Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic


Simonna

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Marox... dac-ai stii cu cit drag urmaream ispravile Olgutei... si-acum sint in stare sa rid in hohote la unele replici, si-acum pling cind moare mos Gheorghe... Cit despre Radu... vorbeste mult si are replica la orice. Daca incerci sa il lamuresti de ceva, mereu are ultimul cuvint. In general, cind incepi sa te certi cu el tu ii dai cu logica si el te asculta si, cind te-a epuizat, zice: "Da, mami, asa e. Daaaar..." si baga de la el de te ameteste de cap, foarte logic si el, de altfel. Mie imi plac replicile lui, il incurajez mereu, il pun sa povesteasca, aplic tactica cu "intrebarile deschise" sa trebuiasca sa imi dea mereu detalii, sa nu-mi poata raspunde doar cu da si nu. Pe linga fazele in care ma lasa masca cu raspunsurile, imi place de mor cind incurca sensul expresiilor, le ia sensul concret si raspunsul e haios... Azi, de exemplu, ma tot zapacea de cap ca i-e sete. Am plecat intr-o plimbare mai lunga, am uitat apa, asa ca pe cind i s-a facut lui sete apa de nicaieri. -Lasa, ii zic, mai bine ca nu avem apa, uite ce transpirat esti si incalzit, apa iti mai lipseste sa racesti! Iar raspunsul insetatului meu a fost: -Chiar apa imi lipseste, mami, chiar apa! Sau: Eu, venind de afara: -Uf, vine iarna, baieti! Mi-a crapat capul de frig! -Unde? Te doare? Sau: Eu, venind cu Radu de la un magazin de jucarii, catre tati: -Sa stii, tati, ca Radu n-a fost cuminte. Tare mi-a fost greu sa-l conving ca si-a ales un camion de doi bani si ca mai bine cumparam unul mai acatari data viitoare. (indignat)-Cum de doi bani? Ca la magazin ai zis ca era 40 de dolari! Sau: Eu, venind de la cumparaturi: -...si am mai vazut si un paltonas frumos, si o bluzica... da' sa vedeti, la pantofi am cazut pe jos, era o pereche care.. -Mami, mami, stai asa! Vedeai de pe jos pe rafturi? Sau: Eu, furioasa foc pe plod, care nu se mai cobora de nu stiu unde: -Tinere, daca nu te scobori de acolo, ajung acasa si iti trag o bataie de-ti suna apa in cap! (sfidindu-ma pe fata)- Nu poti, ca eu in cap am creier, nu apa! ******************** Ma opresc, ca pot sa o tin asa pina dimineta... :) Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Simonna Ma opresc, ca pot sa o tin asa pina dimineta... :) Cu drag, Simonna
ah, nu te opri!!! sunt pe jos de ras si uimire! scrie-ne mai mult,lasa sfiala pentru oamenii mari!:))) eu verific topicul asta mereu, e clasat la favorite,iti savurez rapoartele despre atomelu' cu o placere de nedescris! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf... m-am muiat toata! Mai sa pling, alta nu, am regasit o scrisoare catre mama, de acum un an. In care ii povesteam cum mi-a povestit mie Radu episodul care l-a invatat cuvintul "arcada". Cum si-a spart el arcada adica, la birou la mama, cind s-a infipt cu mult elan intr-un colt de birou. Il pun si aici, cu specificatia ca Bia si Bo sint parintii mei, eu tare bine m-am distrat si cind mi-a povestit si cind l-am recitit. Ca el a umblat ca un [pirat] citeva saptamini si am venit cu el pe avion cu plasturele pe arcada, sa lesine tati in aeroport, alta nu... asta e o alta poveste. ********************* Radu: Si eu am fugit si am alunecat vrrrrr! pe covor si biroul era chiar acolo si eu: poc!, m-am infipt in el. Mami: Si te-a durut? Radu: Da, m-a durut. Si tisnea singele... uite-asa: fssss... fssss... din fruntea mea. Mami: Si ai plins? Radu: Am plins, da, ca ma durea si tisnea singele uite-asa din fruntea mea : fsssss, fssss... Mami: Si ce-a facut Bia ? Radu: S-a speriat, a zis: "Vaaaaai, ce ne facem! Hai la doctor". Si repede, uite-asa de repede, fuga-fuga, m-a bagat Bo in masina si ne-am dus la doctor. Mami: Si ai plins la doctor ? Radu: Da, ca uite-asa de tare m-a apasat pe frunte... Mami: Si pe urma ti-a lipit plasturele? Radu: Da, mi l-a lipit, si pe urma mi-a lipit si Bia altul... Mami: Cind? Radu: Alta data. Inainte sa vin la tine sa plecam in Canada. Nu atunci, cind am fost la doctor... Mami: Si pe urma ce s-a mai intimplat la doctor? Radu: Pai..nimic. N-a mai tisnit singele fssss - fssss si am plecat de la doctor. Si stai sa vezi, ba s-a intimplat! Cind am ajuns la masina, Bo nu-si gasea geaca. Si a strigat-o: "Geaco! Geaco!". Si geaca nu-i raspundea... ****************************** Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami, intr-un elan patriotic, se apuca sa invete Atomicul versurile adevarate de la "Trandafir de la Moldova" (Melodia o stie ca am adaptat pe ea de-a lungul timpului numeroase povesti). Ostilitatile au decurs dupa cum urmeaza: Mami (cinta cu convingere): Trandafiiiir de la Moldova... Radu (repeta dupa mami): Trandafiiir de la Craiova... Mami (se opreste din cintat imediat, indignata, sacrilegiu curat, dom'le!, generatia asta tinara n-are pic de respect pentru traditie![bang]): De la Moldova, cum de la Craiova?! Radu (indignat si el): De la Craiova! Nu e Eliza de la Craiova? Eu nu cunosc pe nimeni din Moldova, de ce sa zic Moldova?! Mami: Asa e cintecul, "Moldova", asa cintam. (Continua consecventa): Te-as iubi dar nu stiu vorbaaaa.... Radu (repeta): Te-as iubi dar nu stiu oraaaa. Mami (indignata): Vorba, ma, V-O-R-B-A! Unde ai auzit tu "ora"? Radu: Pai....?! Cum adica.... "nu stiu vorba"?. Ca o stiu. Eu nu stiu ora, nu vorba. (striga): Tati, cit e ceasul? Mami (autoritara): Radu! Cinti sau nu cinti? Nu-mi adu aminte de ceas, ca-mi aduc aminte de ora de culcare. E "Vorba", nu "ora"! Si, sa stii, daca nu cinti cum zic eu, nu mai cintam deloc. Cintam? Radu (pe tonul de "treaca de la mine"): Bine, bine, cintam ca tine! Mami: Trandafiiiir de la Moldova... Radu: Trandafiiiir de la Moldova... Mami (continua, mirata ca Atomicul n-are nimic de zis): Te-as iubi dar nu stiu vorbaaaa... Radu: Te-as iubi dar nu stiu vorbaaaa.... Mami (nu-i vine sa creada, continua!): Mindra-i mindra, iarba-i verde Radu: Mindra-i mindra, iarba-i verde Mami (Wow! Ce noroc a dat peste mine, isi zice, si continua repede, sa nu se razgindeasca odrasla): Ce-am iubit nu se mai vede... Radu (ecou fidel): Ce-am iubit nu se mai vede... (socat): De ce nu se mai vede? Mami (ignora intrebarea, poate reuseste sa termine o strofa): Ce-a fost verde s-a uscaaaaat! Radu (obedient pina la o limita): Ce-a fost verde s-a uscaaaaat... Mami, e toamna si-n Moldova?! ***************************************** Aceasta a fost ora de muzica. Cred ca o sa las pe altii sa-l invete sa cinte, eu oricum n-am voce! Cu mare drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna,sa va traiasca odrasla cintareatza ca taaare simpatic mai este!Shi mai am shi io o rugaminte,pliiizzz [asia] :scrie dom'le mai des ce face Radu,ca io tot forez forumul in cautarea traznailor zilnice.Daca la acest forum vad ultimul mesaj postat de tine,imi frec palmele de bucurie shi intru repede sa vad ce a mai combinat Copilul Atomic.Mey,este o minune de copilash [cool] Multzi [pup] pentru Raducu,de la noi, Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, azi am citit tot subiectul. Doamne ce baiat destept si nazdravan ai. Iar tu tare frumos ii mai narezi ghidusiile, obrazniciile. Sa ne mai scrii cat mai mult chiar da ca pt tine cand se intampla cate o faza de aceasta nu e de [:-)))], ci de[q], dar te amuzi dupa, cand scrii, nu? [pup][pup] tie si [copil]Atomic. O zi placuta! [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...