Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

act de proprietate


adda

Recommended Posts

[hia]Am si eu o intrebare: Ce trebuie sa facem pentru ca actul de proprietate al apartamentului in care locuim sa fie pe numele ambilor soti? Apartamentul e pe numele meu (cu numele pe care il aveam inainte de casatorie)...sper ca nu trebuie sa mergem la notarul care a intocmit actul respectiv pt ca NU VREAU sa mai apelez la persoana respectiva! [bang]... Va multumesc si astept un sfat. Ada [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pentru a schimba proprietarul apartamentului conform actului de proprietate actual adica tu intr-o noua forma de proprietate va trebui sa mergeti la un notar indiferent care doresti si sa soliciti acest lucru. Practic va trebui sa decideti urmatoarele lucruri: 1. Sa iei actualul act de proprietate unde apari doar tu cu numele vechi eventual un CF actualizat 2. Sa decizi sub ce forma doresti sa cedezi o parte din proprietatea ta celeilalte persoane si cat anume din proprietate cu mentiunile urmatoare: - Sa fii singura proprietara a apartamentului - Sa nu existe alte persoane indreptatite la acest bun prin succesiune sau alte prevederi ale legii 3. In cazul in care doresti sa cedezi o parte sau intregul drept de proprietate altei persoane sa decizi sub ce forma doresti sa se realizeze aceasta trecere de drept 4. Poti de asemenea simultan sa schimbi numele tau dupa noul nume in acelasi timp in acelasi act. Observatie importanta: Este recomandabil sa cumpatezi bine la acest pas deoarece odata facut noua persoana devine coproprietara cu drepturi depline in functie de ceea ce-i cedezi tu si orice alta revenire este nula de drept, aceasta observatie fiind importanta daca ulterior relatia ta cu persoana din afara proprietatii tale private se depreciaza, parerile de rau fiind tardive. Este doar o recomandare. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, Marius...si apreciez si sfatul tau [;)]...insa tocmai din motivul acesta nu vreau sa apelez la notarul care a intocmit actul....noi eram inainte de nunta, tatal meu imprumutase bani pt achitarea apartamentului(urmand sa-si plateasca datoria din banii de la nunta) si hotarasem de acasa ca actul sa fie pe numele amandorura. Numai ca, notarul, cu care am oarece legaturi de rudenie, a considerat (desi nu l-a intrebat nimeni) ca-i mai intelept ca apartamentul sa fie doar pe numele meu...ca nu se stie niciodata...adica??? noi nici nu ne casatorisem si deja se gandea la divort??? [bang]...sotul meu s-a simtit foarte aiurea atunci...la fel si eu... [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca sa te dezamagesc dar consider ca au rationat intelept. Bineinteles ca rationamentele nu tin cont de latura sufleteasca ci incearca sa fie cat mai ...cum sa zicem...cat mai prevazatoare. Uite eu desi nu am stiut problema ta am rationat la fel, ceea ce daca as fi in locul tau m-ar determina sa fiu mai cumpatat. Nimeni nu iti doreste raul, tatal tau cu atat mai putin departe de el asemenea ganduri insa lumea e ciudata si...uneori cu dram de cumpatare valoreaza foarte mult ulterior. Ar mai fi recomandabil sa intelegi ca efortul unora pentru binele vostru d multe ori este mai mare dintr-o parte asa incat tocmai moral discutand e bine sa recunosti(-teti) acest efort asa cum este el si sa il pastrati ca atare. Eu asa as proceda dar desigur este doar opinia mea. Mult noroc! Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa spun...insa mie mi s-a parut inoportuna si de prost gust interventia notarului respectiv. Mai erau doar cateva saptamani pana la casatorie si noi vorbeam deja de divort??? Mie nu mi se pare normal... Ce sa mai zic de toate vedetele din SUA, de exemplu, care isi asigura averea prin contracte prenuptiale...actele astea omoara incet-incet dragostea celor doi. Parintii mei lucreaza amandoi in justitie (procuror si grefier) de aproape treizeci de ani, asa ca erau constienti de "risc", ca sa ma exprim asa. Au acceptat "sfatul" din jena si respect fata de persoana respectiva (e nasa lor de cununie)... Daca era sa nu am incredere in sotul meu, nu m-as fi casatorit cu el. Stiu ca se intampla tot felul de lucruri...insa e sotul meu si apartamentul ne apartine amandorura...nu simt ca apartamentul ar fi numai al meu...de altfel, el nici nu si-a exprimat dorinta vreodata ca actul sa fie si pe numele lui...insa nu vreau sa se intample ceva - Doamne fereste- si el sa aiba probleme din cauza ca nu e si el proprietar...parintii sotului meu au procedat la fel...apartamentul era pe numele socrului meu la inceput, dar acum e pe numele amandorura... De fapt, nici nu stiu daca mai au rost comentariile astea...ti-am cerut un sfat si mi l-ai dat si pentru asta iti multumesc mult...nu cred ca are sens sa ma justific [:D] Ada [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...