Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic


Simonna

Recommended Posts

Scena: Noua seara, in masina, mai avem jumatate de ora pina acasa, dupa o zi cu putin somn, piscina, padure, lac si alte de-astea, numa bune sa faci un copil sa adoarma in picioare. Personaje: Mami (genul de mami care moare dupa progenitura ei dar nu i-o spune toata ziua ca sa nu si-o ia in cap) si Radu, zis Copilul Atomic, 4 ani si-un piculet (nu mai e nevoie si de alte explicatii:) ) ****************************************************************** Radu: Mami, cind ajung acasa pot sa ma mai joc un pic? Mami (dupa o meditatie adinca, timp suficient sa ajunga la concluzia ca mai bine se culca infantul un pic mai tirziu decit sa faca o criza de oboseala): Da, cu o conditie. Cind am zis eu ca te-ai culcat, te-ai culcat. Daca nu te culci cind zic eu, adio desene toata saptamina viitoare. Stric computerul! Radu (extrem de serios): Mami, daca il strici, nici voi nu mai puteti sa intrati sa cititi mailul, si nici pe Internet... Mami: Foarte bine. Nu intram. Il stric daca nu te culci cind zic eu. Radu: Bine, strica-l! Eu ma uit la televizor! Mami: Il stric si pe ala! Radu: Daca il strici, nu te mai uiti la filmul tau preferat! Mami: Nu conteaza, il stric si pe televizor! Radu: Bine, o sa desenez! MAmi: Iti iau creioanele, si cariocile, si tablita si markerele, tot iti iau si le stric si pe alea. Radu: Bine, o sa visez desene animate! ***************************************** Cortina cade, in risetele parintilor, batuti la puncte de copilul lor, mindri nevoie mare ca-i asa destept! Cu mare drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E un subiect pe forum, ii zice: ce stiu copiii vostrii la cinci ani. M-am intrebat daca sa pun acolo dialogul de azi-iarna, Radu si cu mine blocati intre zapezi si viscole, nemaistiind ce sa inventam, dar m-am hotarit ca aici e locul lui. ************************************************ Seara, afara frig, semineu nexam, asa, pentru atmosfera macar :), ca in casa e cald sa mori, umidificatoare in priza, parcare de politie, de pompieri, de salvari, desene, jocuri, carti... totul consumat, plictiseala fara speranta. "Mami, sa ne jucam cu tablita cu litere!", zice Radu. "Ah, iara?!", ma gindesc eu, constienta ca o sa ma lase sa ii scriu cuvinte citeva minute dupa care o inceapa iar cu distractia lui favorita de citeva seri: "Mami, cum se scrie pipi? Dar caca?"Na, io ce sa-i zic? Ca nu-i frumos sa zici de-astea? Doar si noi il trimitem la pipi toata ziua, cuvintele sint uzuale, iar la manualul de crescut copii de 4 -5 zice ca au ei o perioada in care se fixeaza pe cuvinte de-astea... "interzise". Asa ca seara de seara ma fac ca ploua, depasesc momentul si pun pe tablita, multi de p, de i, de c si de a, de cite ori vrea infantul. Oftez si in seara asta, scot literele, i le dau, el le ordoneaza pe tablita, zice: "iti place, mami?". "Si-nca cum!", ma gindesc eu uitindu-ma la cele doua cuvinte, cum stau ele, frumusel, pe tablita, dar il aprob, in speranta ca macar asa, chit ca metoda nu e tocmai ortodoxa, o sa i se lipeasca de creier cele 4 litere. Si-aud, si asta ma umple de mindrie: "Mami, stiu si eu sa scriu un cuvint!" "Da, puiule, stii? Vaaai ce ma bucur. Hai scrie-l", spun, nerabdatoare, si ma gindesc ce norocoasa sint, uite cum invata copilul singur sa scrie, minca-l-ar mama de intelectual! La care, odrasla mea insfaca literele de pe tablita si, cu o precizie demna de o cauza mai buna, le trinteste in cana de apa. Si zice, triumfatoare: "Uite, mami, asa se scrie toaleta!" ***************************************************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...