Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bona supravegheata cu camera video


Recommended Posts

Stiu ce ar spune unii, paranoia... imi asum orice 'clasificare'. Din pacate, de luni s-ar putea sa-l incredintez pe bb unei persoane necunoscute. As dori sa cumpar un sistem de supraveghere video conectat la PC, nu foarte performant, cit mai ieftin, dar de calitate. A cumparat cineva asa ceva din Ro? Am nevoie urgenta de ajutorul vostru! WWW (WIN WITHOUT WAR) foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu zic ca daca nu ai incredere in persoana care iti va avea grija de copil, mai bine nu o angajezi. Este deranjator sa stii ca esti urmarit!!! Aceste sisteme sunt scumpe si mai ieftin (la second hand nu cred ca se gasesc. Mai gandeste-te, ca nu este o solutie supravegherea in acest fel!!! tilis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Tilis. Cred sincer ca ai fost bine intentionata. Din pacate eu sint obligata sa il las cu cineva necunoscut, pentru ca am pierdut brusc ajutorul de care am beneficiat pina acum (prefer sa nu comentez mai mult...) El are un an miine. De ziua lui ii voi face aceasta surpriza neplacuta. Sa renunt eu la job (si asa part-time) ar insemna sinucidere curata. Probabil ca, si in conditiile date, ideea cu supravegherea poate parea o monstruozitate. Este hotarirea mea sa nu am incredere intr-o persoana pe care nu o cunosc si sa o verific. Daca ma puteti ajuta cu un sfat in privinta 'echipamentului' e OK. Mai putina nevoie am de judecati de valoare. Va mutumesc mult, anticipat, pentru intelegere. WWW (WIN WITHOUT WAR) foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e o idee buna crissy. noi am avut bona pentru fratele meu cand avea un an, o batrana foarte serioasa, o doamna. acea "doamna" ii dadea copilului ketotifen sau alcool ca sa doarma pana treceau cele 8 ore cat trebuia sa stea cu el. noroc ca parintzii mei au descoperit la timp. asha ca mai bine cu camera shi cu sufletu impacat. biankita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa te judec, nu ma intelege gresit. Cel mai bine este sa iti angajezi pe cineva cunoscut sau cel putin sa ceri recomandari!!! Si nasa mea a fost nevoita sa apeleze la bona si bb ei are 10 luni. Cred ca sunteti in aceeasi situatie, ma refer la pierderea ajutorului. Stiu ca este fff greu si cu serv si cu bb, dar daca nu ai alta solutie. M-am interesat (lucrez intr-un domeniu tangential, ca sa spun asa) si iti trebuie urmatoarele: 1. Placa captura 150USD 2. Camera video 100USD 3. Internet non-stop sau un super hard-disk care sa inregistreze totul. Daca vrei mai multe camere de supraveghere, alti bani alta distractie. La toate astea se adauga si costul instalarii. tilis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissy, te referi cumva la web cam? Daca da, atunci ar trebui sa-i gasesti o pozitie cat mai buna ca sa se poata vedea toata camera. Presupun ca supravegherea se va face prin intermediul internetului, deci va trebui sa tii conexiunea deschisa cat sta ea cu copilul, asa ca trebuie pui in calcul si costul conexiunii si a energiei electrice. Dar ce te faci daca pica conexiunea sau ea inchide calculatorul? Nu stiu ce solutie sa-ti dau. Poate poti ruga o vecina sa mai vina din cand in cand sa vada ce se mai "intampla", oricum 100% nu poti fi niciodata sigur. Sper insa sa n-ai nici un fel de probleme si sa dai peste o persoana de incredere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Crissy, si eu zic ca-i o buna idee (nu ca ar avea vreo importanta ca zic eu asta[:D]). Daca timpul e scurt, pina sa faci tu rost de sistemul video eu iti sugerez sa mergi doar pe partea audio - e mai ieftin si mai la indemina, mai usor de procurat, respectiv un reportofon cu VAS (Voice Activated System), il poti gasi la orice magazin de electronice, nu e foarte scump (oricum, mult mai ieftin decit supravegherea video), il plasezi intr-un loc unde stii tu ca ar trebui sa se petreaca cea mai mare parte a actiunii si el va inregistra doar in momentul in care in incapere se vorbeste. E o modalitate buna de supraveghere, cunosc persoane care au folosit-o cu succes. Nu mi-am dat seama din ce ai spus tu daca doresti ca supravegherea sa fie declarata sau 'spion". Varianta asta merge in cazul din urma. Oricum, e o masura de precautie pe care e obligatoriu sa ti-o iei in cazul in care nu stii cu cine lasi copilul. Cu asa ceva nu se glumeste. Mult succes si sper ca macar ti-am dat o idee pe care sa poti construi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu, dragele mele, mi-ar fi fost foarte confortabil daca as fi avut internet pe cablu acasa, la serviciu sint on-line si as fi putut arunca un ochi din cind in cind... dar nu, costul unei conexiuni pe dial-up ar fi enorm, si oricum, cred ca o verificare prin sondaj imi va spune destul de multe... macar sa fie persoana atit de serioasa incit sa trebuiasca sa renunt la 'echipament'... Asta era o alta idee: ceea ce cumpar acum, sa pot folosi mai tirziu in alt scop, nu de urmarire. Dar nu stiu unde sa caut, asa, ca idee, stiam ca e nevoie de o placa de captura si de o camera (web cam?). Hardul meu are 40 giga, il pot mari daca e nevoie. WWW (WIN WITHOUT WAR) foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Livia, as avea si eu o intrebare legata de solutia ta, care mi se pare o idee foarte buna. Crezi ca gasesc pe undeva reportofon cu caseta care sa inregistreze timp de 8 ore? Ca bebe striga tot timpul, deci sistemul VAS ar fi tot timpul on, iar de dimineata si pina ajungem noi sint cam 8 ore. Daca inregistrez dulcegariile de dimineata si pierd ceva important din a doua parte a zilei? Pe vreme cind lucram in radio foloseam DAT-uri de 3-4 ore, acum nu stiu ce mai exista pe piata! WWW (WIN WITHOUT WAR) foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...