Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caine potrivit


Recommended Posts

La un caine "de paza", mai importante decat rasa sunt doua aspecte: calitatea materialului genetic si dresajul. Dintre cainii "de rasa" pe care ii vezi in Romania, cam 10% sunt ce trebuie. Iar dresajul se face permanent, zi de zi, nu 1 ora de doua ori pe saptamana cu un dresor. Un caine mare, din clasa "munca", are nevoie de stapani autoritari, de socializare foarte buna, atat cu cainii cat si cu oamenii, trebuie plimbat pe strada si in parc in fiecare zi macar o ora. Un caine de talie mare devine "adult" dupa cel putin 2 ani. Deci va face "paza" abia dupa ce va implini aceasta varsta. Pana atunci se va comporta ca un cocker! Un caine mare costa. In primul rand puiul, unul de calitate cam 300$. Apoi mancarea, aproape 50$ pe luna. Veterinar, mai ales in primul an. Dresorul costa in functie de program si persoana de la 50 la 200 $ pe luna. Daca trebuie toaletat, de ex. un Schnauzer urias costa 1 milion, de 4 ori pe an. Daca inca mai vrei un caine mare, eu ti-as recomanda fie un labrador, dar e doar impozant, ca de pazit nu pazeste nimic, fie un dog german, care e tot asa cu "impresia artistica" mai mult, sau un Newfoundland, adica un Terra Nova, tot un caine mare dar calm. Uite un link, e in engleza: [url]http://www.canismajor.com/dog/chbreed.html[url] sau: [url]www.apropo.ro[/url] Daca te incumeti la un caine serios, ia-ti un Schnauzer Urias, eu posed unul [^] E foarte mare, foarte negru, latrator si zapacit. Si il alearga bebe Iulia prin toata casa. De cand il am nu am mai auzit niciodata pe strada remarci din alea "dragute" de la diversi indivizi, iar daca inainte se intampla sa traversez ca sa evit persoane dubioase, acum traverseaza ele.[cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
iti recomand calduros boxerul, care este un ciine de paza dar care iubeste la nebunie copii si care poate sa le tolereze "dragalaseniile" cu care acestia ii coplesesc zilnic.De asemenea, mai ai la dispozitie buldogul englez, dar nu prea face fata la paza, fiind destul de lenes. Din propria experienta, evita pit-bullul sau staff-ul, care desi face o treaba extraordinara in ceea ce priveste paza, nu se va obisnui niciodata cu copilul, astfel incit sa ii lasi impreuna singuri, fara griji ( eu am facut experienta si am trait ca pe ghimpi timp de 4 ani!!!!).Totodata, dalmatianul, care este un ciine frumos, de paza aproximativ, va avea mereu scapari. Eventual, poti sa iei in calcul si posibilitatea unui labrador, care sint niste ursuleti dragalasi!!!! Si daca nu tii neaparat la rasa, un maidanez mai mare ca talie, crescut de mic., va face treaba la fel de buna. Oricum, bafta!Copilul tau va avea un prieten de nadejde!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce zici de un ciobanesc mioritic? daca ai spatiu si suport financiar, este un f. bun paznic....cu cei ai casei este f. calm chiar indolent( fetita prietenilor mei la 2 anisori il calarea, ii lua mancarea din gura si multe altele , nici o reactie din partea lui) cu strainii este fantastic, abia au reusit sa scoata din gura lui pe cineva . mici pupici,L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, eu am 2 schnauzeri uriasi si sunt niste scumpi. A venit la noi in vizita o doamna cu nepotelul ei de 2 ani si ceva, vai...ce le-a facut la amandoi si cum stateau ei ca prostii sa-i traga de urechi, sa le bage degetul in ochi, iar masculul, pt. ca am si o femela, se arunca pe jos si avea gratia unui elefant sa se joace cu baietelul. Iti recomand aceasta rasa! Oricum ai mei nu au voie in casa, dar in schimb toata curtea e a lor! ROMANA&BB MATEI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, Eu am avut ciobanesc german cand erau copiii mici si locuiam la casa. Imi aduc aminte cu placere ce chiote scoteau cei mici cand ii tragea cainele cu sania. Si cum se jucau in curte. Oricand mi-as lua un ciobanesc german. Dar trebuie sa tii cont si de tine, fata de care rasa te simti atrasa. Pentru ca tu vei fi stapana lui, nu copilul. Si daca tu nu te intelegi cu cainele toate teoriile cad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am avut tot ciobanesc german, o femela cu parul scurt. Nu mirosea , numai ca n-am sterilizat-o la timp si tb sa o cam pazesti cand e in calduri ca altfel te trezesti cu gradinita. Sunt niste caini f afectuosi si jucausi. Poate fi tinut si afara, chiar le place f mult. Dar au personalitate f puternica, tb sa ai o mana ferman, cel mai bine sa fie dresati la un centru specializat, altfel si-o iau in cap (ca orice caine, de altfel). Sunt excelenti caini de paza. Si labradorii sunt tare frumosi, dar nu-i cunosc ca rasa. Succes si sa ne spui ce-ati hotarat! Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...