Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic


Simonna

Recommended Posts

Draga mea,intr-adevar "Uf...ce saptamina!" plina atzi avut.Simona dar mai am shi io o intrebare:Radu oboseshte vreodata ? Sau va lasa sa vedetzi ca l-a ajuns oboseala dupa vreo zi mai bogata in traznai? Multzi [pup] shi sanatate, Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Raspunsul e nu. Sau mai degraba nu, niciodata. Dar niciodata. Eu nu l-am auzit inca spunind "mi-e somn". Aseara avea 38 cu 7 inainte de culcare si tot mai avea ceva de facut si de comentat, desi se presupunea ca trebuie sa fie toropit de febra, daca nu de oboseala, pentru ca, oricum, se culcase tirziu, pentru ca s-a uitat cu tati la film. A fost filmul ala, cred ca ii spune "Avionul Groazei", nu sint sigura, asa ceva. Ala in care vreo 30 de ocnasi, printre care si Nicholas Cage (intrat la puscarie din greseala judecatorilor, si care tot filmul pazeste un iepuras - cadou pentru fiica lui, nascuta in timp ce el era inchis) reusesc sa puna mina pe avion, aterizeaza in nu stiu ce aeroport parasit, se lupta acolo cu soldatii, lasa prapad in urma lor si apoi aterizeaza fortat in mijlocului LA-ului (cred!), Nicholas Cage se lupta cu cel mai rau dintre ocnasi pe o masina de pompieri si apoi se regaseste, plin de singe, cu sotia si fetita, careia ii da iepurasul. La noi, vizionarea a fost cam asa: Radu (care vedea peste tot numai hoti si banditi, daca tot erau asa multi in avionul ala): Asta a furat masina, o sa-l inchida si pe el. Tati: N-o sa-l inchida. E politistul bun, a furat masina ca sa fie sigur ca ajunge sa-i opreasca pe puscariasi. Radu: Da' masina merge mai incet ca avionul. Tati: Da, dar avionul are mai mult de mers. Radu: Aha! Si acum ala cine e? Tati: Ala e un puscarias. Radu: Uite, ca sint si puscariase femei. Tati: Aia era o stewardeza din avion. Radu: Pai de ce s-a urcat daca era plin de puscariasi avionul? Nu i-a fost frica? Tati: Ea stia ca sint politisti care o apara si ca puscariasii nu au pistoale. Radu: Da' de unde au avut puscariasii pistoale? Tati: Radu, ma lasi, te rog, sa ma uit la film? De la niste prieteni ai lor. Radu: Puscariasii au prieteni? Chiar daca sint rai? N-ai zis tu, mami, ca daca sint rau nu ma iubeste nimeni? Mami: Draga, prietenii erau alti puscariasi! Radu: Si acum domnul ala de ce fuge? Tati: Sa prinda avionul. Nu vezi ca pleaca? Radu: Cum pleaca daca i s-a stricat coada? Tati (exasperat): Raaadu! Lasa-ma sa ma uit. Pleaca. Nu stiu cum pleaca. Radu (care nu da doi bani pe nervii lui tati): Unde pleaca? Tati: Nu stiu, hai sa ne uitam. Radu: Ne uitam, dar unde pleaca? Tati (care se da in vint dupa filmul asta, l-a vazut de cinci ori si tot s-ar mai uita): Radu! Taci si uite-te! Radu: Bine, bine, ma uit. Wow! Uite o masina de pompieri! Ce face acolo? Tati: Tu nu vezi ca totul a luat foc? Radu (care uita de absolut orice daca apar pompierii in peisaj, dar de absolut orice!): Wow! Uite si pompierii! Coboara din masini! O sa stinga focul. Au furtune si casti si ... (si se lanseaza intr-o descriere amanuntita a scenei si obiectelor ajutatoare). Intre timp filmul se apropie de sfirsit, incepe scena de final, cind Nicholas Cage - puscariasul erou - sotul iubitor - tatal perfect se intilneste cu sotia si fiica. Mami si tati vorbesc deodata, subliniind romantismul, importanta si bucuria revederii, dupa atitea intimplari groaznice si periculoase. -Uite, uite, Radu, uite cum a avut grija de iepuras tot filmul, ca sa i-l dea fetitei pe care n-a vazut-o niciodata, dar pe care o iubeste, i-a scris tot timpul din inchisoare, etc, etc, etc. -Da, vad. E dragut iepu... Wow! Uite, masina de pompieri are scara altfel decit aia pe care-o au pompierii de la noi de pe strada. Aia de la noi are scara mai ingusta si mai lunga. - Lasa-i incolo de pompieri! Uite, fetita ii spune tatalui ca a avut o poza cu el... -Da, o poza. Si eu am o poza cu pompieri. Si mai tii minte cind am vorbit eu cu pompierii cind a fost la noi in bloc alarma de incendiu? ******************************** Cam asa a fost. Cu Nicholas Cage, puscariasii si popierii. Si avea peste 38 febra. Si vorbea intr-una. Si sarea de colo colo pe pat, si se agita si nu-i mai tacea gura aia. Acum n-are febra si umbla in cap cu un soi de husa de burete care are o gaura in ea. Cica e monstru. Si comenteaza desenele animate. Care sint cu animalute, dar eu aud ceva de genul: "buldozerul si masina de pompieri". Si asteapta sa decid daca are sau nu varicela, sa afle daca mergem sau nu la parada. Asa ca ma duc dupa termometru... Cu drag si pupici pe botici, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, Lauri... hihihi! Pacaleala de 15 noiembrie! Ca nu e varicela, e amigdalita. De-aia avea saracul temperatura. Si eu, mama desteapta ce ma aflu, in loc sa-i tratez amigdalita, asteptam sa se umple de bube! Oricum, am petrecut o simbata seara deosebit de placuta.... Am fost la clinica cu Radu (nu mai pun la socoteala ca ne-am dat jumate de oras cu masina ca sa ajungem si Radu a vorbit intr-una... pe mine cind ma doare in git tac! Tati zice ca la el se manifesta pe dos, c-a vorbit ca o moara stricata![bang]). Si la clinica aveau jucarii. Si cit am asteptat sa ne vina rindul, nici ca mi-a venit sa cred, Radu s-a jucat acolo, nu ne-a intrebat nimic, nu ne-a cerut nimic, nu ne-a rugat nimic!!! Tati si cu mine am citit reviste!!!! N-am mai facut asta de cind mergeam in concedii la Neptun si zaceam pe plaja, inainte sa se nasca el! O fi voie sa mergi fara nici o treaba la clinica? Numai ca sa se joace copilul? Ca si-asa-i frig rau afara si n-are unde sa-si consume energia.... [zz] Pupici si noapte buna, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar,bun film;parca se numea Avionul Condamnatzilor sau Con Air,daca-mi amintesc io corect;dar pe linga aventurile lui Raducu,pot spune ca filmul ie plictisitor.Shi zici ca nu oboseshte niciodata,huh? Incerc sa-mi imaginez cum facetzi fatza potopului de intrebari shi al explicatziilor bine gindite de Raducu shi cred ca sintetzi terminatzi de oboseala dar trebuie sa fie minunat sa ai un copil plin de imaginatzie shi intotdeauna pe faza cu raspunsul potrivit.[cool] Ma bucur ca nu-i varicela!Amigdalita trece mai repejor shi mai ushor asha ca,sanatate shi [pup] la neobositul nazdravan, Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din categoria: "politica si viata nu-s chiar asa complicate, adultii le complica!" **************** Ieri pe drum spre clinica, deh, vorbeam si noi ca oamenii mari, comentind vestile primite din tara: Tati: ... si zicea si ca s-a scumpit iar telefonul, si curentul, si benzina... Si ca e plin de scandaluri cu membrii Guvernului... Eu nu stiu cind o sa mearga bine tara aia a noastra, parca totul e cu susul in jos! Mami (care tot incearca sa vada jumatatea plina a paharului): Da, dar sint si semne de mai bine, uite, vizele si UE... Poate ca sintem pe drumul cel bun... Radu (incurajator): Mami, sigur ca sintem pe drumul cel bun. N-ai zis tu ca dupa ce-am facut la dreapta la intersectia unde era statia de metrou tinem tot inainte si ajungem? ***************************** La intoarcere, tati si mami continua conversatii de oameni mari. De data asta, trecind prin cartierul super-bogatilor din Montreal, Westmounth, unde orice casa valoreaza pe putin un milon de dolari: Mami: Pe-aici v-ati plimbat cu x si y saptamina trecuta? Tati: Da, ne-am plimbat pe deal, sus, sa ne uitam la case... x se cam oftica, se tot gindea cum sa faca sa aiba o casa de-asta... Mami (in idealismul ei): Na, bine... Asta e o timpenie. Eu nu stiu de ce nu reusim, noi, oamenii, sa ne bucuram de ceea ce avem. Eu nu zic ca trebuie sa vrem mai mult ca sa evoluam, dar numai asa, sa vrei ceva ce stii ca ti-e aproape imposibil, numai asa, sa iti strici ziua... N-ar fi mai bine sa te bucuri de ceea ce ai? Chiar daca e mai putin? Sa te iubesti si sa-ti traiesti viata.... Uite, ce fain, Andreea si Sebi... Radu: Unde? Unde sint Andreea cu Sebi? *****************************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona draga ai un Raduc de milioane. Eu personal sint indragostita de poznele lui. Si din ce povestesti am vazut ca e cuminte, chiar daca-ti mai face capul calendar. Ii doresc sanatate si voua la fel . Am si eu un baietel de 5 luni si in burtica mai am un bebe ( cred ca e fetita) Va pupam in cor, mai ales pe Raducu - atomicul. Romana [gravi] si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...