Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

plante de apartament!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
exista in librarii carti despre ingrijirea plantelor de apartament... eu i-am luat mamei de ziua ei anul trecut, si la scurta vreme i-am luat si soacrei [:D], alta, dar la fel de buna. nu au o denumire anume, doar "plante de apartament" sau ceva similar si sugestiv, cu coperti groase, de carton si frumos colorate, pline de flori. [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o astfel de carte cumparata din Romania asta toamna in noiembrie cu 539.000 lei. Se numeste Ghid Complet All asta scrie sus, apoi Cunoasterea, recunoasterea si cultivarea cu succes a celor mai raspandite plante de apartament, si mare scrie PLANTE DE APARTAMENT, e de la Editura ALLFA Eu sunt foarte multumita de ea, toate plantele pe care le-am cumparat le-am gasit in aceasta carte explicate foarte bine: cultivare, reproducere, pericole si precautii, specii... Cred ca o mai gasesti si acuma in librarii. Katink[flo] Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat cautare pe internet. Daca sti denumirea corecta gasesti o multime de pagini. E adevarat ca mai frumos este sa ai o carte cu toate plantele, dar pina una-alta da o cautare si vei fi uimita cite pagini vei gasi, de nu o sa ai timp sa le citesti pe toate. Numai bine! GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tare multe!!!...dar pe unele nici nu stiu cum le cheamä!!![:D] Am si cartea, dar ar fi o nebunie sä fac la fiecare, ce scrie acolo!!...multe se diferentiazä in ingrijire. Mie mi-a zis o veteranä, sä le ud regulat si n-o sä am nici o problemä!!...deci, le ud mereu la sfirsit de säptäminä, nu prea mult ( atit cit sä se ude bine pämintul la suprafatä )....citeodatä mai pun in apä si o solutie, care le dä hrana necesarä ( decembrie si ianuarie nu se dä...asta e perioada lor de pauzä ) O altä hranä bunä sint resturile de la ceai...deci, nu aruncati pungulita, ci o rupeti si puneti continutul pe deasupra pämintului, iar dacä au paraziti, se bagä un cätel de usturoi in pämint. Plantele si florile mele, cocheteazä cu mine!!!....ori am eu o minä bunä, ori mä iubesc!!![:D] Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de amik
cum sa aflu si eu cum imi pot intretine plantele,cum le pot oferi ce-i mai bun pt ele?imi plac florile de mor. am un croton-care nu prea creste... un leandru care creste aiurea. un yuka caruia nu stiu ce sa-i fac! help!!!!!!!!!
Draga Amik, ce faci, ce face BB ? Adica, ce faceti printeselor ? Casa mea e o jungla ! La Yuca nu ma bag, leandru nu am reusit sa prind .... Dar am cultivat, mai nou, avocado si curmal care sunt super si au rasarit din seminte. Am palmier, trandafir japonez, multe muscate, "coroana lui Isus", dracena, violete (multe), mandarin, cercelus si ffffff. multi cactusi care au inflorit in dementa anul acesta !!! Numai bine ! Lili.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am foarte multe plante: trandafiri rosii si portocalii, yuca, dracena, cyperus, violete, dieffenbachia, ceara, cactusi, cafea, palmieri...multe multe si mari, copaci chiar, nu stiu ce o sa fac cu ele la iarna ca Vladut deja a inceput sa scurme pamantul. Acum le tin in balcoane, Vladut nu prea iese pe aici. Zilele trecute l-am prins cu un cactus (noroc ca era din ala fara tepi, ca altfel [bang] ) in mijlocul casei "framanta la el acolo" [:D][:D], il luase de pe pervazul geamului. Am o carte "Plante de apartament" de Elena Selaru dupa care ma ghidez in ceea ce priveste ingrijirea lor. Si dupa carte si din auzite si dupa ureche, le merge bine ce mai. Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elena selaru a scris o carte despre plantele de apartament. este o carte foarte buna si este scrisa de o adevarata profesionista. a fost profesoara mea de floricultura si arta florala in facultate. ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...