarsit. la 1.09. ar trebui sa intru in prenatal, dar datorita unor factori ce tin de servici, o sa incerc sa ma mai tarasc pana la 1.10. daca vreuna din voi stie mai bine, mai ales cele care nasc in noiembrie, am inteles ca daca intri dupa 1.01.2004 in CIC, primesti 85% din salariul brut pe economie care e acum 6.900.000, iar daca intri inainte, primesti 85% din salariul tau brut (care la mine e 5.900.000). dar te mai poti increde azi in guvernantii nostri si ca n-o sa modifice legea dupa cum vor ei? Dar destul pentru prima zi. o sa mai revin cu amanunte despre bebic si despre burtica mea si despre tati al nostru care are mare grija de fetele lui dragi.[copil] \\\\|//// \\ ~ ~ // (@ @) -----.oOOo-(_)-oOOo.----- Doftoreanu Ancuta a_dof@hotmail ------------------------- .oooO Oooo. ( ) ( ) \ ( ) / \_) (_/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am fost nevoita sa ies azi un pic prin centru...Am cam avut noroc in sarcina asta ca sotu'-motu'nu prea m-a lasat sa circul cu RATB-ul, dar azi am facut-o pentru citeva statii.Si sa vedeti:ma opresc eu la usa din fata ca de, eram gravida, nu?Si in fata mea se urca trei babe, doua tinerele si ocupa tot locul de pe scara.Zic:"Acum ca v-ati urcat, imi dati si mie voie?"(de fapt nici nu mai aveam unde).Noroc cu soferul care a deschis usa de la el si a zis sa merg in fata.Acum, eu nu vreau sa par moralista, dar credeti-ma ca eu cind vedeam o femeie gravida sau o batrina, ma sculam si ii dadeam locul, ca asa am fost invatata, dar chestia asta n-am vazut-o si la altii si mai ales la altele, pentru ca femeile am observat eu ca sunt mai afurisite.In fine1 Julia23, sper sa-ti fie bine in wk(cit de bine ne poate fi la 38 de grade) si daca este totul in regula, ar fi foarte bine sa ne vedem simbata, pe seara(este posibil sa ma duc intr-o vizita de obligatie, dar nu stiu sigur).Ai grija de tine! Ilenuta, deci ne parasesti!Sa va ajute Dumnezeu, sa fiti sanatosi si sa munciti pt. voi si bebitul vostru.Dar, sper ca vei mai intra pe net, nu? Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata burtici! Aceeasi stare de tristete am avut-o si eu in ultima zi de servici cu toate ca visam tot timpul clipa in care-mi voi da demisia.Si acum vorbesc cu fostii colegi pe email,unul dintre ei s-a mutat in Belgia si chiar week-end-ul trecut ne-a facut o vizita si am depanat amintiri (eram un colectiv tare haios,devenisem ca o familie acolo). Mult succes in noua afacere,e super sa fii propriul tau stapan, sa muncesti pt tine. Laura,in fund n-am ajuns sa dorm nici eu (inca) dar am o groaza de perne pe langa mine si tot nu mi-e bine.Si eu ma trantesc in pat cand sunt obosita rau dar dupa vreo ora imi incep drumurile la toaleta.Lui bb nu-i place pe partea dreapta asa ca ma scol anchilozata,ma simt ca si Catia...parca-mi pierd oasele.Plus crampele care ma mai apuca din cand in cand (imi dau lacrimile de durere).Si tot am arsuri de nici eu nu stiu ce sa mai mananc.Dar ma gandesc ca mai e o luna si...gata! A! Am gasit colacei de hartie pt WC.Ieri am mai dat o raita prin magazine,cred ca avem mai de toate acum. N-am gasit fasa de bumbac pt buric dar aici au niste pansamente sterile speciale,care se lipesc si pe care le schimbi de cate ori e nevoie pana cade cordonul.A! Ce mai folosesc astia aici sunt sticlele cu apa fierbinte pt ai tine cald lui bb.Le pui in pat sau carucior inainte sa-l pui pe bb.Pompita pt nas ati luat? Nu stiu daca era pe lista dar cica e bine sa ai in casa. Fetelor...aici s-a racit ingrozitor si ploua...Va trimit si voua putin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Ancuta! Inca o fetita ca erau cam putine! Theiuta, si astia p-aici sunt nesimtiti.Cand e aglomerat sa-i vezi pe barbati si pustani ce se mai inghesuie si dau din coate sa ti-o ia inainte iar faza cu cedatul locului nici nu cred ca i-a invatat vreodata cineva asa ceva. Si eu am stat odata in picioare intr-un autobuz care era aproape plin numai cu elevi.Atunci mi-a parut tare rau ca n-o bunghesc bine pe olandeza caci asa le-as fi zis vreo doua...Si uite asa am stat in picioare nu stiu cate statii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catia - 27 septembrie - [copil] baiat(Ro) Luiza - 29 septembrie - [copil] baiat (Canada) 1. Fleur - 1 octombrie - [copil] Rose (Olanda) 2. Theiuta - 1 octombrie [copil] Nicholas Alexandru (Ro) 3. Twety - 2 octombrie - [copil] fata (Ro) 4. Adameasca - 4 octombrie - [copil] Luca (Ro) (nastere normala, spitalul Cariats, dr. Stefan) 5. Prag - 8 octombrie - [copil] baiat (Canada) 6. Monicar - 11 octombrie - [copil] fata (Japonia) 7. Lorelai - 13 octombrie - [copil] baiat (Ro) 8. Chanty - 14 octombrie (Australia) [copil] surpriza 9. Marioan - 17 octombrie - [copil] baiat (Ro) 10. Cosmina - 17 octombrie 11. Melinda - 20 octombrie - [copil] fata (Ro) 12. Daiana30 - 25 octombrie - [copil] baiat (Canada) 13. Carmen - 25 octombrie - [copil] baiat (Ro) 14. Ancuta - 1 noiembrie - [copil] Denisa Maria (cezariana, spitalul Municipal, dr. Badea Georgeta) 15. Aligali - 3 noiembrie (Finlanda) 16. Julia23 - 3 - 7 noiembrie (Ro) [copil] surpriza 17. Lucia - 10 nioembrie (Ro) 18. Bubu - 31 oct. - 7 nov. [copil] baiat (Japonia) 19. Laura Takacs - 20 noiembrie - [copil] Alexander Stephan(SUA) Alcristina Lena (Olanda) Claus - octombrie (Ro) Pupici pt parinti! Copii frumosi si sanatosi! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta, si au am patit ca tine in mijloacele de transport in comun de nenumarate ori. Sunt niste idioati, pe cuvant. Unul statea in tramvai pe locul pt batrani si femei gravide si ma masura din cap pana-n picioare, dar nu s-a ridicat. :) Theiuta, nu va parasesc, dar nu o sa mai stau pe net 5 zile pe sapt, 9 ore pe zi. o sa intru la 2 zile, sper, daca nu in fiecare des. :) Fleur, multumesc de urari! Sper sa avem taria si nervii necesari sa facem fata! Pupici pt parinti! Copii frumosi si sanatosi! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru adina, sa stii ca treaba cu sangerarea e cu du-te vino adica eu cand am pierdut primele doua sarcini, la o luna am inceput sa sangerez, putin, si usor maroniu mi s-a spus atunci ca ar putea fi colul sensibil si sa sangereze si mi s-au prescri alilestrenol si vitamina E. numai ca sangerarile nu s-au oprit si au continuat din ce in ce , pana la deznodamantul final si tragic, lucru pe care nu-l doresc nimanui. acum la a treia sarcina, dar cu un alt medic,am inceput din prima cu antibiotice pentru ca intre timp (3 ani ) mi-am facut analizele si am descoperit toxoplasmoza si prin tratament am scazut foarte putin nivelul anticorpilor. cu toate astea, la data ciclului am avut o mica sangerare (o zi), dupa care mi-am facut testul si am vazut ca a iesit pozitiv. la o luna dupa asta am inceput sa sngerez din nou, nu foarte mult si de culoare maronie. Iti dai seama, avand antecedente, m-am speriat foarte tare. medicul m-a internat o saptamana, timp in care m-a tinut pe antibiotice si perfuzii cu calmante. m-a tinut cam 5 zile, si din ce in ce mai putin cantitativ. de atunci nu am mai avut sangerari, parerea mea e ca a fost o menstruatie falsa, dar stii cum e, mai bine iti iei toate masurile de prevedere si sa crezi ca e mai rau, dar sa nu fie, decat sa consideri ca e ceva trecator si de fapt, sa fie ceva mai grav. parearea mea e ca nu e bine sa lasi nici o sangerare fara investigatii si fara sa anunti medicul care te ingrijeste. acum totul depinde si ce fel de medic este. va doresc un wk placut cu burticile voastre dragi. \\\\|//// \\ ~ ~ // (@ @) -----.oOOo-(_)-oOOo.----- Doftoreanu Ancuta a_dof@hotmail ------------------------- .oooO Oooo. ( ) ( ) \ ( ) / \_) (_/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetelor pt raspunsurile voastre,ati fost foarte dragute. Ancuta imi pare rau pt sarcinile pierdute,dar sa stii ca am intrebat si medicul si am programare saptamana viitoare,oricum antecedente de genul asta nu am,probleme nu am avut niciodata,sper ca totusi sa fie bine si sa fie asa cum zic si fetele si medicul,sa fie sangerarea din cauza bb care se fixeaza in endometru. O sa imi fac si un test,dar mai incolo,peste cam o saptamana,deocamdata mi s-a spus ca concentratia de hcg ar fi prea mica sa fie detectata de aceste teste. Multumesc mult,sarcini usoare in continuare si cei mai frumosi si mancaciosi,sanatosi bbei. Pupici adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...