Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic


Simonna

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doamnelor dragi, nu stiu de unde le scoate... O tine asa cit e ziua de lunga, imi mai povesteste si educatoarea de la graditia si ma crucesc [bang] Asa ca un fratior sau o surioara... mai incolo, dupa ce ma recuperez :), daca o sa ma mai recuperez vreodata! Acum e bagat tot intre dulciurile aduse de Mos Nicolae, el si tati au primit fiecare cite o cutie cu biscuiti, buni-buni-buni, a lui are figurine din Winnie the Pooh, a mincat cit a mincat si acum isi umple la loc cutia, autoservindu-se din cutia lui tati. (Cutie despre care, de cum a vazut-o, a declarat ca e foarte buna, pentru ca putem minca toti din ea, spre deosebire de cutia lui, care, e clar, e speciala pentru copii, ca altfel de ce-ar avea desene animate pe ea?! Si, cum el e singurul copil din zona, o sa manince el toti bicuitii cu Winnie, pe cind cei din cutia lui tati vor fi impartiti frateste, el fiind, evident, parte la imparteala). "Uite, vezi, soarele e puternic. Straluceste si da putere la flori, pe care vaca le maninca si se face puternica. Si vaca da lapte si fetita asta bea laptele si se face puternica", asta aud eu acum. Aha, se uita in Enciclopedia adusa tot de Mosul... Cica: "Uite, Radu, asa se face petrolul", zice tati. "Ce petrol?", face copilul... asa ca acum ascult o istorie despre copacii vechi, vechi, care s-au transformat intr-o substanta "neagra si mai groasa ca laptele". Tare mi-ar place sa fiu in capsorul lui, sa vad cum se fac conexiunile, cum asimileaza el toate informatiile astea... Nu cred ca a mai auzit pina acum de petrol si rafinarie... Ia-auziti! "acum se izbesc norii, uite un tunet!" "Tunetul e zgomotul, fulgerul e lumina", corecteza tati. "Da, da, fulger... Dar stai sa-ti spun ceva. Daca te asezi linga un copac mare chiar cind se ciocnesc norii, poti sa mori ca copacul ala mare atrage fulgerul si iei foc cu copacul"... Tare ma mai mir... de unde-o fi cules el treaba asta... Scoate din el tot felul de lucruri din astea, spuse intr-o doara acum o mie de ani de unul din noi... Na, ca tati a vrut Enciclopedie pentru minunea lui de copil, acum are enciclopedie... de 20 de minute nu poate sa sufle, Radu e tot un "da' asta ce-i" si "da' de ce". Poftim, au ajuns la ecou si de cum se izbeste zgomotul de un perete.... As zice ca tati exagereaza, dar nu, ca Radu tocmai si-a amintit de un desen animat in care se auzea ecoul.. Uf, minticica asta a lor, la virsta asta, e ca un burete! Aproape ca-mi pare rau de tot timpul pe care nu-l pot petrece cu el, sa profit acum, sa-l invat cit mai multe... uite, acum au ajuns la capul unul om, studiaza cum arata capul pe dinauntru, urechea, timpanul, creierul... globule rosii si albe... Stiu ca pare cam amestecat, ca sar de la una la alta, dar o sa ramina cu ceva din toata istoria asta, sint sigura. Pina la urma, nici n-a avut tati idee rea cu enciclopedia asta... Ca sa nu mai vorbim ca de juma' de ora eu stau la computer si nu ma intreaba nimeni de sanatate... Mii de pupici, o simbata frumoasa sa aveti... Simo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Simona,si eu sunt captivata de povestile lui Raducu .Este un copil foarte destept,si cat de mult i-mi plac mie copii astia,i-mi vine sa-i" mananc"[bis][bis][bis] Cred ca este obositor cateodata dar mai bine asa decat timid s-au neinteresat . Va felicit pentru un asa copil destept ,sa va fie sanatos si ascultator si voi sa faceti fata cu bine cerintelor lui de a cunoaste si a sti cat mai multe. Te pup, pe tine si pe Raducu cel istet[pup] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi! Nicole... poti sa stii ca e obositor... ************************************* Am fost azi la Oratoriul St. Joseph, sa ascultam cintece de Craciun si sa vedem o expozitie cu iesle, vreo 200, adunate din toata lumea. A stat cu fundul pe banca la concert exact pina s-a incalzit un pic, dupa care a inceput cu cine-ce-unde-care-cind si a culminat strigindu-le coristilor, care cintau in franceza: -Hey, you, up there! Sing in English, I don't understand French! ************************************** Pe drum, da-i si explica-i ce-i cu ieslea, nu ca m-as pricepe, dar sa-i dau o idee, ca sa nu se plimbe pe-acolo prin expozitie fara sa aiba idee. Mami: Acum muuuulte sute de ani, chiar mii... De fapt vreo doua mii... Radu: Mii? Cum adica mii? Mami: O mie are 10 sute. Radu: Zece? Stai sa numar (numara pe degete): unu, doi, trei, patru, five, six, seven, opt, noua, ten! Isi priveste miinile si zice: Acum am o mie? Mami: Da, daca te faci ca in locul fiecarui deget ai o suta de degete. Radu: Si cum fac 2 mii? Mami: Pai mai pui 10 degete... Radu: Pai n-am, da-mi de la tine. Mami: Si volanul cui il las? Nu pot acum, conduc, tu nu vezi? Radu: Ah, da. Bine, lasa ca le iau pe alea de la picioare. Mami: Nu te descal...(cizmele lui Radu se aud cazind)..tza. Iar vorbesc degeaba. Sa stii ca eu nu te incalt. Radu: Stiu, stiu... Unu, doi, trei,..... numara pina la douazeci, se cam incurca de la cinspe incolo, mami corecteaza, ajunge la 20. Radu: Acum cite sute am? Mami: 20 de sute... Radu:20 de sute? A fost demult 20 de sute? Mami: Da, tare demult... nu se inventase masina, oamenii calatoreau pe cai, nu se inventase lumina electrica, citeau la luminare, nu se inventasera costumul de baie, fixativul, lego, computerul si internetul, masina de spalat si tipografia (isi ia seama ca bate cimpii si se opreste): Ma lasi sa spun ce-i cu ieslea? Radu: Da, da, spune... Mami deruleaza povestea, ajunge la cum s-a raspindit vestea nasterii Iisus... Radu: Da' de ce au plecat in lume sa spuna? ... A, stiu, a fost demult, nu se inventase telefonul... **************************************** In fine, povestea se deruleaza, ajungem la expozitie dupa faza cu "sing in English", Radu se plimba de la o iesle la alta... Reprezentari diveste, toate marimile, toate culorile, toate materialele. Si se declanseaza: -Mami, uite, vezi, pe atunci nu se inventasera lifturile... Urcau pe scari. -Mami, vezi, nu se inventase galeata de fier, duceau apa in galeata de lemn... -Mami, vezi, nu se inventase asfaltul, aveau strazi de nisip... -Mami, vezi, nu se inventasera papucii, umblau desculti.... -Mami, vezi, nici hainele nu se inventase, erau imbracati in tot felul de paturi... Mami, si nici paturile nu se inventasera, dormeau pe saltelute... -Mami, vezi, magii nici macar cai n-aveau, umblau cu camila... Da', mami, de ce nu aveau cai? Ca se inventasera! -Mami, vezi, inca nu se inventase pampersul, bebelusul lui Doamne Doamne are niste cirpe pe el... ************************************** Ieslea cea mai interesanta... Una in care toate personajele erau facute din ciocolata. Radu: Mami? Bebelusul lui Doamne-Doamne e facut din oua? Mami: Oua? Radu: Da, de-alea cu jucarii inauntru... Mami: Nu, draga, cum sa aiba jucarii inauntru. Artistul care a construit ieslea asta s-a gindit sa ne arate ca si cu ciocolata se pot face multe lucruri frumoase, uite cu cita atentie a facut parul si barba lui Iosif, si uite... Radu (il doare la 14 metri de elucubratiile artistice ale lui mami): Acum inteleg eu... De-aia il iubeste lumea asa mult pe bebelusul lui Doamne -Doamne, e din ciocolata... ************************************ Acasa, mami ii povesteste lui tati cum n-a apucat ea sa se uite la mai nimic, ca la fiecare iesle erau doua trei lucruri care nu se inventasera si ea trebuia sa asculte si sa explice de ce nu se inventasera si cam cind s-au inventat... Si ca daca ea a cintat in soapta, tot de dragul educatiei copilului, "Steaua sus rasare", Radu i-a sarit in ajutor si a cintat in contratimp ceva cu "Little star". Radu ride si aproba: -Da, asa am facut. Si, stii, tati, ce mi-a placut cel mai mult? Era acolo un bebelus de Doamne-Doamne, si magi, si mieluti de ciocolata... Am vrut sa sparg sticla aia sa-i maninc! ************************************** Si stiti ce? Tati si unchiul Titi vor sa mearga si ei la expozitie... Saptamina viitoare! Dar eu stau acasa! [bang]Acasa! [bang]Acasa! [bang] Cu drag, [flo] Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nota explicativa: Una din intrebarile cu care m-a incuiat Radu pe care le-a pus Radu la viata lui a fost: Mami, cum am intrat eu la tine in burtica? Explicatia prescurtata, fabricata din povestile altora si adaugiri personalizate, suna cam asa: Orice doamna are in inimioara niste seminte. Cind iubeste mult un domn, se imbratiseaza tare-tare, numai ei doi, si o saminta simte iubirea si aluneca la doamna in burtica. Si din saminta aia se face bebelusul... ************************************************* Acum citeva zile, toata familia a sarit in sus de bucurie: Laura o sa mai aiba un copilas, Rares o sa aiba un fratior! Radu nu pare foarte impresionat de veste, desi noi ne agitam cu multa bucurie pe-aici, isi vede de joaca lui Seara, la culcare, mami nu se poate abtine si testeaza terenul, sa afle si ea ce parere are Delfinul despre aparitia unui eventual fratior. Mami: Ai vrea si tu un fratior? Radu: Da, unul mai mare! Mami: Draga, nu te prosti! Tu esti copilul nostru cel mare. Nu putem sa facem acum un copil mai mare ca tine! Radu: Da, stiu, dar eu tot vreau un frate mai mare! Mami: Poti sa ai cel mult unul mai mic. Sau o sora. Vrei? Radu: De ce o sora? Eu vreau un frate! Mami: Pentru ca Doamne-Doamne alege ce bebelus sa ne trimita. Si daca el trimite o fetita... Radu: I-o trimitem inapoi. Mami: Cum s-o trimitem inapoi? Daca ziceam si eu sa te trimit pe tine inapoi? Radu: Eu sint baiat, de ce sa ma trimiti? Mami: Radu, termina. Raspunde la intrebare. Face sau nu mami un bebelus? Radu: Nu poti acum, ca tu ma culci pe mine si tati e la calculator! ************************ Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si scuzati repetitia din introducere... promit ca nu mai fac. Daca il tine cineva departe de mine pe Radu, cit sa scriu si eu un mesaj cum se cade. Ca are o dambla, ma tot pune sa-i arat [bruta] si se mira la nesfirsit de cum tisneste singele! Si eu tot la nesfirsit trebuie sa-i explic ca-i barbar, si urit, si nepoliticos sa omori pe cineva.. (cu drujba![zz]) Va sarut, ma duc sa citesc povesti cu Mos Craciun... Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...