Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Dana tu ti-ai dat testul de jp? La ce scoala de jp ai fost? E recunoscuta de Ministerul Invatamantului? Te rog daca poti sa imi dai mai multe detalii. Eu momentan ma chinui sa mai invat macar 50 de kanji pana in noiembrie caci m-am inscris la testul de "jp lg proficiency" si la inceputul lui decembrie se sustine. Asa cum ai spus , fiind casatorita cu jp la "sectiunea" conversatie stau bine[8D], chiar si la gramatica ma descurc- spun eu-, dar scrierea si recunoasterea heroglifelor astea ma ucide[bang]. Eu mi-am adus din tzara cursul Angelei Hondru si mi se pare foarte bine structurat(vocabular, explicatii gramaticale,exercitii, scriere, traducere) si explicit. Plus ca e in lb romana[;)][:D]. Dezavantajul celor casatorite cu nihon-jin este ca in familie se vb doar jp neformala(ma rog e si logic[:D]) si puse in fatza unei situatii mai dificile, cu alte persoane si fara prezentza sotului jp(ex la city hall, spital, banca) unde se foloseste vb politicoasa, nu reusesc sa faca fatza. Asta o spun din experientza proprie. Ma depasesc formulele lor de politetze[mariaj]Aha! Ca sa nu mai vb de "perlele" care fara intentie le poti spune. De ex noi folosim destul de des mendo kusai=mi-e lene, dar normal am inteles ca se spune doar "mendo" ,Kusai fiind folosit doar in jargoane( gigikusai=mosnegesc , binbokusai=stil de sarantoc).[:)] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Raluca si eu as vrea sa dau in decembrie testul de japoneza (japanese language proficiency test-level 4). Probabil ca tie iti e mai usor si poti sa dai nivelul 3, sau chiar 2...Pentru mine e mai greu din cauza vocabularului foarte sarac pe care il posed in limba japoneza! Iar acest test din cate stiu eu se sustine in acelasi timp in Japonia si in strainatate si este recunoscut cred si in Romania! Eu am studiat doar 3 luni la o scoala adevarata, acum merg o data pe saptamana la un fel de scoala sponsorizata de guvern, unde strainii sunt ajutati sa invete limba japoneza! Din pacate aici nu sunt profesori adevarati ci in majoritate japoneze care nu au servici si care vorbesc engleza si care vor sa isi mai ocupe din timp, asa ca la explicatii ale regulilor gramaticale e cam greu! Dar eu mi-am cumparat tot felul de carti de la YURINDO (cred ca ai auzit de acest lant de librarii) si sper sa ma descurc! Spor la invatat si sa speram ca o sa facem fata cu bine testului din decembrie![japan][flo] Dana C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehehehe!!!! Dana de-a mea esti!!![:D]Eu am mai facut o strigare pe forum in legatura cu testul "jp la proficiency" si nu a raspuns nimeni la apel. M-am gandit ca nu a prezentat suficient interes pt nimeni asa ca am lasat-o moarta! Si eu m-am inscris tot la nivelul 4- beginer[8D].Macar aici ai nevoie de 100 de kanji!La nivelul 3 trebuie sa stii 300!!Si eu nu ma simt bine pregatitita[V] Ti-ai cumparat carticica si cd-ul aferent? Sunt editate de AIEJ(Association of International Education Japan) si daca nu ma insel sunt subiectele date in anul anterior. Sunt destul de "utile" zic eu. Iti urez spor la invatzat si sper sa tinem legatura.[pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca se pare ca pana in decembrie suntem "colege de suferinta"[;)]. Normal ca am cumparat cartea si CD-ul (cu testele din anul 2002 pentru nivelele 3 si 4) si in plus inca o carte cu teste numai pentru nivelul 4 dar nu as putea sa-ti spun cum se numeste caci totul e scris in japoneza (este pe un fond alb cu un chenar grena in partea de sus, iar pe centru sunt scrise sus-jos si dreapta-stanga (ca un patrat) numerele 1-2-3-4, iar pentru ca este pentru nivelul 4, cifra 4 e sus (in functie de nivel poate fi sus cifra 3, 2 sau 1). Eu inca nu m-am inscris, vreau sa vad daca cumva se pot trimite inscrierile de la scoala, daca nu o sa ma inscriu singurica, caci am cumparat deja formularul si carticica cu instructiuniile! ramane sa tinem legatura si sa ne incurajam reciproc![pup] Dana C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, Sunt fascinata de cate citesc aici insa multe sunt necunoscute pentru mine. De pilda felul in care vorbiti despre alfabetele japoneze. Mi-ar placea tare mult sa stiu mai multe despre limba japoneza si de aceea mi-e si greu sa-mi formulez ce ma intereseaza in principal. As vrea sa stiu care e "principiul" care sta la baza limbii japoneze, se comunica o idee intreaba printr-un cuvant, sau cum e? Stiu e destul de complicat, dar v-as ruga foarte mult sa-mi oferiti niste informatii de baza daca puteti, un fel de crach course. Multumesc frumos. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus am sa incerc sa iti spun eu cate ceva (sper sa nu gresesc prea mult). Aceste ideograme ale lor (KANJI) exprima fiecare in parte un obiect, un sentiment, o actiune, etc! Asta nu inseamna ca o Kanji=un cuvant! Exista cazuri cand o Kanji poate fii un cuvant dar si cazuri in care 2 sau 3 Kanji formeaza un cuvant si se mai strecoara si un semn din Hiragana! Alta ciudatenie este faptul ca desi se pronunta identic, acelasi sunet are doua intelesuri si se scrie cu Kanji diferite! Cel mai simplu exemplu (pe care eu il stiu) este cuvantul "SATOU", care inseamna zahar, dar poate fii si un nume de persoana (destul de raspandit), diferenta fiind felul in care se scriu in Kanji! Sunt sigura ca sunt fete aici care stiu mult mai multe si care o sa te lamureasca mai bine! Eu sunt doar un umil incepator![japan] Dana C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[V][V][V]la intrebarea mea nimeni nu vrea sa raspunda?[V][V][V] Atit de mult mi-as dori si eu sa mai pot invata japoneza asa cum faceti voi fetele din japonia ,,doar ca la mine sa schimbat situatia acum si am inceput sa o uit din cauza ca nu o mai vorbesc ,,,oare nu vi sa intimpalt niciodata sa plecati in romania pentru o perioada mai lunga si sa uitati din japoneza ?....mie una mereu mi se intimpla...acum caci o sa locuiesc Florida poate pentru totdeauna sigur o sa o uit complet,,oare ce sa fac sa nu o uit? sa nu ziceti caci sunt batuta in cap caci nu sunt , vorbesc engleza foarte bine,italiana,si japoneza o vorbeam foarte bine,,doar ca japoneza este ceea care imi da bataie de cap si iese din cap ....[V][V][V] CE SA FAC SA NU UIT JAPONEZA?,,,, [gravi] Elena cu burtica si sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...