Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de oct.-nov. 2003- partea a 9 a


vilma

Recommended Posts

Buna dimineata, mi-e un somn de parca nu as sta acasa. M-am obisnuit sa dorm dupa masa si pe urma nu pot adormi pana noaptea tarziu. Ileana, nu mai merg la serviciu pana in februarie cand mi se termina conceidul de maternitate. Acuma lucrez de acasa, mie personal mi-e indiferent daca lucrez sau nu, pt ca salarul e acelasi, concediul de boala mi-l platesc 100%, dar pentru departamentul meu e mai usor daca fac ceva munca. Oricum imi trece timpul mai repede in felul asta, altfel cred ca as dormi toata ziua si as citi. E nasol sa stai acasa fara sa te poti misca prea mult. Cel putin daca as fii putut merge la cumparaturi. Am fost o ora sambata la un magazin de bebelusi, si a trebuit sa plec fugutza ca m-au apucat durerile, asa ca renunt, pana mai incolo cand sunt mai aproape de cele 9 luni. Intre timp o sa mai cumpar de pe internet, am gasit un web site unde oricum lucrusoarele sunt mai ieftine decat in magazin, si nu au taxa de 6% pe produse. M-am uitat la mobila pt bebe, dar nu-s cazuta in cap sa investesc $1,200 intr-un patut, sifonier si masa de schimbat. O sa luam un patut mai incolo, am un cosulet in care pot sa-l tin pana la 3 luni. S-a racorit pe aici, ce bine! Dimineata sunt doar 17 grade, iar peste zi nu trece de 28. AM si inchis aerul conditionat. Luiza spunea ca s-a inscris la spital, si aici e acelasi model, doar ca nu-ti da card, te duci numai cu informatiile de asigurare, te trec in computer, compania de asigurare te pre-aproba, cum zic cei, ei esti gata de "deliverare". Burtica mea salta tot mai des, bebe face un show de numa' numa', dar e nostim. Mai scrieti si voi ce faceti! Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laura, imi pare rau ca nu te simti atat de grozav incat sa te mai poti bucura de shoppingul pentru bebe. dar mai bine sa fie el sanatos, ca o sa cumperi tu de toate dupa aia. :) Oare de ce e asa scumpa mobila aia pentru bebe? Mi se par totusi multi bani, 1200$... Nu ca aici ar fi ieftina, dar nici asa scumpa. Oare restul fetelor pe unde or fi umbland? Pupici pt parinti! Copii frumosi si sanatosi! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da,e tare cald!si e cel mai greu un luna asta!si eu ziceam ca se mai exagereaza insa greutatea,lipsa aerului si alte alea sunt greu de supoortat!bine ca am aer condititonat!chiar si cu el transpir rau de tooootttt!nu mai vreau!si mi s-a spus ca dupa,cat alaptarii e si mai rau.oare se poate!eu beau 4-5 litri de apa pe zi si degeaba[bang] mie nu-mi vine sa cred ca mai am atat de puit5n.parca nu despre mine se vb.pai pana in octombrie era timp nu gluma!dar asa? intrbai de consoarta?e speriat de moarte!sper sa-si revina dupa aia macar[:D] in rest ce sa va spun?am degetele superumflate.nu mai pot sa-mi folosesc mainile mai deloc.dar trece,nu?altfel sunt bine.imi fac bagajul pt spital si astept patutul si restul lucrusoarelor! am avut si eu ajutoare sapt trecuta:mama-soacra.da a fost bine.acum deja am trimis-o acasa[:D] va pu si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicile! Vad ca nimeni nu mai are rabdare...chiar ca e greu de tot in ultima luna.Si eu l-am terorizat pe al meu sotior...masaje la spate,la picioare...da-mi aia...zugraveste acolo (apropo,vad ca ne-a apucat pe toate zugravitul...cica ar fi si asta tot de la hormoni). Tot ce iau in mana imi scapa pe jos,nu ma mai pot apleca caci ma dor picioarele,dureri de spate,nu-mi gasesc locul pe nicaieri,arsuri pe gat...singura chestie buna e ca aici s-a mai racorit (nu-s mai mult de 25 C),seara e chiar frigulet.Bb e inghesuita rau de tot,abia se mai poate misca.Si la mine burta face valuri-valuri cand se intinde.Pe mine cel mai rau ma loveste in vezica si ovare.Cand stau in pat si ma intorc de pe o parte pe alta trebuie sa-mi tin burta altfel am impresia ca-mi cade. Laura ma bucur ca esti mai bine,hai ca mai e putin... Am vazut si eu ca Catia e cea mai nerabdatoare dar bb tot cand vrea el vine (intre 37-42 sapt) asa ca vom vedea care va fi ordinea pana la urma (eu sper totusi sa nu depasesc 40 sapt).ileana vad ca te-au ajuns si pe tine neplacerile...tu te tineai cel mai bine! Si aici preturile la mobila sunt cam acelasi dar noi am cumparat direct mobila de tineret (un pat de o pers cu noptiera,sifonier si birou),patutul de bb il aveam deja doar am luat saltea noua.Mie mi s-a parut ca nu merita sa investesti intr-o mobila pe care o folosesti f putin. In rest,n-am mai cumparat nimic...deocamdata avem cu ce ne descurca o luna-doua. O seara placuta, Fleur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna la mamici noi am fost azi la control ca in wk am avut iar contractii dureroase,dar mi a zis dc ca sint ok,ca colul este inchis dar ca nu trebuie sa mai conduc si tre sa stau numai in pat(dar nu am stare deloc mai ales ca zugravim tre sa stau in control:)mi a spus sa iau doar no spa si luna viitoare o sa mi faca eco sa vada daca o sa pot naste normal sau cu cezariana.eu sper sa fie normal dar mai e pina atunci.nici eu nu mai am rabdare deloc si imi este asa frica cu contractiile astea sa nu nasc inainte de termen,am inteles ca acum din luna a 7a este cel mai periculos.in schimb bb este f bine,topaie tot timpu,dimineata imi da desteptarea la 6 ca i este fomica,papam,ii mai da mami si cite o tigarica cu o cescuta de cafea si ne culcam la loc,iar noaptea nu ma lasa sa dorm pina la 2-3 catia si laura vreau sa stiu daca voua va interzis sa aveti contact sexual,pt ca eu de 2 luni nu am voie si cind ma mai saruta sotul sau atinge ma excit,iar dupa aceea incep contractiile.credeti ca le am doar din cauza excitatiei sau din cauza ca nu am mai avut orgasm?mi a fost rusine sa l intreb azi pe dc. ileana eu stau in dr taberei si noi ne intilnim in parcul moghioros(sintem 4 mamici care stam aici,toate cu termen noiembrie),mai vine citeodata alta mamica care sta in tineretului.daca vrei sa vi si tu esti binevenita,eu as veni si in alta parte dar acum cum nu mai am voie sa merg cu masina ar fi f greu.tu unde o sa nasti? va pupic julia 30 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mobila e foarte scumpa pe aici, chiar si o bucata de PFL, d-apoi aia de lemn. Ai mei i-au cumparat acu' doi ani lui puiu' un set de tineret cu pat, biblioteca, dresser, birou, "distractia" a fost $2,400. Patutul l-am vazut ca-i $400, ca se transforma in pat de tineret mai incolo, sifonierul, nu foarte mare e vreo $500, iar masa de schimbat, ca-i si un fel de dresser (comoda) e alti $300. Ne mai orientam. Si eu vreau sa iau mobila care sa tina cel putin pana-i adolescent. Julia, mie nu mi-a interzis contact sexual, dar nu ma mai incumet eu. Mi-a spus doar sa stau linistita si mai mult pe fundul meu. Voi aveti mai putin, dar eu sunt la capatul listutei, noiembrie fetelor, mama ce mai e, si lunile astea trec cel mai incet, mi-aduc aminte si de data trecuta. Mama imi aduce niste creme pt bebe de la farmacie cu galbenele si inca vreo doua feluri, apoi mi-a zis ca-mi cumpara niste salopete, dar i-am zis marimi mai mari, ca de astea de 0-3 luni am. Acuma voi poate ati vazut prin magazine, exista o fasie de material, asa de 8cm cu sireturi cu care acoperi de jur corpul micutului ca sa protejezi buricul pana cade si imediat dupa. Am gasit cand l-am avut pe primul, dar acuma sa dai cu tunul si nu e. Mama a vazut la medico-sanitare asa ceva, dar a zis ca-i sintetic. Voi ati vazut prin magazine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza! ati devenit ca un drog, abia daca imi mai e gandul la cafea cand ajung la birou, intai de toate tre sa deschid forumul sa vad cine ce a mai postat. :)) Fleur, intr-adevar m-au cam ajuns si pe mine neplacerile, era timpul de acum, nu? Adevarul este ca nu as putea spune ca ma deranjeaza ceva in mod deosebit. Constientizez ca ceea ce mi se intampla este absolut normal. E adevarat, am mainile si picioarele umflate, insa nu asa de tare sa nu pot face nimic cu mainile... Ma mai doare si spatele, dar nu tot timpul si suportabil, mai ales daca am grija sa nu ridic, sa nu fac miscari prea ample. Si arsuri am uneori, insa depinde de ce manac, deci si eu sunt uneori vinovata pentru ele, nu ma pot abtine de la anumite chestii de mancare , cu toate ca stiu ce ma asteapta. Din tot ce povestiti voi am impresia ca sufar mai putin ca voi. poate e doar o impresie, chiar nu stiu... Eu o sa nasc la Caritas, cu un medic din spitalul Militar. Nu am mai auzit pe nimeni din gasca noastra sa nasca la Caritas. Asa e? Theiuta, nici eu nu sunt chiar asa incantata de ce am auzit despre spitalul Caritas, dar ma rog la D-zeu sa nasc cat mai usor si sa stau cat mai putin in spital... Julia, mi-ar placea sa ne vedem macar o data inainte sa nasc... Cand va mai intalniti data viitoare? Imi spui si mie? Daca reusesc sa ajung, m-as bucura... Tel meu e 0722.96.95.41. Macar un sms sa-mi dai. :)) M-am cam saturat eu de caldurile astea idioate, dar nu mai e asa mult... azi noapte am dormit cam nasol, cand s-a facut lumina m-am bucurat tare si m-am trezit repede, cu o ora si ceva inainte sa sune ceasul. :) Pupici pt parinti! Copii frumosi si sanatosi! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicile! Ce fac bb?Eu iar am visat ca-i iesea o manuta prin burtica iar eu o impingeam la loc...ciudate vise! Ma simt ca o imensa bomba gata sa explodeze...parca nu se mai termina!Abia ma dau jos din pat,trebuie sa-mi tin burta altfel am impresia ca-mi "cade". V-ati facut bagajul pt spital? Ce-ati pus in el? Pe mine ma cam apuca cu frica cand ma gandesc la nastere...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am apucat inca de bagaj. Am pus eu intr-o punguta 2 camasi de noapte si niste perechi de chiloti noi, insa nu le-am adunat intr-o geanta mai mare. parca mi se pare ca daca fac bagajul vine si momentul nasterii mai repede, si parca ma ia cu frica. Insa e unul din lucrurile pe care le voi face saptamana viitoare, mi-am promis. :) Pupici pt parinti! Copii frumosi si sanatosi! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...