Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic


Simonna

Recommended Posts

Pai... ce sa zica... am crezut ca ne articuleaza vreo doua, m-au trecut usor racorile, ca era si mare omul, ii lipsea simtul umorului cu desavirsire. Da' s-a multumit sa ne umple de dispret privind de sus pina jos blugii si adidasii nostri "regulamentari". Pina la urma, sa zica merci omul (m-am gindit eu :) ) ca fiu-meu depasise perioada in care, daca vedea afro-americani in autobuz zicea (norocul nostru ca era absolut nevinovat, se vedea pe fata lui ca e convins de ceea ce spune si mai era si supra-politicos): "Sir/Ma'am, did you stay to long in the sun?!". [bang] Ba, uneori, ca sa ma faca cu nervii definitiv, adauga si o explicatie de genul: "Am fost si eu la mare, da' nu m-am facut chiar asa de negru!" Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hopsieu] Intr-o seara,pe cand tot incercam s-o conving pe Andreea ca trebuie sa ne culcam (pe un ton destul de ridicat[blabla]),imi spune: "stai--violenta impotriva copiilor se pedepseste cu inchisoarea" Pufnesc in ras,iar ea adauga: "sunt parinti care nu le dau de mancare copiilor"(si incepe sa insire ce-i place ei) Bine zic,dar are vre-o legatura cu mine??? (o mai altoiesc cand nu ne intelegem) Nu ,nu ca tu-mi cumperi de toate. De unde sti ca nu le da de mancare??? De la bica(adica mama) Fetelor,...daca ar fi fost un pic mai mare cred ca eram demult dupa gratii...[cusca][ups] cu drag alina alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scena: Mami si Radu, la culcare. ************************************** Mami: "In numele Tatalui, al Fiului si al Sfintului Spirit, amin" Radu: Cum adica "amin"? Mami: (trage de timp, nu prea stie ce sa spuna): O... pai Amiiiin... Amiiin... Este un cuvint care o sa-ti place foarte tare! Pentru ca in mai toate limbile se spune la fel: in Franceza e "Amin", in Engleza este "Amen", in ungureste e Amin, in germana - Amin, in rusa - Amin, in italiana tot Amin... In timp ce insira toate limbile straine care ii trec prin cap, gindeste intens, cum sa-i explic, cum sa-i explic... Insiruirea continua pina cind, in fine, pica si fisa! "Stiu", isi spune mami. Si explica: -Amiiiin... Adica un fel de "sa ma auda Doamne - Doamne ce frumos mi-am spus eu rugaciunea!" Radu: Si dupa ce spui "Amin" ce se mai intimpla? Mami: Pai, ce sa se intimple, ne culcam. Radu: Nu, nu aici, la noi! In cer, la Doamne-Doamne. Mami: Pai, suna un clopotel. Sint multi clopotei acolo, de fiecare data cind cineva spune "Amin", suna clopotelul lui. Si atunci Doamne - Doamne stie ca a fost un copil, sau un domn, sau o doamna care si-a spus rugaciunea. Si se bucura! Radu (circumspect): Da', mami, Doamne-Doamne stie sa vorbeasca multe limbi? Mami (nu face legatura, desi simte ca urmeaza capcana!): Da, nu sint sigura, dar cred ca da. Radu (de-a dreptul ingrijorat): Mamiiii! Tu l-ai drived crazy pe Doamne-Doamne, saracu'! Mami (blocata!): Eu? Ce zici ca i-am facut? Radu: Pai atita ai zis "Amin, amin, amin, amin" ca l-ai innebunit cu clopoteii aia! ********************************* Cum am justificat eu de ce nu suna clopoteii decit cind spui prima data si neaparat cind termini rugaciunea nici nu mai conteza. Ca nici macar ala micu' nu m-a crezut. De citeva zile ma supravegheaza cu mare atentie! Cind eu zic: "Sfintului Spirit" el ma atentioneaza: "Numai o data, mami!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

D.! Bine ca nu stie sa citeasca inca, i-ai mai da si tu idei, de parca n-ar avea destule!!!! :) Din fericire, pentru nervii mei si ai lui Doamne-Doamne, l-a culcat tati in ultimele doua zile, poate uita, desi are o memorie de elefant! Nu trece zi fara sa n-aiba tot felul de idei bubuitoare, nu sint toate haioase, unele sint de-mi vine sa-l arunc pe geam! Si ma enerveaza, mama, ce ma enerveaza! Sint sigura ca si alte mamici sa "distreaza" asa, dar imi descarc si eu nervii scriind... Uite, sa ai o idee despre cum m-am "distrat" in ultimele 24 de ore... Aseara, vreau sa zic, l-am luat special cu mine la magazin, cumparam un cadou pentru David, prietenul lui, si, ca sa n-am surprize, l-am pus sa isi aleaga singur jucaria pentru el insusi, l-am intrebat de un catralion de ori daca nu cumva vrea exact ceea ce alesese pentru David. Nu si nu, el vrea trailerul, ca e fain, poate sa duca multe masini, pompieri de-aia ca pentru David mai are trei... Luam trailerul. Dupa ce s-a jucat o jumatate de ora cu trailerul acasa si ne-a ametit cu ce trailer meserias are el, dintr-o data a decis ca lui nu-i trebuie trailerul, ca masinile de pompieri ale lui David sint mai faine si ca vrea din alea. Bine, ok, il impachetam, miine returnam trailerul si cumparam alta jucarie, nu te mai miorlai ca te dau la pisici sa te suporte ele! Zis si facut, a mai plins un pic, asa, de fason, s-a culcat dupa ce i-am mai promis o data ca returnam trailerul... S-a trezit de dimineata, cica: Hai la Walmart. Eu aveam de facut ciorba, de vorbit cu mama, petrecerea lui David era la 11, deja era 9, unde sa te duci la Walmart? Na, si da-i distractie. Ca el acuma vrea, ca el acuma merge, daca nu-l ducem noi cu masina merge el cu autobuzul si metroul, ca stie ca n-are voie sa stea aproape de margine cind intra trenul in statie, ca una, ca alta. Toata inainte-de-masa n-am facut decit sa-i explic de ce nu mergem la Walmart acum, dar acum, a acceptat dar a fost "nefericit", a oftat intr-una si si-a dat ochii peste cap ca sa vada toata lumea ce putin intelegatori sintem noi si ce persecutat e el... Mama, nici nu stiu ce anume m-a oprit sa nu-mi iau lumea in cap, asa nervi mi-a facut! Ne-am dus la petrecere, David a scos pompierii aia din cutie, Radu i-a studiat, "mami, nu-s cine stie ce grozave masinile astea! Nu mai returnam trailerul", face. Pleacam de la petrecere, pe drum: "Mami, mergem la Walmart sa schimbam trailerul". "Cum sa schimbi trailerul???? N-ai zis tu ca nu-ti plac pompierii?" "Nu-mi plac! Dar vreau alta jucarie! Returnam trailerul." Ma lasa nervii, admit ca mergem la Walmart, s-o ia gaia de simbata dupa-masa, imi spun, o sacrific pe asta, poate am o duminica linistita... Ajungem in lift, Radu sare, tati il roaga sa se potoleasca. Raspuns? I-a tras una nu spun unde de-am crezut ca il lipeste tat-su de usa de la lift. Nu l-a lipit pentru ca avea miinile ocupate, dar s-a indoit de la mijloc si-a zis ceva care cu siguranta nu e pentru urechile unui copil. Radu nu l-a auzit pentru ca era ocupat sa-si racneasca protestul (dupa ce el a dat in tati eu am declarat doar: "Adio, Walmart"). Un fun de zile mari, eu cind apuc sa zic ceva nu-mi mai retrag cuvintul, ca sa nu bulversez plodul, el stie asta, asa ca el plinge, eu bomban, tati se tine de... nu spun ce. Ca represalii impotriva batausului, nu mai returnam trailerul. In fine. Dormim dupa-masa, mincam, Radu isi cere iertare de la tati ca in filmele indiene, printre lacrimi si suspine, imi promite mie luna de pe cer si maninca exemplar, treaca de la mine, hai la Walmart, zic. Returnam trailerul. Ajungem la Walmart, evident... inchis. Eh, zice Plodul, nu-i nimic, venim miine. Eu explodez: ca daca tu crezi ca eu eu alta treaba n-am decit vineri seara, simbata dupa-masa si duminica dimineata sa ma fitii la Walmart, te inseli amarnic. S-o crezi tu! Nici prin cap sa nu-ti treaca! etc etc, tot ce adunasem in mine s-a dezlantuit. Odrasla se uita nevinovata in ochii mei, deschide usita aia prin care te poti uita in portbagaj, arunca o privire la cutia in care reambalasem trailerul, apoi asa, de mila, de sila, de nu stiu de ce, zice: "Bine, bine, mami, bine! Nu mai ducem trailerul inapoi! Il tin. Ca imi place si ma joc fain cu el". Na, belea! Nu mai returnam trailerul. Acasa l-a dezambalat iar, ne-a explicat iar de ce e o jucarie asa de grozava, abia l-am convins ca trailerul nu maninca macaroane cu brinza, abia l-a lasat ca sa mearga la culcare... Pe drum spre camera lui l-am auzit plingindu-se (trailerului, sau soferului de la trailer sau stie cucu cui!): "Of, mami e cam nervoasa azi! Da' ce bine ca era inchis la Walmart, ca daca returnam trailerul astazi, miine trebuia sa mergem sa-l luam iar!" ********************* E aproape miezul noptii, aseara pe vremea asta returnam trailerul :) Cune stie ce-o mai fi miine! Poate il returnam, poate nu :) Nici nu mai conteaza! Radu doarme deja, afara a fost o furtuna meseriasa, tati ma asteapta sa mai fumam o tigara si sa mergem la culcare. Nu de alta, dar miine o luam de la inceput! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, si de ce esti nervoasa[:D]? Pentru un amarit de trailer...parintii astia. Nervi buni pe maine!! P.S. la noi razboiul cu "cine are nervi mai buni, ala cistiga" e pentru punga cu antilope sau walky-talky. Stef le-ar vrea pe amindoua si platite de mine. Eu zic numai una si sa-si adune bani. Hotarirea asta ma costa ore intregi de negocieri zilnice si vigilenta pentru fiecare ciupeala a lui Stef, care vrea sa castige necinstit banii. In cite o zi l-as agata intr-un cui, ca pe un palton, numai sa nu ma mai urmareasca zeci de minute prin casa, turuind si incercind sa ma corupa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina.... 5 luni... ce frumos... plingea, dormea, minca, facea kk, ridea cind ma vedea, cadea din pat macar o data pe saptamina, topaia cu mergatorul prin casa... Acu' sta la mine in brate si ma bombane ca nu il las sa se joace nu's ce joc pe Internet. Si s-a uitat la mesajul tau, a vazut capul care se loveste de zid si-a zis: "uite, ala da cu capul... De ce da cu capul?" Eu ce sa-i fi spus? M-am trezit zicind: "E nervos". Si odrasla, draguta de ea, a facut: "Ha! Ca mine! Nici pe ala nu-l lasa mama lui sa se joace pe Internet!" Eu ce sa mai zic??? [bang] Cu drag, nu dispera, la 18 ani pleaca la facultate! [ups] :) Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...