Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum se descurca copii la cresa???!!


Recommended Posts

Eu am un baietel de 1 an si aproape 3 luni si de 2 saptamani merge la cresa. Am cautat o bona, am apelat chiar si la serviciile unei agentii de baby-sitting, dar nu am avut noroc. Intr-un final l-am dus la cresa. Conditiile sunt bune:proaspat renovata, pana acum sunt doar 10 copii in grupa mica, mancare buna. La inceput plangea doar in momentul in care trebuia sa ne despartim, insa in ultimul timp a ajuns sa planga daca il intreb "Mergem la copii?". Ingrijitoarele imi spun ca nu plange decat cateva minute dupa care se joaca, mananca bine si doarme cam 1 ora. Eu totusi sunt ingrijorata. Nu stiu ce este in sufletul lui cand se desparte de noi si nu stiu daca se va acomoda?! Aceste despartiri lacrimogene pot influenta psihicul coplilului, acum sau mai tarziu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am sa-ti povestesc din propria experienta. Fetita mea a mers la cresa la 2 ani. A plans zi de zi 2 luni incheiate. Exact ca si puiul tau la 10 minute dupa plecare uita de toate si isi vedea de ale ei. Nu plangea in timpul zilei, dar era un calvar sa o duci dimineata la cresa. Eu m-am tinut tare, desi numai eu stiu ce era in sufletul meu. Stiam ca e pe maini bune, ca e spre binele ei, ca e destul de mare, dar cand o vedeam ca plange mi se rupea inima. Dupa 2 luni de zile nu mai puteam s-o iau acasa. Acum are aproape 4 ani si e f.f. sociabila, cam indrazneata (cere de la oricine daca vrea ceva), si stie sa-si apere cat de cat interesele fara a fi violenta. Dupa mine cresa a fost pentru ea o experienta pozitiva. Succes si rabdare, ca nu e usor. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

David a mers ca cresa tot la 1 an si 3 luni. La inceput a plans si dupa 2 zile nu mai vroia. Totusi, pe drum nu mi-a facut niciodata probleme, iar de calmat se calma repede dupa ce plecam eu. Acum are 2 ani si 1 luna si este efectiv indragostit de copiii din grupa lui si de asistentele care au grija de ei. Merge cu placere si se vede ca-i prieste. Dupa parerea mea, cresa este o experienta pozitiva, atata vreme cat are asistente iubitoare si o atmosfera calma. Sanatate maxima!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am dus-o pe Diana mea de ieri la cresa. ea are 1 an si 10 luni. a plans putin dimineata si atunci cand d-a trezit din somn, dar in rest a fost bine si sper sa fie bine si in continuare. [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Briana are 14 luni , din martie vrem sa o ducem la cresa, dar NU MAI SUNT locuri, ce spuneti, (in Timisoara) am fost in iunie sa o inscriu si mi-au spus sa vin la sfarsitul lui august, dar cuica ma venit prea tarziu, cat si cum se da sa se faca locuri, alta solutie nu avem in bona EU NU AM INCREDERE, inca! gabi si briana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...