Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru fetele care au vizitat Romania 2003!?


Recommended Posts

GASESC SCRIS :"Marinaa ai dreptate:" Este o tara atat de frumoasa dar uneori iti pare rau ca este populata." si eu gindesc la fel." Asta spuneau ironic britanicii cind coloniau o tara tropicala, recent a fost folosita in mod ironic de cei ce vor sa investeasca chipurile in afaceri tara avind resurse, insa nu au pe cine pune la o treaba prost platita. GASESC SCRIS :"Pot spune doar atit...locuiesc intr-o tara care are doar 55 de ani si daca a-ti vedea ce au realizat a-ti ramine uimiti,dar alta este mentalitatea oamenilor..." NU e vorba de mentalitate ci de surse financiare. vreau si eu o lista cunoscuta cu oamneni intr-adevar bogati in ro si diaspora (asa ca etalon - cind o casa adevarata aici in oras costa cel putin jumate de milion, la neptun un HOTEL am inteles ca e doar 2 milioane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bogdana, este foarte interesant ce ne scrii dar ai uitat un amanunt simplu; cind ai fost in Romania? si ce parere ai tu ...nu ce parere au altii!!!![:D]a...era sa uit[:D]... subiectul se numeste "pentru fetele care au vizitat Romania 2003?! Oricum bine ai venit!! "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost in Romania,in aprilie 2003,dupa 2 ani. Am stat o saptamina in Timisoara si am observat putine schimbari in bine:magazine noi si cochete cu marfa asezata cam alandala,statiile de autobuz modernizate,citeva cladiri renovate. Soselele mai proaste,unele cladiri vechi din centru stau sa cada(de ex,Spitalul de Dermatologie din Piata 700)dar mai ales m-a intristat atitudinea oamenilor:aceeasi tendinta sa te jegmaneasca daca te aud vorbind in alta limba(in taxi,in gara),aceleasi vinzatoare posomorite si gretoase si exemplele ar putea continua. Am mers cu trenul de la Timisoara la Onesti:aceleasi conditii jalnice de calatorie [V]. In Onesti am vazut cele mai multe schimbari in bine [bis][bis]:o biblioteca noua si cocheta,magazine mai aratoase chiar daca aveau aceeasi marfa de x ani,parcul ingrijit,gropile astupate si lumea mai optimista desi saracia nu ocoleste nici partea asta de tara. Eu merg intotdeauna cu placere in Ro,acolo sunt parintii mei,rudele,prietenii si o parte din sufletul meu dar ...tot mai bine e aici. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultima oara cand am fost in Romania, a trebuit ca in Arad sa vizitez impreuna cu sotul,o firma. Desi stiam aproximativ unde este,si am ajuns in apropiere, ne.-am incurcat in detalii si din cauza timpului scurt,am decis sa apelam la ajutorul unui taximetrist care sa mearga in fata noastra pana la firma, noi urmand sa-i platim cursa. Am oprit la o statie de taxi, i-am zis unuia problema,el a zis ca stie unde-i firma si ne conduce. Noi intrasem in tara de o juma de ora si la cat de incarcata era masina,se vedea. Nu aveam inca lei,doar €, asa ca i-am zis taximetristului sa astepte sa trec drumul la Casa de Schimb, sa iau lei.La care el imi zice: Pai, imi puteti plati si in Euro! Eu mirata, ma intreb daca ar accepta monede de 2 euro, mai mult neavand cum sa coste cursa.La care ma scoate el din incurcatura : " IMI DATI 10 EURO SI E BINE ASA ... " [:0] M-a bufnit rasul si l-am intrebat cat e kilometrul .Raspuns: 50000 lei!!!!! Am inchis portiera si am plecat. Firma era dupa al doilea colt [:D] De ce a vrut sa ne jecmaneasca? de ce nu a putut sa-si faca o cursa corecta,sa-si castige niste banuti cinstiti? Mai bine a ramas in statie cu scobitoarea intre dinti asteptandu-i pe altii mai fraieri.... [xx(] Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa De ce a vrut sa ne jecmaneasca? de ce nu a putut sa-si faca o cursa corecta,sa-si castige niste banuti cinstiti? Mai bine a ramas in statie cu scobitoarea intre dinti asteptandu-i pe altii mai fraieri.... [xx(] Laura
Din cauza saraciei Laura (raspuns valabil si pentru alte fete care s-au referit la jecmanit si coruptzie), de aia, spera si el sa castige cat mai mult daca se poate, daca n-a reusit, oricum n-a pierdut prea mult. Oricum dupa coltz la tarif normal, nu era prea mult. Eu am patzit asa ceva in Paris ca nu stiam unde e hotelul si am luat un taxi, iar hotelul era exact peste drum. I-am dat 10 Euro, ca a fost extrem de suparat ca m-a luat pentru a ma trece strada, adica cam degeaba. Pentru fetele care "se iau" de US pentru ca nu le-a placut raspunsul lui Maudi, eu zic ca e total aberant sa facem comparatzii intre Romania si US. Daca vretzi, se poate deschide un subiect separat "de injurat americanii", ar avea mare succes zic io. Numai bine! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi, tu ii iei apararea? Daca era dupa colt (desi am zis ca era dupa al doilea colt, cam 5-6 km ) si nu ar fi meritat cursa, corect era sa ne zica:" Mai oameni buni, e dupa colt, nu are rost sa plec de aici pt. atata." Dar nu, Ruxi, el a vrut sa ne ia 10 € pentru asta.Din cauza saraciei? Si imi zice care tariful 50000/ km in oras ???? Nu imi vine sa cred ca zici ca "oricum nu pierdea prea mult" Deci daca nu pierde mult,macar sa incerce sa jecmaneasca asa-i? [xx(] [xx(] [xx(] Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij Pentru fetele care "se iau" de US pentru ca nu le-a placut raspunsul lui Maudi, eu zic ca e total aberant sa facem comparatzii intre Romania si US. Daca vretzi, se poate deschide un subiect separat "de injurat americanii", ar avea mare succes zic io. Numai bine! ruxij
[pk][cool][:-)))] buna poanta!!! Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu in Romania anul acesta in mai.Am stat o saptamana in Timisoara si alta in orasele mai mici din Ardeal. La Timisoara drumurile mi s-au parut ingrozitoare foarte multe dintre ele, cladiri care stau sa cada vorba Alinei, am luat si eu o tzeapa cu taxiurile, m-am urcat intr-unul particular din greseala si mi-a luat pe un traseu pe care in mod normal plateam 35.000 lei, 150.000 lei.Nu mi-a venit sa cred cand am auzit si am intrebat taximetristul: dar nu sunteti firma...? la care el cu ironie imi spune:"nu draga, iti spun cu toata sinceritatea ca sunt un taxi particular". Pentru mine n-a fost un efort foarte mare acesti bani dar ma gandesc la bietii oameni de rand care vin din alte localitati sa mearga la spital si fara sa stie-sau chiar din greseala ca si mine-isi cheltuie bugetul pe o zi doar pe taxi.Ma rog, asta e...Nu contest ca au aparut si cladiri noi, imopzante dar cartierele de blocuri in care nimeni nu mai investeste nimic arata....dar mai bine ma abtin. Orasele mari parca mai resprira dar daca mergi in orasele mici ca Brad, Cugir, e prapad.Cugirul mai ales unde stau socrii mei e cumplit.De ce orasele mici nu intra si ele in ritmul de dezvoltare normal? E foarte trist ca sunt lasate in voia sortii, acolo locuiesc inca oameni care au nevoie sa respire aer curat sa mearga la un spital curat sa-si plimbe copiii printr-un parc. Asta e, spre ghinionul meu cam prin aceste locuri imi petrec eu vacantele in Ro; nu contest ca Valea Prahovei, litoralul si alte obiective turistice importante merg inainte-si ma bucur enorm-dar totusi mai exista si alte localitati in aceasta tara care au nevoie de ajutor ca sa mearga inainte pe un fagas normal.Ce m-a surprins a fost faptul ca am vazut in Cugir struguri cu 150.000 kg, intr-un oras unde trei sferturi din populatie e somera! As putea continua la nesfarsit, am si eu amintirile mele de neuitat legate de ro, dar sunt doar....amintiri, eu Romania anilor 2003 o vad inca mult, mult in urma tarilor "civilizate" si va mai ramane asa pentru ca daca nu se incepe cu ajutorul localitatilor mici, a satelor vom ajunge sa avem doar cateva orase mai tresarite in rest va fi prapad (de fapt nu mai este mult).Ca un argument, in Olanda localitatile mici sunt mult mai curate, cochete decat orasele mari.Nimeni nu le-a uitat si uite ca treaba merge bine inainte. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
Ruxi, tu ii iei apararea? Daca era dupa colt (desi am zis ca era dupa al doilea colt, cam 5-6 km ) si nu ar fi meritat cursa, corect era sa ne zica:" Mai oameni buni, e dupa colt, nu are rost sa plec de aici pt. atata." Dar nu, Ruxi, el a vrut sa ne ia 10 € pentru asta.Din cauza saraciei? Si imi zice care tariful 50000/ km in oras ???? Nu imi vine sa cred ca zici ca "oricum nu pierdea prea mult" Deci daca nu pierde mult,macar sa incerce sa jecmaneasca asa-i? [xx(] [xx(] [xx(] Laura
Laura, scuza-ma, nu ii iau apararea individului taximetrist gainar, ziceam doar asa ca o explicatie la observatia (pe care o impartasesc si eu) ca exista o coruptzie generalizata in Romania (de la taximetrist la prim-ministru) ca in tzarile sarace se intampla fenomene din astea mai des. Asta pentru ca atata vreme cat unui om nu ii sunt satisfacute necesitatzile de baza, degeaba ii mai ceri cinste si onoare, el vrea sa se hraneasca si sa iasa din mizerie si nu i se pare nimic rau in a fura. Nu stiu dc. m-am facut intzeleasa de data asta. Nu e bine ce a facut ala si nici mii altzii, cautam doar o explicatzie. Poate gresesc. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Prin acest subiect nu am vrut sa creez dispute[duel][}:)].Am vrut sa aud niste pareri sincere.Nu toate putem avea o aceeasi parere.Pur si simplu ma gandeam ,cum se vede tara asta, a noastra ,dupa un anumit timp.Daca stam aici zi de zi este mai greu sa-ti dai seama , cred ca nu vreau sa recunosc ca merge rau[q] si mai traiesc cu speranta... Toate cele bune, Marinaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...