Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

autism.ro


Recommended Posts

din pacate...mai exista si parinti necajiti. cunosc o familie ce foarte bine ar putea purta calificativul de..."implinita".tineri,frumosi,bogati...doi copii,doi baietei...doua sperante de viitor. de ce insa unul a trebuit sa fie...altfel? autist.acesta este diagnosticul.oricat nu iti vine a crede. ii privesc ochisorii aceia superbi,cu gene lungi si intoarse,cu o gurita mica si neexpresiva...si mi se topeste inima.pare a fi departe.pare a nu da importanta lumii din jur.uneori raspunde la chemare.uneori chiar te pupa cand i-o ceri.si sunt mari realizari. poate de aceea sarutul lui valoreaza mai mult decat sarutul oricarui alt copil.pentru ca este un sarut muncit!de el,de parinti... si totusi,este altfel decat mi-as fi imaginat eu un copil cu o asemenea problema.poate se datoreaza lor,parintilor...rabdarii si intelegerii de care dau dovada. ii admir!sincer. si imi doresc din tot sufletul meu, de mama acum,sa aiba parte de tot ce se poate mai bun pentru micutul lor ingeras de vreo 5 ani-daca nu ma insel ii implineste prin toamna... domeniul autism.ro se dedica parintilor care dau piept cu o asemenea problema.si nu numai lor.si noi suntem datori sa cunoastem,sa ajutam,sa nu privim cu mila sau dispret,ci cu ingaduinta si dragoste!caci poate ei sunt doar un pic mai speciali! pupici. alexandra mare & alexandra mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am vazut acum citeva zile o emisiune despre copii autisti geniali. Unul dintre ei cinta dumnezeieste la pian si reproducea din memorie orice auzise vreodata cu o fidelitate fantastica. Concerteaza pe toate marile scene ale operelor din lume. Altul desena atit de precis ceea ce vedea de parca era fotografie. A desenat la un mom dat o cladire cu vreo mie si ceva de ferestre...era o fotografie pur si simplu. A redat din memorie Times Square (era din Marea Britanie si l-au dus si la New York sa-si aleaga modele pt desen)...a desenat pina si oamenii pe care ii "prinsese" in momentul vizitei. Le-a desenat pina si hainele si imprimeurile de haine. Impresionant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...