Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic


Simonna

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara, doamnelor, m-am scos pe seara asta, prietenul lui Radu, Leon, doarme la noi, asa ca ei au treaba si eu pot sa stau aici, sa povestesc cu voi[flo] Scarmanus, draga mea, nu stiu ce este in spatele lui "daca". Dar iti tin pumnii sa fie asa cum iti doresti tu si sa il poti da la o parte pe "daca" din drumul tau. Oricare ar fi el. Si imi sopteste mie ceva ca [bb] al tau o sa fie o gigilice tare dulce... Crinuta, Nicole, Samara, Corina... pupici pentru copilasi, lasa ca va vine si voua rindul... si o sa rid eu![zz] Marox, sa stii ca vrea sa ne mutam in Ontario! Ca daca prietenii lui care stau in Ontario au voie la scoala engleza, atunci inseamna ca are si el voie, deci ambalarea si mutarea, ce-i asa mare scofala! Si, daca nu se poate si nu se poate in Ontario, atunci sa facem noi o scoala romaneasca aici si sa mearga el cu toti prietenii lui acolo, da' picior de quebecois nu-i trece pragul daca nu stie romaneste sau engleza! Cami, asa e, n-aveai de unde sa stii ce-i poate capul, ca la intilnirea de pe Mont Royal n-a facut decit sa se catere pe diverse, mai ales pe masa! Mai tii minte? Culmea e ca el stie, am ajuns luni pe acolo si ne-a povestit cind am fost "la intilnirea aia la care tu, mami, mi-ai zis ca o sa fie multi copilasi cu care o sa ma joc si, cind colo, ei erau in carucioare si dormeau!" Iuliana... imi tot propun, dar scannerul ala nu colaboreaza deloc cu mine! Nu vrea, si gata, sa nu stiu eu (ceea ce e mai plauzibil) si gata. Trebuie o mina de barbat, dar aia e atasata la barbat, care barbat are program de curatenie de Craciun zilele astea. Si, daca tot o face, n-o sa-l intrerup tocmai eu, nu? Ei, si-acum la lucruri serioase: Cenusareasa, Cinderela, cum zice odrasla, in varianta atomica (incerc sa-mi amintesc cit mai bine si sa redau cit mai fidel, fac si eu ce pot :) ***************************** Mami: Ei, si ce-ai facut astazi? Radu: M-am uitat la Cindereasa. Mami: Hotaraste-te: Cinderela sau Cenusareasa. Nu se poate si cu capra si cu varza! Radu: Mami, tu faci fun de mine! Nu era nici o capra, si varza era dovleac, sa se faca trasura. Dar nu in desen, in cartea aia care e in limba ungureasca, pe care o vorbeai tu in loc de engleza cind erai mica. Mami: De te-aude Funar te pupa! Auzi la el, limba ungureasca... Radu: Cine e Funar? Mami: Un domn cam tra-la-la... Lasa-l pe Funar, spune cu Cenusareasa. Radu: Spune tu cu Funar. Mami: Eu fac baie, sint ocupata. Tu nu faci nimic, stai pe scaun. Nu esti ocupat. Spune tu. Radu: OK. Cu Cenusareasa... Pai, erau doua fete bune, si o doamna grasa care era mama lor. Si soriceii fugeau uite-asa (da din miini ca apucat de streche), ieseau pe o usita si fugeau pe un munte mare (arata cit era de mare muntele, ca Bitman cu inelul) si pisica statea si soriceii fugeau prin niste tunele (arata cu degetele ce imbirligate erau tunelele) si ieseau pe alta usita la vrajitoare... Mami: Hopa, hopa, hopa... Mai calm, relaxeaza-te! Vreau si eu sa intreb ceva: Unu' - ce treaba avea pisica? Radu (intrerupe sirul logic de intrebari): Nici o treaba, statea acolo si ea. Cred ca dormea. Mami: Bine, e clar cu pisica. Da' vrajitoarea??? Ea ce cauta in povestea asta? Radu (indignat): Nu era vrajitoare! Mami: Tu ai zis ca era vrajitoare! Radu: Era witch! Mami: Radu! Asta inseamna tot vrajitoare. Aduna-te! Radu: Ma adun, ma adun! Da' nu era witch din aia ca in Hansel si Gretel, era o nice witch. Mami: Adica o zina? Radu (usurat ca a gasit cuvintul): Da, asa, o zina - witch. Mami: Si, in fine, unde era Cenusareasa? Nu-i cu Cenusareasa povestea asta? Radu (mirat la culme): Pai sigur ca e cu Cenusareasa! Asa mi-a zis tati cind a pus caseta, asa e. Mami: De acord, dar unde e Cenusareasa? Radu: Era plecata cu printul! Mami: Si-a stat asa plecata toata povestea? Radu: Nuuuu!!!! S-au intors si pe urma s-au dus la biserica aia - castel unde era balul si printul a vorbit cu seful castelului... Mami (intrerupe): Pai nu era printul seful castelului? Radu (convins): Nu! Era un domn cu niste mustati care erau puse pe linga gura, nu sub nas! Mami (ride): Era ungur! Radu: Da, era ungur. Ca limba aia in care e cartea, cartea e in limba ungureasca, el e din carte! Mami: Da. Bine. Si lasa-l pe mustacios, zi-mi de Cenusareasa! Radu: Da, iti zic. Ea nu avea mustata. Mami (exasperata): Cum sa aiba mustata? Radu: Pai n-avea. Asta iti spun. Mami: Radu, te rog, e sau nu Cenusareasa in povestea asta? Radu: E, sigur ca e! Nu ti-am spus ca a ramas la castel? Ca o sa o faca sefa castelului. Mami: Poftim, acum! Sefa castelului! Radu: Da! De ce nu ma crezi? O sa o faca sefa castelului! Mami (sub presiune): Cind? Sa o faca odata. Sa o faca orice, numai sa apara si ea in povestea asta, ca e toata lumea, numai ea nu! Radu: Poate e in partea aia pe care eu n-am vazut-o! Mami: Cum adica? Radu: Pai n-am vazut tot filmul. Numai inceputul. Mami (frustrata): Si mie de ce nu mi-ai spus? Ma prostesti aici, ba e Cenusareasa, ba e plecata!Si tu nici n-ai vazut desenul! Radu: Ba ti-am zis. Cu fetele alea doua, una era urita si una era blue, mama aia grasa si soriceii. Mami: Chiar, ca mi-am adus aminte. Ai zic ca fetele erau bune... Cum bune? Ca in povestea asta se presupune ca numai Cenusareasa era buna! Radu: Si printul! Si tatal. Si soriceii. Si witch-ul. Dar ai dreptate, fetele erau rele. Mami: De' aia care era blue cum era? Radu: Blue. Ce nu intelegi? Mami: Cum adica blue? Avea fata albastra? Radu (il umfla risul): Vai, mami! Cum sa aiba fata albastra? Era blue -imbracata. Mami (revine la marota ei): Inteleg cu albastrul. Dar Cenusareasa? Nu era deloc? Radu (da semne de nerabdare): Ba era. Dar era pink. Si era plecata. Cu printul. Ti-am zis deja! Mami: Da, uitasem. Si cind se intoarce? Radu: Nu stiu. Cred ca ai uitat si ca nu am vazut desenul pina la capat. Dar in carte se intoarce cind face ceasul bang de (intinde degetele) unu-doi-trei-patru-cinci-sase-sapte-opt-noua-zece-unspe-doispe ori. Mami: Auzi, eu am inteles ce si cum. Nu vrei tu sa te duci sa vezi povestea mai departe? Sa fac si eu baie linistita? Radu: Nu. Stau cu tine. Vrei sa-ti povestesc Lion King? Ca pe ala l-am vazut pina la capat. Si cu Simba si cu Kiara. Simba era tatal Kiarei... dar in primul episod el era mic si Kiara nu era nascuta, ca el trebuia sa fie mare ca sa poata sa se nasca ea, dar nu din burtica lui - ca el s-a facut un domn leu, dar numai in al doilea episod, adica ba nu, ca maimuta-vrajitor a aratat-o pe Kiara si cind s-a terminat primul episod - din burtica doamnei leu, leoaica, pe ea o chema... cum o chema, mami, cind era mica? Stii, leutza cu care a fost Simba in tara unde locuiau hienele. Never mind, nu-mi aduc aminte, si uncle-ul lui Simba, Scar, voia sa ii ia tara... Mami (ride ca nebuna): Hai, serios?! Si i-a luat-o? Radu: Da, dar pe urma a venit Simba inapoi si i-a spus "Run, run and never come back", cum i-a spus si Scar cind a murit tatal lui, dar Scar n-a vrut sa fuga si l-au mincat hienele. Mami (care nu mai poate de ris): Si ala, cum il chema?! Da, Kovu! Ala cine e? Radu: Kovu semana cu Scar - Scar era in primul episod si a murit si Kovu era in episodul cu Kiara si era mic si pe urma se facea mare si cinta cu Kiara in tara aia cu iubire. Kovu locuia cind era mic acolo unde inainte stateau hienele alea care zic: "UUUgly" si l-au mincat pe Scar ca Scar a facut tara saraca si nu se mai gasea mici food nici apa si lor le era foame. Numai ca leii rai au schimbat tara in care stateau hienele. Inainte erau doi munti, dar leii au darimat un munte... Mami (se ineaca de ris): Da' cum l-au darimat? Radu (serios): Pai nu cred ca aveau buldozere! Cred ca s-au adunat si au impins cu totii... Mami (ride in continuare, nici nu mai stie daca ride de ce-i iesit de bietele povesti sau de ea, cine-a pus-o sa faca conversatie cu copilul!): N-aveau buldozere! Auzi la el! Sigur ca nu aveau! Radu: De ce rizi? Ca uite, dinozaurii din povestea cu Long Neck aveau... Puneau un Three-Horn sa sparga muntele... Mami (ride iar si, recunoscind pericolul,implora): Nu, nu mai pot, te rog se nu-mi povestesti si desenul asta, mi-ajunge pe azi!!!! Radu (o suspecteaza ca nu-l ia in serios, apoi se hotaraste): Bine. Ma duc sa-mi aduc camionul. (Si-aminteste ca nu-i voie cu jucarii mari in baie): Pot? Mami (care face orice pentru cinci minute de liniste): Daca te las sa aduci camionul, taci? Taci? Taci????? ***************************************** Cam asta a fost. N-a tacut nici cu camionul, dar m-a salvat Leon, macar m-am sters in liniste. Doamne, ce bun e la casa omului un frate mai mare! Noapte buna, doamnele mele! Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))][:-)))][:-)))]Tare destept mai e!! [bis][bis][bis] Stii ceva,eu cred ca datorita voua parintilor ,este un copil asa vorbaret si gata oricand sa afle ceva nou.Pentru ca tu ii satisfaci curiozitatea ,ii tii companie ,il inveti multe lucruri si iti place sa-i povestesti ,sa-l incurajezi.Ceea ce este un lucru ff bun. Sper din tot sufletul sa fiu si eu la fel ,cand va incepe fetitza mea sa puna intrebari.In ultimul timp sunt cam nervoasa ,sper sa treaca repede. Pupici multi ,in special lui Radu. Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, Nicole... sarumina de vorbe asa de calde... Eu cred ca Radu ar fi vorbit mult si daca nu i-ar fi vorbit nimeni! [bang] Dac-as fi 100% convinsa ca au existat vieti anterioare, as zice ca el a fost ala din pestera care a inventat primele cuvinte! (Ca intr-o viata mai apropiata a fost narcoman, alta explicatie pentru placerea cu care inghite orice medicament i-as da, de la calciu lactic - pe care eu n-as pune gura nici sa ma tai- si pina la antibiotice, nu exista). Pe de alta parte, aveti si dreptate, noi am incercat constant sa-i deschidem orizonturi lui Radu, am profitat de orice intrebare a lui ca sa ii dam motive sa intrebe altceva... cum sa zic, ieri, in "Cindereasa", cind a intrebat cine e Funar, i-am servit o istorie intreaga (n-avea sens sa v-o servesc si voua pe forum, voi o stiti)despre cum e formata Romania din trei provincii mari, despre cum in Transilvania exista unguri si cum au ajuns ei acolo, despre cum veneau turcii si nu reuseau sa treaca muntii Carpati, da' Carpatii ce sint, pai muntii aia mari, tii minte, ne uitam pe geam din casa si vedeam munti din sufragerie, aia era Timpa, ne uitam din camera ta si vedeam munti, aia era Piatra Mare, toti fac parte din Carpati si etc, etc, etc. Da' in Montreal de ce nu vedem munti pe geam? Pai pentru ca, si pentru ca, si pentru ca. In genere, eu sint responsabila cu partea asta, colegu' zice "cultural-artistico-informativa" si se sparge de ris cind ma lansez, iar el ii da cu tehnica, desfac impreuna orice aparat care se strica, camera lui Radu e plina de suruburi si videouri dezasamblate, asa ca Atomicul are o idee, aproximativa, evident, la cei patru ani si jumatate pe care ii detine, despre cum functioneaza o serie de chestii... Aseara, de exemplu, tinea sa stinga luminile in casa, daca tot mergeam la baie. Eu, care nu suport ideea de a ma fitii pe intuneric de colo colo, am zis ceva de genul: "nu ma tine cu lumina stinsa, au stat altii pe vremuri destul cu luminarea, lasa lumina aprinsa daca tot s-a inventat". "Da' de ce altii stau pe vremea asta la luminare? A cazut transformatorul si n-au generator?", m-a intrebat Radu (a fost azi-vara pana de curent si de-acolo ne-am dotat cu asa vocabular de specialitate, ne-a biziit un generator la 50 de metri de geam zile in sir, s-au purtat multe discutii pe tema: de ce biriie generatoarele si la ce sint bune ele). Drept pentru care i-am explicat ce-i cu "pe vremuri", am trecut in viteza de la Epoca de Piatra la Evul Mediu si de acolo la Edison cu becul lui, ba ca si la Einstein, mai stie mama zmeului ce i-am zis de el, dar mi-amintesc ca l-am pomenit. Oricum, Nicole, sa nu-ti imaginezi ca eu n-am nervii mei, a fost o vreme cind mi-i varsam si pe Radu, pe urma plingeam si-mi ceram iertare, el plingea cu mine... N-a durat mult, m-am prins eu ca nu e sanatos pentru nici unul din noi, asa ca, daca am nervi, ii explic ca n-am nimic cu el dar ca ar fi prudent sa se dea din calea mea. Si figura tzine, el se duce in treaba lui, mai bombane, ma mai blagosloveste, dar ma evita, pe urma vine si zice: "Ti-au trecut nervii? Sau mai trebuie sa fiu prudent?" Pe mine ma umfla risul, ne pupam si citim sau ne jucam... Gata, ma duc sa echipez trupa de plecare, mergem sa suflam in tortul unei prietenute care implineste azi un an. Si trebuie sa-i fac instructajul, are o dambla sa sufle in luminari, dupa ce i-a suflat anul trecut vecinului in luminarile de pe tort de-a plins ala, saracul, toata seara, imi fac mereu timp sa-l santajez - acum vine Mosul, asa ca de-i sufla Stefaniei in luminari nu mai primeste nimic! - si sa-l fac sa promita ca sta depare de tortul aniversar! Preventiv, o sa-mi iau si niste luminari la mine, i le infig pe urma in felia lui si n-are decit sa sufle in ele pina ameteste! Sarutari, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De mult timp ma tot tin sa-ti zic o chestie. Toate fazele cu Radu sunt mortale, dar mie mi-a ramas in cap in mod deosebit una, aia cu "o sa visez desene animate", este la inceputul subiectului. Mai, e extraordinara faza aia si n-ai idee de cate ori ma bantuie cand ii mai interzic Oanei cate ceva. Vezi sa scrii si despre aniversare. Apropos de lumanari, pai sa sufle fiecare copil in tort dupa ce sufla sarbatoritul, stiu ca de multe ori o iau altii inainte, si Oana facea la fel, dar pe bune ca trebuie lasati sa sufle toti. Pupici pentru Radu si mami Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, Nicole, o sa vedeti, in fiecare mamica zace un geniu intr-ale evitatului crizelor cu aproape orice pret! Elena are dreptate cind spune ca fiecare copil ar trebui sa sufle, dar, pe de alta parte, Sarbatorel are si el dreptul la momentul de glorie, doar cadourile si tortul cu luminarile lui sint fascinatia zilei. Radu, unul, are un tic-tac sa sufle in luminari, torturile lui arata mereu ca o ploaie de lumina, pun in centru o luminare cu virsta si tot tortul e plin de luminarele de-alea mici, cite incap (toata smecheria e sa aprinda doi insi luminarile, altfel pina termini cu aprinsul se topesc alea cu care ai inceput! :) ) si nu concepe ca alt copil sa sufle in tortul lui. Iar mie mi se pare cinstit sa ii respect dorinta. De-aia nici nu-i dau voie sa sufle in luminarile altora! Anul viitor, pentru ca David a plins foarte tare ca n-a suflat si el in tortul lui Radu, o sa pregatesc feliute de prajiturele pe farfurioare, sa sufle fiecare copil cind il taie pe el capul! Si inghetata o s-o pun peste prajiturica. Ca la noi, pentru ca mami nu se stie cu prajiturile facute in casa, tratatia de baza este tortul de inghetata. Succes declarat, nu ramine nici o picatura, toata lumea linge farfurioarele si bolurile. Si arata super-frumos! Vreti, nu vreti, eu va dau reteta :)) Inghetata la cutii cit mai mari, cit mai multe culori de inghetata, se aseaza alternativ pe un platou cit mai mare inghetata de culori diferite pina se termina inghetata sau platoul. Se trinteste fara nici o logica o tona de frisca (preparata din timp) deasupra inghetatei si se decoreaza cu bucatele de fruncte colorate, bombonele si sirop de ciocolata (sau altceva). Se infig luminarile, se sufla, se cinta La multi ani in cite limbi stie Sarbatorel, se fac poze si se pune in boluri si farfurioare. Avantajul, din punctul meu de vedere, este ca in cinci minute e gata si e spectaculos de frumos, cu frisca aia care face valuri, luminarele multicolore si fructele! Uf, nu se mai repara scanerul ala, sa pun o poza! De petrecere? Radu s-a remarcat prin mincatul rapid cu degetele a cremei de pe tort, a asteptat politicos pina cind Stefania a bagat degetele in tort si pe urma s-a apucat de sapat prin crema! Copiii le-au urmat exemplul si s-a lasat cu un fun general, ce mare lucru, sa maninci tortul cu degetele direct de pe platou! Asta-i naspa cu tortul de inghetata, chiar, ca nu-l prea poti minca cu degetele. Dar incercam la anul, cine stie unde o sa gasesc frisca aia! Ca la vreo trei zile dupa petrecerea lui de 4 ani nu stiam ce iti muta nasul la Radu in camera. Pe urma am inceput sa gasim bucati de cremwursti pe sub pat, birou si covoare. Si alte trei zile am tot gasit! Ca, daca n-au avut frisca la ei in camera, dragutii de invitati s-au batut cu cremwursti! [cool] Si au spart toate baloanele insirate prin casa calcind pe ele, ca era cel mai meserias zgomot posibil, nu stiam de ce se aude ca la Marasesti din camera lui si de ce rid ei cu atita pofta! Si s-au dat pe parchet ca pe gheata, ca doar de-aia cumparasem eu balonase de-alea de sapun, sa le sufle pe parchetul meu! Mint, asta a fost la trei ani, drept pentru care la 4 le-am scos din program. Dar s-au descurcat fara, unul pe burta si ceilati tirind de el pe culoar, a functionat! Jur ca anul viitor il duc in parc si fac acolo BBQ. Si tortul in cumpar de gata! Revenind la aniversare, Radu s-a culcat pe geci in masina, era rupt de somn, asta pe la 7 seara, asa ca la 10 jumate, cind a ramas singur in camera sa se culce, ne-a servit un concert de Craciun exclusiv "Gingle bell, gingle bell" cu cite un "hei" autentic de Fagaras, de-a trezit toti vecinii! L-am lasat un sfert de ora si pe urma ne-am zis ca raguseste, se mai imbolnaveste acum, in prag de Craciun si tot noi tragem, asa ca hai sa-i oprim patefonul! Credeti ca ne-a luat in serios cind l-am certat? Aiurea! Noi eram in pragul crizei de nervi - daca mai auzeam "Gingle bell, hei!" o singura data imi luam lumea in cap - iar Pavarotti din patutz nu mai putea de mindrie, cica: "Mami si tati, ati vazut ce tare si ce repede am cintat?". Gata, ma duc sa cint niste Gingle cu Atomicul si, promit, de miine revin la "Dialoguri", prea m-am trezit povestitoare si ma abat de la subiect! Cu drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...