Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic


Simonna

Recommended Posts

draga aalina, eu, cind amnascut am primit urmatoarea incurajare: primii 3 ani sint grei.... si asa a fost simona, rid singura ca nebunii in fata computerului, iar colegele se uita la mine consternate.. asa ca trebuie sa le citesc si lor ce nebunii este in stare sa faca micul tau terorist!! apoi, felicitari pentru stilul de narare.. daca nu esti scriitoare, ti ai ratat cariera... pusi grasuni!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tora... In Ro am fost ziarista. Mi-a placut fiecare secunda din ce-am facut, la nebunie. Am avut de ales intre a merge cu mare-mare drag la serviciu sau a fi capabila sa-i ofer lui Radu o alta perspectiva asupra vietii. Si a fost clara alegerea, regretele nu-si au locul aici. Cred ca am mai spus undeva pe forum, scriu de drag, as sta ore in sir in fata computerului si-as clipoci pe taste. Deocamdata ma omoara competitia, Atomicul si tatal lui, si bucataria, care, mama ei!, nu se face singura. Cred ca am sa scriu si cind n-o sa mai citeasca nimeni :), pentru mine si pentru el, o sa citeasca atunci cind o sa fie mare si o sa regaseasca ceva din mamica lui, din el insusi. Pina atunci, ma duc sa-l recuperez, s-a ascuns la el in camera, e suparat foc si nu-l intereseaza ca "mami scrie ca sa citesti tu si sa te crucesti, puiule, cind o sa fii mare!". Cu drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Extrase din Povestea Porcului (condensata la maximum, ca tare mai era tirziu in noapte): Mami: ...si ziua era porc si noaptea era un domn taaaare destept, frumos si bun. Si Fata Imparatului a aruncat pielea de porc in foc si atunci el a plecat in lume si ea a trebuit sa il caute. Radu: Mami...!? Ce cauta? Porcul sau domnul? Mami (mai mult pentru ea insasi): Puiule, povestea asta are o morala adinca. Cred ca nu conteaza, ca tot aia gaseste. (Schimba tonul, oficial, de mamica ce spune o poveste): Cauta domnul. Nu ti-am zis ca porcul nu mai era, ca ii aruncase pielea in foc? Radu: Mami, da' il cauta ziua sau noaptea? Mami: Ziua, fratele meu! Cum sa-l caute noaptea? Vrei sa isi rupa gitul in padure, sa impiedica de ceva si gata, nu mai apuca sa-l gaseasca? Ce-ti veni? Radu: Pai daca il cauta ziua nu putea sa-l gaseasca ca era porc. N-ai zis tu ca ziua era porc si numai noaptea domn? *********************************************** N-are sens sa continuu. Stiti si voi ca Fata Imparatului l-a gasit pe porcul-domn sau invers... Numai fiu-meu, un realist din fire, nu pricepe: "Daca domnul era domn cum facea sa fie porc?"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Vai,Simonna,ce mare placere mi-ar face sa va observ din umbra 24 de ore!Cred ca mi-ar oferi Raducu tau,amintiri unice!Apropos,unde ash putea vedea shi eu o pozica cu puiul tau?Cred ca are nishte luminitze in oki [olala] shi ie gata de atac mereu. Cit despre poveste...pai n-are dreptate cupilu'?Intii spui una despre skimbarile petrecute cu domnul-porc pe timp de zi-noapte shi dup'aia o dai la intors? [;)] [pup] dulci la un baietzel deshtept shi imprevizibil [^] , Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici si voua! O sa pun si poze, am mai zis, m-am uitat la arhiva, sint toate de cind avea mai putin de trei ani, deja nu mi se mai par relevante... :) era spirt si glorie si-atunci, avea o multime de initiative, doar ca tacea mai mult. Acuma?[mariaj] Uite-asa imi face capul! Citeodata ma si intreb daca nu era mai bine sa nu muncesc asa, din greu, ca sa il invat sa vorbeasca [}:)] Acum il culca tati, trei paste de dinti am pus pe periuta, albastra face dintii sa sclipeasca, rosia omoara microbii, alba albeste dintii... Si miine dimineata de ce ma mai spal? Pentru ca miroase gurita. Da de ce miroase? Pai se aduna microbii. PAi nu i-am omorit? Pai ba da, dar au mai ramas citiva, asa, de saminta. Cum de saminta? Papagalii maninca seminte. Eu am baut lapte, n-am mincat seminte... Samd, samd, samd. Ce bine-i ca-l culca tati si eu sint la computer!!![cool] Cu drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Radu si Denisa se joaca de-a mami, tati si copilul in parc, printre tobogane, scari si tot felul de bare de metal. Le lipseste mereu cite unul, ei sint doar doi si-si distribuie rolurile alternativ (si in contratimp :) ), "nu, zice Radu, deja patruns de importanta viitoarei sale masculinitati[bang] tu esti mami si eu sint tati", "Ba nu, eu sint tati si tu esti mami", ii raspunde Denisa, "Ba nu, tu nu poti sa fii tati", face Radu, "Nici nu vreau sa fiu tati, vreau sa fiu mami", se razgindeste Denisa, "eu sint mami si tu esti copilul", adauga. "Ba nuuuu", protesteaza Radu etc etc. Plictisite de tot acest dialog care nu pare a avea final, mami a lui Radu si mami a Denisei nu le mai dau mare importanta, se balanseaza lenes pe leagane, la cinci metri de copiii care nu se mai hotarasc o data cine cine e, sub razele soarelui de toamna. Deapana amintiri din tinereti, rid si povestesc, cu doar o jumatate de ureche la copii... Jumatate de ureche care percepe un plinset asa, vaicarit, alene, e clar, nu s-a lovit nimeni, nu-i nici o problema. Totusi, spiritul matern triumfa si mami a Denisei se intereseaza, politicos, ce s-a intimplat. Denisa, cocotata in virf de tobogan, contrariata de indiferenta care razbeste dinspre mamici nu raspunde, se miorlaie mai departe, asa, doar-doar s-ar gasi cineva s-o consoleze. Mamicile isi zimbesc una alteia, conspirativ (am mai vazut noi de-astea, isi spun, dac-o bagam in seama acum chiar incepe sa plinga...), mami a Denisei ii explica cum ca nimeni nu o poate ajuta daca ea nu zice ce are, iar mami a lui Radu adauga si ea citeva cuvinte bine plasate, menite sa contribuie la educatia copiilor. Cum Denisei i s-au infundat brusc urechile si refuza net sa auda sau sa zica ceva, orice, mami a lui Radu incearca sa afle ce s-a intimplat de la celelalt combatant : "Radu, de ce plinge Denisa? Stii?". Radu atirna de-o bara cu capul in jos, ca liliecii, si striga absolut nevinovat: "Nu stiu." Plinsul Denisei se mai aude pret de citeva clipe, mamicile isi reiau susoteala, Radu atirna in continuare cu capul in jos si studiaza ceva in nisip, vintul adie tacut, frunzele fosnesc, veveritele topaie dintr-un copac in altul... Dintr-o data, Denisa si-aduce aminte ca aude si poate vorbi,plinsul ii trece instantaneu, si se repede la Radu, sufocata de indignare: "Cum nu stii, cum nu stii? Ca doar tu m-ai batut!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult sau mai putin culinare... **************************** Radu, venind de la gradi, de unde il luase bunicul, zis si Bo, povesteste sufocat de entuziasm: Mami si tati, mami si tati! De la gradi n-am venit direct acasa, era sarbatoare la scoala si am sarit pe dinozauri si m-am dat pe tobogan si m-am jucat... Si Bo mi-a cumparat...aaaa... aaaaa... Bo, ce mi-ai cumparat, spune tu. Bo: Ce ti-am cumparat? Radu: Aaaa, de-aia, cum ii zice... inghetata de par. Mami (casca ochii si e in criza de imaginatie): Poftim? Ce zici ca e aia? Radu (convins): Inghetata de par, da. De-aia ca arata ca o inghetata si e din par... Stii, daca pui inghetata in loc de coafura de la doamna care e mama vitrega a lui Cenusareasa, asa arata, numa' ca o amesteci cu parul... Da, da, inghetata de par. ************************************ Mami si Radu fac salata de boeuf. Tati nu are voie in bucatarie, cica e surpriza. Radu bate maioneza, mami taie morcovii, Radu taie cartofii, mami - carnita, Radu mai zapaceste mixerul, televizorul merge, computerul si frigiderul ne dau zgomotul de fond necesar unei bune comunicari... Radu, striga la mami, sa se faca auzit: Mami, ce gatim noi aici? Mami: Salata de boeuf, ti-am zis de o mie de ori. Radu (stilceste pentru a mia oara cuvintul): Salata de braf? Mami (satula de zgomotul mixerului, de a repeta a mia oara "de boeuf", de a fi sechestrata in bucatarie, zice printre dinti si repezit): De boeuf, ma! Radu (sare de pe scaun si se repede in sufragerie): Tati, tati, am gatit cu mami o surpriza, dar numai eu maninc din ea. E salata de batman! *********************** Radu sta pe fotoliu si bea ceai cu paiul: -Mami, cind beau eu ceai, la baieteii aia de la mine din burtica, aia carora le e foame tot timpul, la ei ploua, nu-i asa? - Probabil, puiule... - Da' umbrele au? - Au... -Da' de unde au? Ca eu n-am mincat nici o umbrela... *************************************** Mami si Radu, la magazinul arabesc: Mami: Uite, uite, Radu, zahar candel... N-am mincat din asta de cind eram aproape ca tine de mica, imi dadea bunica bunicii tale... Vreau: Vreau si eu zahar candel. Care-i ala? Mami: Uite ala este, dar nu se poate, strica dintii. Dar uite, iti cumpar rahat, fac pariu ca ai uitat e asta, n-ai mincat de cind aveai doi ani si-un pic, sa vezi ce bun e, si ce pufos, si ce gustos... Radu: Bine, vreau sa-mi cumperi rahat, dar imi dai sa maninc de cum mi-l da domnul vinzator. Mami: Nu, trebuie sa-l platim... Vrei sa ne ia politia? Primesti dupa ce trecem de casa. Radu e de acord, trecem de casa, insfaca punga cu nerabdare, o deschidem, ne ingramadim care mai de care sa infulecam, ne lingem pe des'te. Radu se aseaza multumit in scaunelul lui de masina, isi ia si punga la el si mesteca, se aud doar oftaturi de placere si mormaieli de "buuun, yammi, buuun". Mami conduce concentrata, e noapte, ploua un pic, trafic destul de aglomerat. Dintr-o data, un imbecil ii taie calea, fara semnalizare, numai asa, de pe banda din stinga pe cea din dreapta ei si apoi inapoi. Asa ca, fara sa gindeasca, mami rabufneste: - Bai, asa se schimba benzile???!!!! (Se tureaza)Imbecilule! Dobitocule! (Ajunge la punctul culminant!) Kkt cu ochi ce esti! Radu, devenit, subit, pedant, ii face observatie: -Mami, nu se spune kkt, se spune rahat. Mami inghite galusca si isi cere scuze, explica pentru a mia oara ca trebuie sa isi descarce nervii cind e la volan. Radu: Da, mami, stiu. Inteleg. Daca e cu ochi, e kkt si te enerveaza pe tine. Daca n-are ochi, e rahat si il maninc eu! ***************************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...