Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nu stiu ce sa mai cred


Recommended Posts

Dragi mamici si tatici am citit acest articol despre marele savant roman si atit de tare m-am suparat incit simt ca voi intra in depresie... Multi stim ca insulina (hormon care controleaza nivelul de zahar din singe, in absenta caruia apare diabetul) a fost descoperita de Nicolae Paulescu (1869-1931) in 10 aprilie 1921, prin extractul pancreatic hipoglicemiant numit de el pancreatina, publicind in Franta mult inaintea cercetatorilor canadieni Banting si Best (1922).Cred ca vom fi obligati sa-l dam uitarii pt a multumi pe toata lumea...sau pt ca astea sint cerintele adersa cu articolul http://www.ziua.ro/archive/2003/08/27/docs/24323.html Numai bine la toata lumea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa-l judecam pe Paulescu dpdv medical : este si va fi primul care a facut o enorma descoperire, orice ar zice ceilalti. Judecata pentru ce a facut in alt domeniu [:D], ar fi bine sa o facem fiecare in particular... ca sa nu iasa scantei(nu de alta[biz]). Eu am citit cartea lui Paulescu, si pot spune ca a fost un mare patriot si om crestin al veacului trecut. In fata lui nu as fi putut decat sa-mi scot palaria [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei na, politica nu ne lasa in pace. Nu o sa fim obligatzi sa il dam uitarii, nu se poate. E un incident de moment asta cu anularea premiului si restul, dupa parerea mea e o tampenie, ce legatura are antisemitismul lui cu descoperirea insulinei. Deci e doar politica si doar de moment. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij
Ei na, politica nu ne lasa in pace. Nu o sa fim obligatzi sa il dam uitarii, nu se poate. E un incident de moment asta cu anularea premiului si restul, dupa parerea mea e o tampenie, ce legatura are antisemitismul lui cu descoperirea insulinei. Deci e doar politica si doar de moment. ruxij
politica e sigur, din pacate nu e doar de moment
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Angela T.
quote:
Originally posted by ruxij
Ei na, politica nu ne lasa in pace. Nu o sa fim obligatzi sa il dam uitarii, nu se poate. E un incident de moment asta cu anularea premiului si restul, dupa parerea mea e o tampenie, ce legatura are antisemitismul lui cu descoperirea insulinei. Deci e doar politica si doar de moment. ruxij
politica e sigur, din pacate nu e doar de moment
Adica o sa fim obligatzi sa il dam uitarii pe Paulescu? Sper ca nu. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu rujix nu poate fi vorba de uitare chiar daca asta se doreste( sau cum spunea cineva culpabilizare colectiva) asa cum spuneai si tu e doar politica dar din pacate si eu cred ca asta e doar inceputul... Oricum marea lui descoperire a dus la salvarea multor vieti chiar si din rindul celor care azi il acuza. Ps. A aparut si partea a doua a articolului in ziarul ziua de azi.,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...